• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازخوانی جنگ تحمیلی (35)


به سِمت مدیر اطلاعات نزاجا منصوب شدم

در همین رابطه بود که در خردادماه 1362 به دستور فرماندهی نزاجا، جناب سرهنگ علی‌اکبر موسوی قویدل به سمت معاون اطلاعات و عملیات، جناب سرهنگ روح‌الله سروری به سمت مدیر عملیات و جناب سرهنگ عبد‌الحسین مفید را به سمت مدیر اطلاعات منصوب نمودند و بدین ترتیب، من و جناب سرهنگ موسوی قویدل که از بدو فرماندهی جناب سرهنگ علی صیادشیرازی در نیروی زمینی، عملاً همین مسئولیت را داشتیم، رسماً و سازماناً دارای شغل شدیم.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات ف

در اینجا خاطره‌ای را بازگو کنم که در صحبت‌های بعدی‌ از آن بهره خواهم گرفت. در ساعت 16:00 مورخ 15/7/1362، با یک فروند بالگرد در معیت جناب صیادشیرازی در گردنه قلاجه در کرمانشاه که محل استقرار لشکر حضرت رسول‌(ص) بود، پیاده شدیم. برنامه این بود که با شش فروند بالگرد شینوک و دو فروند بالگرد 214 و سه فروند بالگرد کبری در زمین مشابه به ارتفاعات بَمو عراق یک تمرین اجرا شود. برای طرحی که هلی‌برن روی بمو داشت.

بمحض ورود و اطلاع برادران پاسدار و بخصوص بسیجی‌ها از حضور جناب سرهنگ علی صیادشیرازی (فرماندهی نزاجا)، او را سر دست بلند کردند و با یک شور و هیجان خاص و دادن شعار، تا محل دفتر قرارگاه لشکر همراهی کردند. این استقبال از یک افسر ارتش برای من خیلی جالب بود؛ البته این عملیات که قرار بود والفجر5 (بعد از والفجر4 بود) نامیده شود و روی ارتفاعات بمو که مشرف به سدّ دربندی‌خان عراق بود اجرا شود، مورد موافقت برادران سپاه پاسداران قرار نگرفت.

در ساعت18:30 مورخ24/8/1362، در اتاق فرماندهی نزاجا، با حضور پنج نفر، جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی، موسوی قویدل، مفید، سروری، حسین حسنی‌سعدی جلسه‌ای تشکیل شد تا در مورد عدم‌الفتح‌ها، بویژه والفجر4 صحبت شود. فرماندهی نزاجا، علت اصلی آن را عدم فرماندهی واحد می‌داند. این نقص را هم ایشان در شورای عالی دفاع مطرح کرده و قرار شده است که در آینده برادران سپاه زیر امر فرماندهی نزاجا به صورت یک واحد نظامی عمل کنند.

بعد از عملیات والفجر مقدماتی، یک رقابت بین سپاه و ارتش به وجود آمد، که در راستای اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی سازنده نبود. شما همان خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی را مطالعه کنید، این جملات را مکرر می‌خوانید: «صیاد و برادر محسن رضایی بر سر فرماندهی عملیات اختلاف دارند.»

«شهید صیاد آمد و در مورد اختلافش در والفجر4 با سپاه گفتگو کردیم. قرار شد رسیدگی کنیم. مشکل فرماندهی مشترک دو نیرو در یک قرارگاه به نحوی موقتاً رفع گردید.

یکشنبه 11/10/1362: در جلسه‌ای با حضور آقای خامنه‌ای با محسن رضایی و صیاد بحث بر سر فرماندهی عملیات بود. صیاد معتقد است که باید فرماندهی با او باشد...، ولی عملی نیست. اکثریت با سپاه است. بالأخره برگشتیم به همان فرمول قبلی. یعنی تقسیم کار در دو قرارگاه و دو قسمت مجزا در یک عملیات. صیاد با امام هم در این مورد ملاقات کرده و نتیجه‌ای نگرفته و دلگرم نیست. این دو از عدم همکاری یکدیگر گله دارند. صیاد دلگرم نیست و دل به کار نمی‌بندد. اختلافات کماکان ادامه دارد.

سه‌شنبه 25/11/1362: با حضور آقای خامنه‌ای و برادر محسن رضایی تا غروب در مورد عملیات آینده صحبت داشتیم.

شنبه 29/11/1362: برادر محسن رضایی تلفنی از جنوب اطلاع داد که ارتش آماده نیست. تأکید داشت که فقط دو روز مهلت داده شود. آقای خامنه‌ای گفت: «سپاه خودش هم آماده نیست». قرار شد با حضور فرماندهان سپاه جلسه بگذاریم و با واقع‌بینی تصمیم بگیریم.

یکشنبه 30/11/1362: برادر محسن رضایی از اهواز تماس گرفت. گفت: «مردم منطقه از حمله با خبر شده‌اند. صلاح نیست به عقب بیفتد. ارتش آماده نیست». با آقای خامنه‌ای مذاکره کردم. قرار شد من شخصاً به قرارگاه در جبهه بروم و مشکل را حل کنم.»

 

به ‌طوری‌ که اشاره کردم و در صحبتهای فرماندهان و مسئولان هم گفته شده، اجرای عملیات کارساز در جنوب به بُن‌بست رسیده بود. فرماندهی سپاه برای رهایی از این بُن‌بست تصمیم گرفت برای رعایت اصل غافلگیری در این منطقه، غافلگیری را که عامل اصلی موفقیت‌های ما بود در جایی که دشمن هیچ انتظار آن را ندارد اجرا کند. از خاطرات یک فرمانده ارشد ارتش عراق که حاصل یک تحلیل و جمع‌بندی از عملیات خیبر است، بازگو می‌کنم: «نیروهای اسلام به طور کلی غافلگیری را در محور هور‌الهویزه، جزایر مجنون رعایت کردند. به طوری که فرمانده سپاه3، این محور را در آغاز حمله نادیده گرفته بود و تمام همّ خود را متوجه به پاسخگویی به حمله در محور تیپ‌28 لشکر هشتم (همان محور زید) کرده بود. همچنین، فرماندهی عراق حتی یک روز قبل از حمله، اقدام به تقویت این محور(هور) نکرده بود و محور را به یک گردان گارد مرزی و یک قاطع (گردان) جیش‌الشعبی استان کربلا سپرده بود. به طوری که سلاح‌های ضد‌تانک موجود در جزایر را به محور شرق بصره منتقل کرده بود. حتی آنها را به سلاح‌های ضدهوایی برای ممانعت از پیاده ‌شدن احتمالی نیروهای اسلام مجهز نکرده بود.»

سپاه از مدت‌ها قبل در هور شناسایی‌های خود را شروع کرده بود و طرح عملیاتی خود را هم در این منطقه تهیه کرده بود، بدون اینکه ما (ارتش جمهوری اسلامی ایران) از آن خبری داشته باشیم. سردار حسین علایی در جلد دوم کتاب روند جنگ ایران و عراق اشاره می‌کند: «همزمان با عملیات رمضان، استفاده از فضا و آبگرفتگی هور برای غافلگیری ارتش عراق مورد توجه قرار گرفت. پس از پایان عملیات والفجر4 در مورخ 28/7/1362، یعنی حدود سه ماه قبل از آگاهی ما (ارتش جمهوری اسلامی ایران)، سپاه پاسداران به برادر علی هاشمی مأموریت داد تا قرارگاه نصرت را که در منطقه هورالهویزه تشکیل شده بود، به طور تمام‌وقت فعال کند... این شناساییها موجب شد تا عملیات خیبر به منظور درهم شکستن بُن‌بست نظامی در جنگ طرح‌ریزی و اجرا گردد.»

 

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

1398/8/6 10:14:56 374 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در همین رابطه بود که در خردادماه 1362 به دستور فرماندهی نزاجا، جناب سرهنگ علی‌اکبر موسوی قویدل به سمت معاون اطلاعات و عملیات، جناب سرهنگ روح‌الله سروری به سمت مدیر عملیات و جناب سرهنگ عبد‌الحسین مفید را به سمت مدیر اطلاعات منصوب نمودند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015