• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پژواکی از خاطره ها (9)


 شادروان سرتيپ2 منوچهر امینيان

در خرداد ماه سال 1316 در شهرستان فريمان چشم به جهان گشود. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در شهرستان تربت حیدریه به پايان رسانيد و چون داراي روحيه‌اي حماسي و ميهن پرستانه بود، در سال 1338 با گذر از سد كنكور وارد دانشكده افسري گرديد و سرانجام در سال 1341 با درجه ستوان دومي پياده از آن دانشكده فارغ التحصيل شد. دوره‌هاي مقدماتي و عالي پياده را در ادوار مختلف در مركز پياده شيراز طي نمود و در آغاز جنگ مسئوليت اداري و فرماندهي تيپ1 لشكر 77 را در عمليات‌هاي مختلف جنگي به عهده گرفت. آخرين شغلي كه نامبرده تصدي آنرا به عهده داشت معاون قرارگاه عملياتي شمال شرق بود. وي در اسفند ماه 1366 به افتخار بازنشستگي نائل آمد. در طول جنگ تحميلي با توجه به هدايت شايسته يگان تحت امر در اجراي مأموريت‌هاي واگذاري به دريافت ارشديت و نشان درجه3 فتح مفتخر گرديد. اين افسر سلحشور كه اسطوره اي از يك نظامي غيرتمند، آكنده از عشق به وطن و داراي روحيه اي پرتلاش و خستگي ناپذير بود با نهايت تأسف در آغازين روزهاي نوروز سال 1386 به بيماري صعب العلاج سرطان مبتلا و پس از گذر از يك دوران پر از رنج در بستر بيماري سرانجام در اوائل شهريور ماه سال 1386 جان به جان آفرين تسليم كرد. «روانش شاد باد»

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

    برخورد با اسرا غرور آفرين بود!

    خاطره اي از:

شادروان سرتيپ2 بازنشسته منوچهر امينيان فرمانده تيپ1 لشكر77 در عمليات ثامن الائمه(ع)

 

فرمانده تيپ1 بودم. از نخستين روزهاي ورود به آبادان آنچه به شدت فكر مرا به خود مشغول مي‌كرد اين بود كه به سبب شرايط بعد از انقلاب، سطح و كيفيت آموزش سربازان اُفت كرده، لذا بايد چاره اي انديشيده مي شد، زيرا بنيان آمادگي رزمي بر سطح و كيفيت آموزش كليه پرسنل به ويژه سربازان متكي است.

بعد از مدتي فكر كردم كه به هر حال به رغم همه گرفتاري ها و مشكلات بايد كلاسي بگذاريم و خودم هم تدريس نمايم. تجربه خدمتي به من آموخته بود سربازان كه نمونه اي از نسل جوان كشور هستند، از فرمانده يا مدير نظامي خود  قبل از هر چيز دو انتظار اساسي دارند، اول صداقت، دوم حرف حسابي و منطقي، به عبارتي مي‌خواهند فرماندهي كه با آنها كار مي كند و مسئوليت آنها را بر عهده دارد گفتار و كردارش هماهنگ و در يك راستا باشد.

لذا به مسئولين قرارگاه گفتم ترتيبي بدهند تا هفته اي دو روز كلاسي گذاشته شود و به نوبت گروهان به گروهان در محلي كه كمتر زير آتش توپخانه باشد در اين كلاسها شركت كنند. همكاران من در منطقه شادگان  محلي را در نظر گرفته بودند كه نسبتاً جاي مناسبي بود. آموزش شروع شد، در هر جلسه حدود سه ربع تا يك ساعت صحبت مي كردم، بعد بحث آزاد در مورد آنچه گفته شد بود آغاز مي شد، گاهي اين كلاس ها تا ساعت 4 بعد از ظهر ادامه مي يافت. محور صحبت و آموزش، بيشتر ضرورت رعايت انضباط و اطاعت از سلسله مراتب و نقش آن در توان رزمي، و انواع گوناگون انضباط در ارتشهاي جهان با توجه به ساختار و فرهنگ نيروهاي مسلح هر كشور و اينكه انضباط مورد نظر ما، انضباطي مترقي و مردمي است كه كارسازترين نوع انضباط مدرن در جهان امروز است، و بالاخره رابطه سطح  آموزش با آمادگي رزمي و نقش توان رزمي در پيروزي به هنگام پيكار...

همانگونه كه پيش بيني مي كردم، پس از پايان اينگونه كلاس ها منش كليه سربازان و يگانهاي تيپ1 در جهت اهداف انتخابي به حركت در آمده بود.

در روز پنجم مهر ماه سال 60 از حوالي ساعت 8 صبح آثار شكست در دشمن هويدا شد و يگانهايش از هم پاشيد و پرسنل آن به تدريج به اسارت درمي آمدند. به خاطر دارم در آن زمان در حالت خاصي بودم. شايد هرگز نتوانم آن حالت را كه قطعاً در زندگي خدمتي و غير خدمتي ام استثنايي است بازگو نمايم،  به هر حال كم و بيش متوجه تخليه اسرا بودم كه بيشتر توسط پرسنل جوان تيپ انجام مي گرفت، آنچه برايم شگفت انگيز بود رفتار با اسرا بود كه بيش از آنچه فكر مي كردم انساني و توأم با جوانمردي بود، در آن لحظه من به عنوان يك سرباز قديمي به همان اندازه كه از پيروزي احساس سربلندي مي كردم از مشاهده اين رفتار جوانان و دلاوران نسبت به اسرا نيز احساس غرورميكردم.


منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

1398/3/22 12:2:4 1011 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در خرداد ماه سال 1316 در شهرستان فريمان چشم به جهان گشود. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در شهرستان تربت حیدریه به پايان رسانيد و چون داراي روحيه‌اي حماسي و ميهن پرستانه بود، در سال 1338 با گذر از سد كنكور وارد دانشكده افسري گرديد و سرانجام در سال 1341 با درجه ستوان دومي پياده از آن دانشكده فارغ التحصيل شد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015