• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از نوهد تا خرمشهر(11)


تجاوز بعثی‌ها قبل از 31 شهریورماه 59

اوایل روزهای شهریور 59 از یکم تا 25 شهریور، کشور عراق و نیروهای آن در نوار مرزی دست به تعویض پرسنل، تعویض سلاح، کندن سنگر، مهیّا نمودن کیسه­های شنی، حرکت لودر و بولدوزر و تقویّت پاسگاه‌های خود مشغول بودند و ما نیروهای مستقر در دژهای خرّمشهر هر روز این برنامه عراقی‌ها را با چشمان خود می­دیدیم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

این نقل و انتقالات و تحرّکات و جابه‌جایی­ها هر روز مشهود بود و هر چهار گروهان که به نوبت تعویض می‌شدند و از نوار مرزی حراست و حفاظت به عمل می­آوردند، در گزارشات نوبه­ای خود و گزارش­های روزانه به گردان151 ارسال می‌کردند و همگی از وضعیّت نیروهای عراقی باخبر بودند. مخصوصاً عناصر اطّلاعاتی و فرماندهان و نیروهای مستقر در پاسگاه‌های ژاندارمری وضعیّت نوار مرزی را به درستی درک کرده بودند. قبل از این حرکات، اغلب افراد پاسگاه‌ها با نیروهای مستقر در پاسگاه‌های عراقی در تماس بودند و با هم به صحبت می‌پرداختند. از 25 شهریور، رفتار همه نیروهای پاسگاه‌های عراقی به طور کلّی عوض شده بود و برخوردی خصمانه با نیروهای پاسگاه‌های ایرانی داشتند. با دیدن این شرایط، من که در گروهان سوم فرماندهی دژها را بر عهده داشتم، تصمیم گرفتم به همه دژها ابلاغ کنم در کنار دژهای بتونی و اطراف آن سنگرهای انفرادی و دونفره حفر کنند، تا اگر حمله­ای صورت پذیرفت، سربازان برای حفظ جان خود به داخل آن بروند و به دفاع مشغول شوند. شکل سنگرها هم به این شیوه بود که هر سه سنگر انفرادی که تمام شد، یک سنگر دونفره برای تیربار Mg1A3 حفر نمایند و محلّ خمپاره60م‌م را نیز مشخّص کردم. در بعضی از روزها، با فرمان یا نواختن یک سوت سربازان و درجه‌داران تمرین می‌کردند و به سنگرهای حفر شده می‌رفتند تا در مواقع لزوم، بدون دردسر سنگرهای خود را پیدا کنند و به دفاع بپردازند. عراقی‌ها آن سوی مرز ضمن حفر سنگرهای انفرادی، برای تانک‌های جدیدی که به مرز آورده بودند نیز سنگر کنده بودند. ما نیز به کلّیه قبضه‌های تفنگ106 اعلام کرده بودیم به آن تانک‌های جدید، اگر از سنگرهایشان خارج شدند و به سمت ایران آمدند، تیراندازی نمایند و آرپی‌جی7ها نیز آماده باشند در صورتی که تانک‌ها در تیررس قرار گرفتند تیراندازی نمایند. همچنین، صرفه­جویی در مهمّات و استفاده صحیح از اسلحه و اصول جنگی را رعایت کنند. آن روز گروهان‌های یکم و سوم در دژها مستقر بودند. سرگرد چهارمحالی به همراه سرگرد زارع با یک دستگاه جیپ که ستوان اسکندری (مسئول موتوری گردان) رانندگی آن را به عهده داشت، رأس ساعت 6 بعدازظهر به دژ مرکز آمدند. بعد از صرف چای و آب، اوضاع نوار مرزی را از من جویا شدند. من ضمن ارائه کلّیه اطّلاعات به طور شفاهی، به همراه آنها به نزدیکی نوار مرزی رفتم و سرگرد زارع و سرگرد چهارمحالی از نزدیک فعّالیّت­های انجام گرفته توسّط نیروهای عراقی را مشاهده کردند. آنچه ما در گزارشات نوبه­ای و روزانه خود به گردان151 دژ خرّمشهر گزارش داده بودیم به عینه مشهود بود و نیز سنگرهای حفر شده ما را نیز در اطراف دژها دیدند. سرگرد چهارمحالی متعجّب شده بود و فهمید که ما فرماندهان گروهان‌ها (گروهان یکم و سوم) این برنامه­ها را روی زمین به انجام رسانده­ایم. البتّه ناگفته نماند این سنگرها در ساعاتی که هوا زیاد گرم نبود، اوایل صبح با بیل و کلنگ انفرادی توسّط سربازان و درجه‌داران حفر شده بود.

سرگرد زارع گفت: من شخصاً کلّیه وقایعی را که در نوار مرزی دیده­ام و شنیده­ام فردا به فرمانده لشکر92 زرهی گزارش خواهم داد.

ساعت 7:30 بعدازظهر سرگرد چهارمحالی و سرگرد زارع به اتّفاق ستوان اسکندری سوار بر جیپ شدند و رفتند. این آخرین باری بود که فرمانده گردان و رئیس رکن دوم گردان151 دژ خرّمشهر به دژها آمده بودند و از آنجا بازدید کردند. ناگفته نماند من از زمان انتقالم به گردان دژ خرّمشهر شاید 40 الی 50 بار واحد گروهان سوم را در دژها مستقر نمودم و از نوار مرزی با نیروهای زیر امرم حفاظت و حراست به عمل آوردم، ولی هیچ­وقت فرمانده گردان و رئیس رکن دوم گردان را ندیدم که به نوار مرزی بیاید، حتّی برای صرف چای و شربت.

 

منبع: از نوهد تا خرمشهر، جعفر ایازی، 1396، ایران سبز، تهران

 

 

1398/3/13 12:14:53 1149 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
تجاوز بعثی‌ها قبل از 31 شهریورماه 59 اوایل روزهای شهریور 59 از یکم تا 25 شهریور، کشور عراق و نیروهای آن در نوار مرزی دست به تعویض پرسنل، تعویض سلاح، کندن سنگر، مهیّا نمودن کیسه­های شنی، حرکت لودر و بولدوزر و تقویّت پاسگاه‌های خود مشغول بودند و ما نیروهای مستقر در دژهای خرّمشهر هر روز این برنامه عراقی‌ها را با چشمان خود می­دیدیم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015