• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از نوهد تا خرمشهر(10)


وضعیت گروهان‌های دژ خرمشهر

لازم می‌دانم برای خوانندگانی که این خاطرات ناقابل مرا می­خوانند توضیح دهم که موقعیّت، وضعیّت و مأموریّت گروهان‌های پیاده دژ خرّمشهر چگونه بود و همکاری گروهان‌ها با هم چگونه انجام می‌گرفت. گروهان‌های پیاده خرّمشهر چهار گروهان بودند متشکّل از گروهان یک، دو، سه و چهار که بنا به دستور فرمانده گردان، گروهان‌های یکم و سوم به دژها می‌رفتند و حراست و حفاظت از نوار مرزی را عهده­دار می‌شدند و 48 ساعت آنجا می‌ماندند و بعد از این 48 ساعت، گروهان‌های دوم و چهارم را با گروهان‌های یکم و سوم در نوار مرزی و دژها تعویض می‌کردند. برای اینکه تعویض گروهان‌ها خلل و مشکلی برای پاسداری و حفاظت ایجاد نکند به این شرح عمل می‌کردیم:

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

گروهان دوم که در پادگان به صورت احتیاط بود، بعد از صرف ناهار (صرف ناهار تا ساعت 12:30 به پایان می‌رسید) به در اسلحه­خانه می‌رفت و ساز و برگ خود را تحویل می‌گرفت و جلو ساختمان خود به خط می‌شد. سرگروهبان­ها و معاون دسته­ها وسایل، تجهیزات و سلاح سربازان را بازدید می‌کردند و به ستون یک بر 6 دستگاه آیفا که از واحد موتوری می­آمد سوار می‌شدند.

 گروهان هم سه دستگاه جیپ داشت که در آن هم تعدادی از درجه‌داران و فرمانده گروهان و معاون سوار و عازم دژ مرکز می‌شدند و از دژ مرکز سربازان را به سایر دژها منتقل می‌کردند و سربازان گروهان مستقر در دژها را تعویض می‌نمودند و با آیفای رفته برمی­گشتند. فردای آن روز گروهان چهارم هم به همین شیوه عمل می‌کرد و دو گروهان در پادگان می‌ماندند و به عنوان احتیاط در پادگان به حالت آماده باش درمی­آمدند. تعدادی از افسران و درجه‌داران برای 48 ساعت استراحت به منزل و نزد خانواده‌هایشان می‌رفتند و در صورت نیاز یا بروز واقعه­ای، فوراً درجه‌داران و افسران را از خانه‌های سازمانی فرامی­خواندند (فاصله خانه‌های سازمانی افسران و درجه‌داران با پادگان حدود 200 متر بود). سربازان با معاون گروهان و تعدادی از درجه‌داران در آسایشگاه می‌ماندند و صبح که بیدارباش نواخته می‌شد، بیدار می‌شدند و در مراسم صبحگاه و رژه شرکت می‌کردند و بعد از اتمام ورزش به درون آسایشگاه می­آمدند و به نواقص و مشکلات گروهان و مشکلات سلاح و تجهیزات رسیدگی می­نمودند. گردان151 دژ خرّمشهر یک گروهان ارکان داشت که عبارت بودند از دسته موتوری، دسته خباز، دسته بهداری، دسته مهندسی، دسته مهمّات و... این دسته گروهان‌های دژ را خدمات­رسانی می‌کردند.

یعنی سلاح، مهمّات، جیره غذایی و ترابری پرسنل گروهان‌ها را فراهم می‌کردند، تا کارایی بهتری در نوار مرزی داشته باشند. تعویض گروهان‌ها در دژها هیچ­وقت با تأخیر انجام نمی‌شد و همه پرسنل اعم از افسر، درجه‌دار و سرباز از وضعیّت موجود راضی بودند و افتخار می‌کردند که حافظ مرز و بوم کشور اسلامی هستند و اجازه ورود اجنبی و نیروهای ستون سوم و دشمن و قاچاقچیان را به خرّمشهر نمی‌دادند. مردم نیز در این خطّه بزرگ به زندگی روزمره مشغول بودند و کلّیه فرماندهان گروهان‌ها با هم صمیمی و مثل برادر بودند و مشکلات همدیگر را با درایت حل می‌کردند.

درجه‌داران گروهان‌ها با درجه‌داران گروهان‌های دیگر صمیمی و اغلب در یک ساختمان (آپارتمان) از خانه‌های سازمانی سکونت داشتند و به همدیگر و خانواده‌های یکدیگر بسیار احترام می­گذاشتند و گرفتاری­های هم را برطرف می­نمودند. این گردان مثل یک خانواده در خانه‌های سازمانی در کنار هم زندگی می‌کردند و بسیار راضی بودند.

 

درب ورودی پادگان دژ خرّمشهر

منبع: از نوهد تا خرمشهر، جعفر ایازی، 1396، ایران سبز، تهران

 

1398/3/12 10:17:16 404 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
وضعیت گروهان‌های دژ خرمشهر لازم می‌دانم برای خوانندگانی که این خاطرات ناقابل مرا می¬خوانند توضیح دهم که موقعیّت، وضعیّت و مأموریّت گروهان‌های پیاده دژ خرّمشهر چگونه بود و همکاری گروهان‌ها با هم چگونه انجام می‌گرفت. گروهان‌های پیاده خرّمشهر چهار گروهان بودند متشکّل از گروهان یک، دو، سه و چهار که بنا به دستور فرمانده گردان، گروهان‌های یکم و سوم به دژها می‌رفتند و حراست و حفاظت از نوار مرزی را عهده¬دار می‌شدند
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015