• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (93)


عبوسی: هنگامی که هواپیماهای سوپراتاندارد را تحویل گرفتیم، فرانسوی‌ها پیشنهاد کردند با ما پرواز کنند و خلبان‌هایمان را آموزش دهند ولی ما این پیشنهاد را نپذیرفتیم و در عوض، خلبان‌هایمان را برای گذراندن دوره‌های آموزشی یک‌ماهه به فرانسه اعزام کردیم. هیچ خلبان خارجی هم در مأموریت‌های جنگی‌مان شرکت نداشت، اما خلبان‌هایی از کشورهای مختلف ازجمله هند، پاکستان و چکسلواکی (سابق) در آموزش خلبان‌هایمان مشارکت داشتند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق، نیروی هو

وودز: ممکن است در مورد فرماندهان ارشد عراق برایمان توضیح دهید؟ در آغاز بحث به ژنرال محمد جاسم الجبوری اشاره کردید. ممکن است در مورد او و دیدگاه‌هایش در طول جنگ توضیح دهید و برایمان بگویید که برای او و دیگر شخصیت‌های مهم نیروی هوایی عراق چه اتفاقی افتاد؟

عبوسی: بانفوذترین شخصیت ما در نیروی هوایی عدنان خیرالله بود که وزارت دفاع را بر عهده داشت. او و محمد عبدالله شهوانی رئیس اطلاعات نظامی هر دو خلبان بودند. ژنرال خیرالله پیش از اجرای اولین حمله با فرمانده واحدها صحبت می‌کرد و ضمن کمک به خلبان‌ها در زمینه حقوق ماهیانه، مسکن و دیگر موارد، حتی هزینه‌های درمانی خارج از کشورشان را هم پرداخت می‌کرد. همه عدنان خیرالله را دوست داشتیم.

یکی دیگر از افراد بانفوذ محمد جاسم الجبوري از فرماندهان شگفت‌انگیز نیروی هوایی بود و از سال ۱۹۷۹ تا اوایل ۱۹۸4م فرماندهی این نیرو را بر عهده داشت. صدام در سال ۱۹۸4م الجبوری را به ریاست کمیسیون صنایع نظامی (MIC) منصوب کرد و به او گفت: "باید صنایع نظامی را هم مانند نیروی هوایی بسازی."

وودز: چه کسی به‌جای الجبوری به فرماندهی نیروی هوایی منصوب شد؟

عبوسی: حمید شعبان رشيد التكریتی جای الجبوری را در نیروی هوایی گرفت که خلبان نسبتا ضعيفی بود و ازنظر مذهبی هم از سنی‌های تا حدی افراطی به شمار می‌آمد. البته بسیاری از عراقی‌ها تفاوتی بین سنی و شیعه قائل نیستند. التكریتی وقتی می‌دید فرمانده پایگاه نماز می‌خواند علاقه بیشتری به او پیدا می‌کرد و اگر فرماندهی را در حال شرب خمر می‌دید از او متنفر می‌شد. در کل، عملکردش در نیروی هوایی به‌اندازه الجبوری قابل‌ستایش نبود.

وودز: التكریتی چند سال فرمانده نیروی هوایی بود و آیا فرمانده مؤثری برای این نیرو به شمار می‌آمد؟

عبوسی: خیر، خود او فرمانده مؤثری نبود ولی فرماندهان خوبی در اختیار داشت. برای نمونه، سليم البسو جانشین معاونت عملیات نیروی هوایی که بعدها به دست صدام اعدام شد و حسن حاج خدور معاون عملیات این نیرو هر دو فرماندهان برجسته‌ای بودند.

وودز: البسو کی و چرا اعدام شد؟

عبوسي: البسو و راجی تکریتی در سال ۱۹۹۵م و به اتهام توطئه برای ترور صدام اعدام شدند.

وودز: حمید شعبان (رشيد التكریتی) از سال ۱۹۸۶م تا پایان جنگ فرمانده نیروی هوایی بود، درست است؟

عبوسی: بله، درست است.

وودز: فرماندهان مهم نیروی هوایی صرف‌نظر از عملکرد خوب یا بدشان چه کسانی بودند؟

عبوسی: محمد جاسم الجبوری مهم‌ترین آنها بود؛ زیرا نیروی هوایی را می‌شناخت و برخلاف حمید شعبان ما را درک می‌کرد. انسان شایسته‌ای بود که وجودش به ما دلگرمی می‌داد و واقعا فرد باکفایتی بود ولی فرماندهانی که پس از او آمدند بیشتر در پی نزدیک شدن به صدام بودند.

وودز: الجبوری با انتقالش به کمیسیون صنایع نظامی توانست برای افزایش کیفیت تجهیزاتی که بعدها برای نیروی هوایی تهیه شد کاری بکند؟

عبوسی: بله، صنایع نظامی را به‌طور کامل متحول کرد و آن‌طور که به من گفت توانسته بود حجم عظیمی از تجهیزات به ارزش میلیون‌ها دینار را که بی‌مصرف گوشه‌ای افتاده بود به کار گیرد. اما این کمیسیون در سال ۱۹۸۹م به دست حسین کامل افتاد.

وودز: عراق در زمینه آموزش و کمک‌های فنی تا چه اندازه از حمایت خارجی برخوردار بود؟ در مورد اعزام خلبانان میراژ به فرانسه برایمان توضیح دادید. خلبان‌هایی هم بودند که از خارج به عراق بیایند تا در امر آموزش به شما کمک کنند و اصولا کارشناسان خارجی در حفظ تجهیزات به شما کمک می‌کردند؟

عبوسی: هنگامی که هواپیماهای سوپراتاندارد را تحویل گرفتیم، فرانسوی‌ها پیشنهاد کردند با ما پرواز کنند و خلبان‌هایمان را آموزش دهند ولی ما این پیشنهاد را نپذیرفتیم و در عوض، خلبان‌هایمان را برای گذراندن دوره‌های آموزشی یک‌ماهه به فرانسه اعزام کردیم. هیچ خلبان خارجی هم در مأموریت‌های جنگی‌مان شرکت نداشت، اما خلبان‌هایی از کشورهای مختلف ازجمله هند، پاکستان و چکسلواکی (سابق) در آموزش خلبان‌هایمان مشارکت داشتند.

برای نمونه، فرماندهی دانشکده نیروی هوایی یک تبعه خارجی بود و تعداد زیادی مصری هم در این دانشکده مشغول به کار بودند. عدنان خیرالله با حسنی مبارک رئیس‌جمهور مصر و عبد الحليم ابو غزاله وزیر دفاع این کشور رابطه بسیار خوبی داشت. ابو غزاله کتابی هم در مورد جنگ ایران و عراق نوشت، اما بیشتر مطالب آن نادرست بود و در واقع تاریخ تحریف‌شده‌ای از جنگ نوشت که به نفع ایران بود.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/8/4 9:22:41 505 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
عبوسی: هنگامی که هواپیماهای سوپراتاندارد را تحویل گرفتیم، فرانسوی‌ها پیشنهاد کردند با ما پرواز کنند و خلبان‌هایمان را آموزش دهند ولی ما این پیشنهاد را نپذیرفتیم و در عوض، خلبان‌هایمان را برای گذراندن دوره‌های آموزشی یک‌ماهه به فرانسه اعزام کردیم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015