• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (95)


وودز: از چگونگی حضور عوامل خارجی که در طول جنگ به ایران می‌آمدند تا در امور آموزشی به آنها کمک کنند اطلاع داشتید؟

عبوسی: این‌طور فکر نمی‌کنم. ایران پیش از جنگ یا در طول آن روابط با دیگر کشورهای جهان نداشت و تنها پس از جنگ بود که خلبان‌های روسی و چینی در امور آموزشی به آنها کمک کردند.

وودز: در گزارشی می‌خواندم که نگران بوده‌اید مبادا هواپیماهای ایرانی از فرودگاه‌های سوری وارد عمل شوند. اصولا این مسئله اتفاق افتاد یا صرفا یک گزارش ساختگی بود؟

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق

عبوسی: این اتفاق رخ نداد. عراق رابطه خوبی با سوریه داشت. در واقع تنها یک‌بار یکی از هواپیماهای فانتوم اف4 از طریق حریم هوایی سوریه به‌پایگاه هوای الوليد حمله کرد. البته این واقعه هم تقصیر سوری‌ها نبود و هنگامی که از آنها توضیح خواستیم به هیچ نشانه‌ای مبنی بر اطلاع سوری‌ها از این مأموریت ایرانیان دست نیافتیم. در یک مورد هم یکی از هواپیماهای بمب‌افکن ایرانی به همراه یک هواپیمای غیرنظامی وارد حریم هوایی‌مان شد، به‌این‌ترتیب که هواپیمای مزبور با یک هواپیمای غیرنظامی پرواز کرده، در مسیر حرکت تجدید سوخت می‌کند، وارد خاک ما می‌شود، هدف موردنظر را بمباران می‌کند و از همان مسیر هم برمی‌گردد. این عملیات که در سال ۱۹۸۲م انجام شد نیز به خطای پدافند هوایی برمی‌گشت که صدام بابت آن نیروی هوایی را توبیخ و فرمانده منطقه دوم پدافند هوایی را اعدام کرد.

مورای: گفتید نیروی هوایی عراق با رهگیری هواپیماهای ترابری که به‌طرف ایران در پرواز بودند تلاش می‌کرد آنها را سرنگون کند. شما عملا هواپیمایی را هم در این مسیر سرنگون کردید؟

عبوسی: بله، یک هواپیمای سی ۱۳۰ (130-C) ایرانی را با استفاده از یک جنگنده میگ ۲۵ سرنگون کردیم. همچنین چهار فروند هواپیمای ترابری دیگر را هم منهدم کردیم که از آرژانتین به‌طرف ترکیه در پرواز بودند، اما نوع آنها را نمی‌دانم.

وودز: تعدادی از خلبان‌های نیروی هوایی عراق هم به دست ایرانیان اسیر شدند، آنها را به عراق بازگرداندند؟ عبوسی: بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱م به‌صورت گروهی به کشور بازگردانده شدند. البته همه خلبان‌های عراقی به کشور بازنگشتند. برای نمونه، طلال جميل  یکی از آنها بود. او خلبان هواپیماهای سوخو ۲۲ بود که در سال ۱۹۸۲م به ایران فرار کرده بود؛ خلبان ترسو و ضعیفی که هنگام توجیه عملیاتی برای اعزام به مأموریت عصبی می‌شد و عرق می‌کرد.

وودز: سؤال‌هایی که در اینجا پرسیدیم بر اساس آگاهی محدودمان از جنگ ایران و عراق تنظیم‌شده بود ولی ممکن است این سؤال‌ها با آنچه شما در این زمینه می‌دانید مطابقت نداشته باشد. ممکن است آنچه را فکر می‌کنید مهم است و ما تا حالا نپرسیده‌ایم خودتان بیان کنید؟

عبوسی: نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که نیروی هوایی در آن زمان به شکل غیر منتظرهای توسعه یافت و نگاه کشورهای غربی بویژه صهیونیستی به ما با گذشته فرق کرد تا آنجا که به‌تدریج تهدیدهای صدام را نسبت به رژیم صهیونیستی را جدی می‌گرفتند، اکنون نیروی هوایی عراق پا به‌پای نیروی هوایی رژیم صهیونیستی پیش می‌رفت. به همین علت رژیم صهیونیستی تهدید کرد که تأسیسات آبی عراق را بمباران می‌کند، اسرائیلی‌ها نگران بودند که مبادا عراق هم متقابلا به آنها حمله کند؛ زیرا عراق بی‌درنگ اقدام به بسیج نیروی هوایی‌اش کرد. در ادامه، رژیم صهیونیستی از تهدید به حمله دست کشید و عراق هم در پاسخ، طرح‌هایش برای حمل رژیم صهیونیستی را کنار گذاشت.

وودز: این ماجرا کی اتفاق افتاد؟

عبوسی: در آوریل یا می ۱۹۹۰م بود و نیروی هوایی عراق در زمان آن تهدید هنوز قدرتمند به نظر می‌رسید. کشورهای خلیج‌فارس از قدرت عراق تمجید می‌کردند و در روابطشان با ما احتیاط زیادی به خرج می‌دادند. آنها هیئت‌هایی به عراق می‌فرستادند تا بفهمند که نیروی هوایی عراق چگونه می‌تواند به اهداف و مقاصدش دست یابد. اگر بتوانید به سوریه بروید، تعدادی از خلبان‌های عراقی را در آنجا به شما معرفی می‌کنم. تعداد زیادی از خلبان‌های سابق هم هنوز هستند.

وودز: در مورد تصمیم‌گیری‌ها، طرح‌ریزی‌ها و آماده‌سازی مقدمات پرواز ۱۳۹ فروند از هواپیماهای عراقی به ایران در سال ۱۹۹۱م چه توضیحی برایمان دارید؟ این رویداد چگونه و چرا اتفاق افتاد؟

عبوسی: پیش از جنگ اول خلیج‌فارس صدام در این زمینه با ایران به توافق رسید و عزت الدوری را که در آن زمان جانشین فرماندهی کل عراق بود به سمت سفیر این کشور در ایران منصوب کرد. الدوری با ایرانیان توافق کرد که اگر آمریکایی‌ها به نیروهای عراق در کویت حمله کردند، ما هواپیماهایمان را به ایران بفرستیم تا از حمله آمریکایی‌ها در امان بمانند. در آغازین روزهای جنگ در سال ۱۹۹۱م 18 فروند از هواپیماهایمان را به ایران فرستادیم که از نوع ایلوشن76 مدل K-76 مجهز به رادارهای هشدار اوليه عدنان-۱، بوئینگ ۷۲۷ و هواپیماهای غیرنظامی خطوط هوایی و بودند.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/8/8 13:14:44 649 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
وودز: از چگونگی حضور عوامل خارجی که در طول جنگ به ایران می‌آمدند تا در امور آموزشی به آنها کمک کنند اطلاع داشتید؟ عبوسی: این‌طور فکر نمی‌کنم. ایران پیش از جنگ یا در طول آن روابط با دیگر کشورهای جهان نداشت
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015