• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دفـاع از خـرمشـهر(11)


سه گفتار از 34 روز دفاع و مقاومت در خرمشهر

فصل اول

      خاطرات سرهنگ آزاده ابوالحسن ایزدجو

      از روزهای دفاع و سقوط خرمشهر

خبر شوم و نحس سقوط خونین‌شهر

روز چهارم آبان‌ماه خونین‌شهر به تصرف کامل متجاوزین عراقی درآمد و هیچ‌کدام از نیروهای خودی در آنجا باقی نمانده بودند. اگر کسی از مدافعان نتوانسته بود از کارون عبور کند، بالطبع در دست عراقی‌ها گرفتار شد و یا در همان خانه‌های خالی از سکنه خونین‌شهر پنهان و مخفی شده بود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

بعد از عبور رزمندگان از رود کارون، فرماندهان ما محل تجمع دانشجویان را در دبیرستان ابراهیمی در محل کوت­شیخ تعیین کردند تا همه در آنجا جمع شوند. این خبر به تک­تک دانشجویان ابلاغ شد تا به یکدیگر اطلاع­رسانی کنند. بعدها بچه­ها می­گفتند تعدادی مجروح و شهید به همراه عده­ای پرسار و امدادگر در بیمارستان مصدق خونین­شهر بجامانده و گرفتار شدند که بعثی­های متجاوز آنجا را تصرف کردند. بعد از آن چه بلایی بر سر آن مظلومان آمد، خدا می‌داند.

هنگام وداع با خونین­شهر، بچه­ها گریان از این طرف کارون به خونین­شهر نگاه می­کردند که پرچم عراق بر بالای ساختمان­های مرتفع به اهتزاز درآمده و خونین­شهر جولانگاه متجاوزین بعثی شده است. خیلی از بچه­ها وعده می­دادند که به زودی شهر را آزاد خواهند کرد. می­گفتند خونین­شهر منتظر بمان، ما برمی­گردیم؛ می­دانیم کوچه و خیابان­هایت قدوم نحس بعثی­های متجاوز را تحمل نخواهد کرد. خونین­شهر! قسم به خون شهیدان مظلومت، ما به زودی انتقام تو را از بعثی­های متجاوز خواهیم گرفت. منتظر بمان، خونین­شهر، منتظر بمان! تو دوباره خرمشهر خواهی شد.

پس از سقوط خونین­شهر، سربازان گردان دژ  در حوالی کافه پاپا تجمع نمودند و چند قبضه تفنگ 106م­م خود را به سمت پل مستقر کردند تا دشمن نتواند از پل به این طرف رودخانه نفوذ کند. البته پل قبلاً آسیب دیده بود و تانک و خودرو نمی­توانستند از آن عبور کنند. با وجود این، پل به شدت محافظت می­شد. ضمن اینکه یک گروهان از گردان153 قوچان که از جزیره آبادان[1] محافظت می­کرد هم در کنار پل سنگر گرفته بود تا متجاوزین قصد عبور از رودخانه را نداشته باشند.

یک هفته­ای از وقایع شوم سقوط خونین­شهر گذشت. به ما دانشجویان ابلاغ شد جهت مراجعت به تهران آماده شویم. ما خیلی از هم­دوره­ای­هایمان را در روزهای مقاومت از دست داده بودیم و از همه مهمتر خود خونین­شهر عزیز هم از دستمان رفته بود. گرچه هیچ­کدام از مدافعان، اعم از ارتشی و سپاهی و نیروهای مردمی در دفاع از شهر کوتاهی و قصور نکرده بودند، ولی با وجود این، همه احساس شرمندگی و گناه می­کردیم. هیچ­کس دل و دماغ برگشتن به تهران را نداشت. خبر بازگشت به تهران هیچ­کس را خوشحال نکرد، زیرا با خاطره بسیار بدی جبهه جنگ را ترک می­کردیم.

پایان مأموریت دانشجویان

همان­طور که قبلاً گفتم، ما سه سال در دانشکده افسری دوره دیده بودیم تا افسر شویم و درجه ستوان­دومی را بر شانه­هایمان نصب کنند. قرار بود جشن فارغ­التحصیلی ما روز دوم مهرماه باشد که با شروع جنگ عراق علیه ایران، همه برنامه­های بهم خورد. حال بعد از حدود 50 روز به تهران برمی­گشتیم تا مراسم فارغ­التحصیلی و نه جشن فارغ­التحصیلی را برگزار کنیم و سپس به دوره تخصصی رسته مربوطه اعزام شویم. قبل از شروع جنگ، رسته تخصصی من سررشته­داری تعیین شده بود که باید برای طی دوره به تبریز می­رفتم، اما پس از مراجعت از جبهه، رسته من تغییر کرد که بر حسب نیاز عملیاتی رسته رزمی را انتخاب نمودم

 

منبع: دفـاع از خـرمشـهر ، کریمی، قاسم ، 1395، ایران سبز، تهران.

 

[1]. جزیره آبادان بین رودخانه­های بهمن­شیر، کارون و اروند محصور است.

1398/3/18 11:51:44 353 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
روز چهارم آبان‌ماه خونین‌شهر به تصرف کامل متجاوزین عراقی درآمد و هیچ‌کدام از نیروهای خودی در آنجا باقی نمانده بودند. اگر کسی از مدافعان نتوانسته بود از کارون عبور کند، بالطبع در دست عراقی‌ها گرفتار شد و یا در همان خانه‌های خالی از سکنه خونین‌شهر پنهان و مخفی شده بود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015