• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (65)


کعبی: در آغاز جنگ، در اجرای عملیات پایش در خلیج‌فارس مشکل داشتیم؛ چون هیچ طرح تدوین‌شده‌ای در این مورد نداشتیم و نیروی هوایی عراق هم تجربه‌ای در زمینه پرواز بر فراز مناطق آبی نداشت. البته درباره زمانی که جنگ آغاز شد صحبت می‌کنم. اما بعدها نیروی هوایی عراق به‌طور فزاینده‌ای عمق پروازی‌اش را در خلیج‌فارس افزایش داد.

1398/6/24 11:29:37 7 0

بازخوانی جنگ تحمیلی (6)


دكتر مصطفی چمران در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت: «یكی از دلایل پیروزی ما این بود كه "در دوران انقلاب، ارتش با ملت نجنگید و به ملت پیوست." ملت ما احتیاج به ارتش دارد با نیروی پاسداران و كمیته‌ها نمی‌توانید در مقابل قدرت‌های جهانی بزرگ و سازماندهی شده دشمن مقابله كنید. كوبیدن ارتش به طور كلی عمل صحیحی نیست، دشمن ما با تمام قدرت خویش می‌كوشد كه ارتش را تضعیف و حتی نابود كند.»

1398/6/24 11:27:1 10 0

توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه (11)


مشخصات شهدا و مجروحان عمدۀ گردان320 توپخانه از آذرماه 59 الی خردادماه 60 :

الف- شهدا:

 1. ستوان سوم کادر محمدی (معاون آتشبار)؛ در آذر ماه 59
 2. استوار گلاب بخش (تعمیرکار توپ‌های گردان)؛ در دی ماه 59
 3. سرباز وظیفه مومنی (کمک راننده)؛ در آذر ماه 59
 4. یک سرباز وظیفه (خدمه توپ)؛ در آذر ماه 59

1398/6/24 11:24:15 8 0

پیاده نظام و دفاع مقدس-20


ج- تهاجم عراق به گونه­اي غافلگيرانه از نظر سیاسی و آمادگی رزمی و قدرتمندانه در سراسر مرز آغاز شد كه نه فقط فرصت طراحي براي رده‌هاي بالا وجود نداشت، بلكه اصولاً رده‌ها و ستادهاي رده بالا سیاسی و نظامی نيز به دليل عدم باور ملي به تهديد در مسئولين سياسي با این نگرش كه اكثريت مردم عراق شيعه هستند و حاضر به جنگ با ايران اسلامي نبوده و از صدام تبعيت نخواهند كرد، فاقد آمادگي و بازدارندگي بودند.

1398/6/24 10:59:2 8 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


 امروز ارتش عزیز است. امروز ارتش به معنی واقعی کلمه عزیز است. مسئولین کشور شماها را دوست دارند. قدرتان را می دانند. امام همان طور که الآن ایشان اشاره کرده اند، دیدید سالها گذشته یکی از آخرین صادرات ذهن ایشان همان پیامی بود که به ارتش دادند که چه پیام محبت آمیز و احترام آمیزی بود.

1398/6/24 10:54:32 8 0

پیشگامان صنعت رادار در ایران-4


فشار روی کارکنان فنی جهت عملیاتی نگه داشتن رادارها ادامه داشت و روزی چند بار با دانشگاه صنعتی اصفهان جهت سرعت در کار تماس می‌گرفتم. پس از هشت ماه، هیچ راداری غیرعملیاتی نشد و گیرنده رادار دانشگاه هم در این مدت به نتیجه رسید. اولین قدم اساسی در بومی­‌سازی صنعت رادار در ایران. لازم به توضیح است که رسیدن به این نتیجه شیرین، ثمره شش سال کار و تحقیق دانشگاه صنعتی اصفهان روی رادار بود. از زمانی که یک دستگاه رادار PAR در اختیار دانشگاه صنعتی اصفهان گذاشته شده بود تا آن روز دقیقاً شش سال گذشته بود.

1398/6/24 10:51:27 8 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


ده سال جنگ برای کشور و ملت خود: شما ارتشی هستید که ده سال برای کشور و ملت خود جنگیده‌اید. کمتر ارتشی در دنیا این‌گونه است. خیلی از ارتش‌های دنیا، در متن بحران‌ها قرار نگرفته‌اند و یا لااقل شرایط دشواری نداشته‌اند و امتحانی اینچنین به مردمشان نداده‌اند. شما باوجود شرایط دشوار، ده سال جنگیدید. جنگ تحمیلی، هشت سال طول کشید؛ اما شما با دشمن ده سال جنگیدید؛ زیرا قبل از شروع جنگ تحمیلی، ارتش در جبهه‌ها بود. نمی­شد.

1398/6/24 10:32:18 7 0

فرماندهان صدام (64)  


کعبی: وقتی جنگ آغاز شد، رئیس اداره آموزش نیروی دریایی بودم بعد هم معاون عملیات این نیرو شدم. زمانی که فرمانده نیروی دریایی بودم بحث‌هایی در مورد احتمال جنگ بین ایران و عراق وجود داشت و من هم در آن زمان در این بحث‌ها شرکت می‌کردم. جلسه‌ای که به آن اشاره می‌کنید اداره طرح‌ریزی وزارت دفاع برگزار شد و افسران زیادی از نیروهای نظامی سه‌گانه عراق در آن شرکت داشتند.

1398/6/24 10:29:8 8 0

پیاده نظام و دفاع مقدس-19


عدم باور ملي به تهديد خارجي به ويژه در مسئولين سياسي، نظامي و انقلابي درون حاكميت و فقدان نهاد اطلاعاتي قوي، باعث شده بود كه قدرت بازدارندگي كشور به شدت تقليل يافته و درهم شكستن حمله عراق توسط دو لشكر در خط مرز قريب 1300 كيلومتري (ل92 ـ ل81) ميسر نشد، زيرا استعداد بالفعل هريك از لشكرها حداكثر معادل يك تيپ تقویت شده بود

1398/6/24 10:26:26 6 0

پیشگامان صنعت رادار در ایران-3


ساخت رادار حتی مدیریت در این امر خطیر نیازمند به آشنایی با این دانش و پیشینه و تجربه در این زمینه و این فناوری دارد.

منظور از مرور فعالیت‌های هشت ساله در فرماندهی لجستیکی چگونگی آشنایی این حقیر به این علم و فناوری به صورت عملی است.

شروع این دانش غرور آفرین که امروز با افتخار از آن صحبت می‌کنیم، ریشه در این فرماندهی دارد. برای اینکه چگونگی و فلسفه ایجاد آن روشن‌تر بیان شود، نیاز است به صورت مختصر مروری بر آن داشته باشیم.

در این روند، نخست به بررسی دو مطلب که زمینه‌ساز ساخت رادار ملی است می‌پردازیم. شهید ستاری اعتقاد راسخ داشت که سامانه هاگ اوج فناوری و ابتکار در سامانه‌های موشکی زمین به هوا در برد میانه در جهان است که تا آن زمان ساخته شده.

1398/6/24 10:18:13 9 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015