• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (2)


گفت و گو با سپهبد رعد مجید رشید حمدانی

گفت و گو کنندگان: کوین ام. وودز، ویلیامسون مورای و الیزابت ای. ناتان

سپهبد سابق رعد مجید رشید حمدانی در سال 1970م [1349ش] مدرک کارشناسی علوم نظامی­اش را از دانشکده نظامی بغداد اخذ کرد و در سال 1980م ]1359ش[ پس از گذراندن دوره عالی نظامی موفق به اخذ کارشناسی ارشد از دانشکده فرماندهی و ستاد دانشگاه"بکر" شد و در نهایت در سال 1992م [1371ش] نیز مدرک دکترای علوم نظامی اش را از دانشکده جنگ عراق اخذ کرد. ژنرال حمدانی در واحدهای زرهی مختلفی از ارتش عراق خدمت کرده و در جنگ1973م [1352ش] اعراب و رژیم صهیونیستی نیز فرمانده جوخه بوده است.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

بعدها از سال 1977 تا 1979 ]1356 تا 1358ش[ در دانشکده زرهی عراق و در سال 1980م ]1359ش[ در دانشکده تاکتیکی عراق تدریس کرده است. در جنگ ایران و عراق، حمدانی یکی از افسران فعال ستاد ارتش عراق بود که فرماندهی واحدهای زرهی و شناسایی مختلفی را برعهده داشت. او در سال1982م ]1361ش[ به گارد ریاست جمهوری عراق پیوست و در سال­های 1987 تا 1989م ]1366 تا 1368ش[ در جمع افسران ارشد آموزش گارد به کارش ادامه داد. پس از جنگ ایران و عراق نیز ترتیب به فرماندهی تیپ17 زرهی گارد ریاست جمهوری، فرماندهی لشکر6 زرهی( نیروزی زمینی)، و فرماندهی لشکر مدینه منوره(گارد ریاست جمهوری) دست یافت و سرانجام در سال 2003م ]1382ش[  و همزمان با تجاوز آمریکا نیز به فرماندهی سپاه دوم گارد ریاست جمهوری عراق منصوب شد.

حمدانی: اکنون مسئولیت الدوری را در این زمینه برایتان توضیح دادم، اجازه بدهید به پرسشتان در مورد خوزستان برگردیم. الدوری در آغاز تجاوز فرماندهی لشکر نهم در پیشروی به طرف اهواز را برعهده داشت. منطقه خوزستان ایران چون عمدتاً عرب نشین است، عربستان می­نامید. این منطقه در دوره حکومت عثمانی به عراق تعلق داشت. علت پیشروی این بود که فکر می­کردند نیروهایشان برای آزاد سازی اعراب ساکن این منطقه وارد عمل شدند و به راحتی می­توانند به اهداف مورد نظر دست پیدا کنند. اما اعراب خوزستان که علناً خود را ایرانی می­دانند علیه ارتش متجاوز عراق وارد جنگ شدند. الدوری مشکلات سیاسی عمده­ای برای ارتش عراق ایجاد کرد. در طول جنگ، نیروهای الدوری 56 نفر از مردم خوزستان را دستگیر کردند که همگی چون ایرانی بودند و از کشورشان دفاع می­کردند علیه ما مسلح شده بودند. اما الدوری هرکس از مردم خوزستان را که علیه عراقی ها اقدام می­کرد، عراقی­هایی می­دانست که به دیگر عراقی ها خیانت کرده اند و آنها را به جرم این خیانت اعدام می­کرد و به این کارها افتخار می­نمود.

مورای: اگر کسی بخواهد مردم منطقه­ای را با خود همراه سازد، تعداد زیادی از آنها را اعدام نمی­کند. لطفاً در مورد کارهای الدوری بیشتر توضیح دهید.

حمدانی: الدوری پس ا اعدام مردم به این کارش افتخار می­کرد و این واقعیت را فراموش کرده بود که این افراد پیش از اینکه متعلق به منطقه خاصی باشند، از عشایر عرب خوزستان هستند. تصور اولیه این بود که بیشتر مردم منطقه خوزستان خوشحال می­شوند که از سلطه ایرانیان آزاد شوند. اما وقتی کسی یکی از عشایر عرب را می­کشد، همه عشیره را با خود دشمن می­کند. الدوری با وجودی که از این نوع رفتار عشیره­ای آگاه بود، 56 نفر از عرب­های خوزستان را اعدام کرد.

 این افراد سرباز عراقی نبودند که خائن قلمداد شوند. گذشته از این، او در مواجهه با عشیره­های عرب منطقه رفتار بدی نشان داد و در نتیجه کل منطقه علیه او و به تبع آن علیه نیروهای عراقی تحریک شدند. اما عجیب این بود که صدام به­جای آنکه اورا برای این اقدام مواخذه کند، آن را اقدامی شجاعانه توصیف کرد. این نوع برخورد صدام نیز از طبیعت روانی­اش نشات می­گرفت و هزینه سنگینی را بر ما تحمیل کرد. البته فرماندهان خشن دیگری هم داشتیم که مورد علاقه صدام بودند ولی ارتش عراق از آنها متنفر بود. آنها احکام اعدام سربازانشان را خودشان شخصا انجام می­دادند و پس از تحمل هر شکستی برای تنبیه فرماندهان زیر امرشان تعدادی از آنها را اعدام می­کردند.

صدام همه اینها را اقداماتی شجاعانه می­دانست. الدوری خشن­ترین این فرماندهان بود. در جنگ، فرماندهان دیگری نیز بودند که عملکردی شبیه الدوری داشتند؛ افرادی نظیر سرتیپ هشام الفخری، ژنرال نزار الخزری که بعدها به ریاست ستاد ارتش عراق منصوب شد و در دهه 1990م از کشور گریخت و به مخالفان پیوست ( و اکنون در امارات عربی متحده زندگی می­کند.) و سرتیپ طه شکرچی. مردانی از این دست گرچه نزد صدام عزیز بودند، ولی ارتش عراق از آنها متنفر بود.

مورای: پس از این اقدامات چه اتفاقی برای الدوری افتاد؟

حمدانی: الدوری هیچگاه برای اقداماتش مواخذه نشد و پس از فرماندهی لشکر نهم و دوازدهم به لشکر3 زرهی منتقل شد.صدام می­خواست او را در جایگاه فرملاندهی نگه دارد، زیرا اورا فردی شجاع می­دانست و به فرماندهانی از این دست علاقه داشت. الدوری در سال 1982م اندکی پس از آنکه لشکر3 زرهی در نبردی سنگین شکست خورد و فرمانده کرد آن به نام جواد شیتنه اعدام شد، به فرماندهی این لشکر منصوب شد.( ادامه دارد...)

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرز و بوم، تهران

 

1398/3/19 11:37:27 245 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سپهبد سابق رعد مجید رشید حمدانی در سال 1970م [1349ش] مدرک کارشناسی علوم نظامی­اش را از دانشکده نظامی بغداد اخذ کرد و در سال 1980م ]1359ش[ پس از گذراندن دوره عالی نظامی موفق به اخذ کارشناسی ارشد از دانشکده فرماندهی و ستاد دانشگاه"بکر" شد و در نهایت در سال 1992م [1371ش] نیز مدرک دکترای علوم نظامی اش را از دانشکده جنگ عراق اخذ کرد. ژنرال حمدانی در واحدهای زرهی مختلفی از ارتش عراق خدمت کرده و در جنگ1973م [1352ش] اعراب و رژیم صهیونیستی نیز فرمانده جوخه بوده است.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015