• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

حصرشکنان-6


آیا از این واضح­تر باید مردمی بودن از زبان اول شخص نظامی کشور بیان شود؟ وی هم‌چنین ادامه داده است: «معاونین، وزرا و رؤسای ادارات از شغل خود به­دلایل متعدّدی کناره­گیری می­نمایند. همین‌که از این افراد مستعفی سؤال می­شود که چرا کناره­گیری می­نمایید، در جواب می­گویند ما نمی­خواهیم مانند بعضی از مقامات وزارت­خانه­ها و فرمانداران نظامی با حفظ سمت رسمی خود، در تظاهرات شرکت نمايیم.» و ادامه مي‌دهد «آقای شریف امامی نخست­وزیر گفت، من از طرز کار فرماندار نظامی سر در نمی­آورم، چرا قانون حکومت نظامی اجرا نمی­شود. از همه مهم­تر دستورات مرا در مورد بازداشت مخالفین اجرا نمی­کنند و حتی آنان را فراری هم می­دهند.» (همان: 56)

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در تاریخ 22/10/1357 از پاریس فرمان «تشکیـل شـورای انقـلاب» توسط حضرت امام(ره) صادر مي­گردد. رئیس ستاد حکومت نظامی 48 ساعت بعد از صدور فرمان حضرت امام(ره) در فرمانداری نظامی تهران عنوان مي­دارد، فرمان تشکیل شورای انقلاب انضباط و اطاعت را در نیروهای حکومت نظامی از بین برده است. سرلشکر مولوی رئیس پلیس تهران پس از صدور اين فرمان، در نامه­ای به فرماندار نظامی مي­نويسد: «نیروهای تحت امر پلیس فرمانبرداری نمی­کنند و در حقیقت شهربانی خلع سلاح گردیده است.» سرلشکر رضا ناجی، فرماندار نظامی معدوم اصفهان نيز درباره‌ تأثیر این فرمان بر مردم اصفهان و نیروهای وابسته به حکومت نظامی به نیروی زمینی چنين گزارش مي­دهد: «چند روز است که نظم و انضباط به­هم ریخته، تمرّد و نافرمانی زیاد شده و آمار غیبت و فرار به­شدّت افزایش یافته است.» (قره باغي: 271)

درباره‌ اجرا نكردن دستور فرماندهان در بدنه‌ ارتش و هماهنگی با مقامات انقلاب،   قره­باغی چنین نوشته است: «با پیشرفت تبلیغات علیه حکومت، زمینه‌ مساعدی جهت نفوذ مخالفین در ارتش، روز به روز شدت گرفت تا این‌که اثرات آن به صورت عدم اطاعت و نافرمانی دسته جمعی در یگان­های مختلف ارتش ظاهر گردید.» همچنين، قره­باغی به اجبار اعتراف می­نماید که عوامل ناشی از اعلام حکومت نظامی، تبلیغات و شب­نامه­ها و اعتقادات مذهبی قشر جامعی از نیروهای مسلح، اذیت و آزار كاركنان، اختلاف در سطوح فرماندهان و نفوذ بیش از حد مخالفین حکومت در بدنه‌ ارتش تأثیر بسیار بدی در روحیه و پایداری و دلبستگی نیروهای مسلح به­وجود آورد تا آنجا که به­تدریج بسیاری از آنان     به­طرف مردم و مخالفین و به­خصوص روحانیون کشیده شدند.

اعلامیه­ها و نوارها از سوي افسران، درجه­داران و سربازان به­داخل پادگان­ها راه می‌یافت و این اقدامات در روحیه‌ نیروهای مسلح مؤثر افتاد و موجبات افزایش روزافزون تعداد غايبین و فراریان را فراهم ساخت.

دستگيري نظاميان نيز رو به افزايش مي­گذارد. سرلشكر مولوي، رئيس پليس تهران گزارش مي دهد: «در بين اينهایي كه دستگير مي­كنيم، كاركنان نيروي هوایي هم ديده مي­شود.» در همين ارتباط، روزنامه‌ كيهان مورخ 25 بهمن 1357 در صفحه‌ اول خود مي­نويسد: «افسران هوایي زنداني در خاش آزاد شدند.» نظاميان مورد نظر، 14 نفر از افسران نيروي هوایي بودند كه در تاريخ 6/10/1357 دستگير شده و به خاش منتقل گرديده بودند. اگر انقلاب به پيروزي نمي­رسيد و حكومت پهلوي باقي مانده بود، به­طور حتم تمامي دستگيرشدگان اعدام مي­گرديدند.[1] (بهنام­گهر، 70:1390)

ارتشبد قره­باغي ادامه داده است: «می­دانیم که مذهب رسمی ایران شیعه می­باشد و اهمیت فوق­العاده­ای در نیروهای مسلح دارد و اکثر كاركنان مقلد آقایان علمای دینی هستند که همه‌ی آنان در جریان اغتشاشات علیه دولت و رژیم قیام کردند؛ زیرا تعداد زیادی از كاركنان، مقلد آقای خمینی(ره) بوده و نمی­توانند برخلاف دستورات ایشان عمل نمایند و همین مسأله باعث شد که به وظایف دینی و ملی خود عمل کنند و به انقلاب بپیوندند و پادگان­ها را تخلیه و از ارتش فرار کنند و دستورات مافوق خود را اجرا نکنند و به انقلاب ملحق شوند.»

در خاطرات قره­باغی آمده است که روز 21 بهمن سال 1357 در ستاد کل ارتش، 14 ژنرال قصد داشتند تصمیمات نهايی را برای امنیت کشور اتخاذ نمایند. پیشنهاد امریکايی­ها روی میز این جلسه به این شرح قرار داشت: «اگر قتل عام عمومی انجام دهید، برای 30 سال استقرار سلطنت و حکومت شاهنشاهی را تضمین می­نمايید.» در این جلسه موج اعتراض­ها بلند می­شود که روی چه کسانی باید آتش بریزیم. قره­باغی اعتراف می­کند که در آن جلسه، نظامیان ارشد هم با تیراندازی به سمت مردم مخالفت نموده و به­همین دلیل پیشنهاد امریکايی­ها رد شد و سرانجام رأی به پیوستن به مردم داده می­شود (قره­باغي:346).

به این ترتیب، با انضباط­ترین ارتش خاورمیانه که به­عنوان الگو در سطح منطقه مطرح بود، به­واسطه‌ فطرت اسلامی­شان و در راستای پای­بندی به فرامین رهبر انقلاب(ره)، شروع به تمرد و بی­انضباطی نموده و با غیبت­ها و فرارهای مکرر باعث از هم­پاشیدگی ساختار ارتش شدند و مهم­ترین و آخرین نقطه‌ اتّکاي سردمداران حكومت پهلوی را از آنان گرفتند. در اين وضعيت بود که زمینه‌ شکوفايی هرچه بیشتر برای پیروزی سریع­تر انقلاب فراهم گردید و دیگر موانع موجود، یکی پس از دیگری از سر راه برداشته شد تا     خواسته­های ملت مسلمان ایران تحقق یابد و انقلاب اسلامي ايران پیروز شود.

 

منبع: حصرشکنان، عسگری، شاداب، 1392، سوره سبز، تهران

 

 

 

 


1. اسامي اين عده عبارت است از: غلامرضا زنديان، حسين عادلي، محمد سرلك، رحيم پناهي­ها، محمد طالبيان، عبدالعلي پزشكي، حاج احمد كرماني، محمدحسين وظيفه­خواه، فضل­الله رحيميان، امرالله شاكري، منصور مجتبي­زاده، عطالله بازرگان و مسعود اقدم رشتي.

1398/3/19 11:40:13 231 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
آیا از این واضح­تر باید مردمی بودن از زبان اول شخص نظامی کشور بیان شود؟ وی هم‌چنین ادامه داده است: «معاونین، وزرا و رؤسای ادارات از شغل خود به­دلایل متعدّدی کناره­گیری می­نمایند. همین‌که از این افراد مستعفی سؤال می­شود که چرا کناره­گیری می­نمایید، در جواب می­گویند ما نمی­خواهیم مانند بعضی از مقامات وزارت­خانه­ها و فرمانداران نظامی با حفظ سمت رسمی خود، در تظاهرات شرکت نمايیم.» و ادامه مي‌دهد «آقای شریف امامی نخست­وزیر گفت، من از طرز کار فرماندار نظامی سر در نمی­آورم، چرا قانون حکومت نظامی اجرا نم
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015