• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

نبردهای هوایی ایران (29)


الف ـ فرایند عملیات‏های قطع خطوط مواصلاتی و انهدام عقبه دشمن (2)

بر اساس توجیه انجام شده، هر دو هواپیما در ارتفاع پست و سرعت زیاد از کنار هم رد شده و هواپیمای لیدر شروع به تاباندن اشعه روی هدف کرد و پس از چند لحظه هواپیمای دیگر «پل راهبردی تنومه» را بمباران کرده و می‏گریزند. پل کاملاً منهدم می‏شود، ولی هواپیمای لیدر مورد اصابت گلوله‌های ضد هوایی دشمن قرار گرفت و آسیب فراوان دید که خلبان به هر شکل ممکن هواپیما را از آن وضعیت بیرون آورده و با مشکلات فراوان خود را از مهلکه بیرون کشید.

1399/4/15 12:55:13 2 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-216

بخش سوم: حفظ تمامیت ارضی و استقلال

23- آثار کارایی ارتش در جبهه‌های نبرد و در پشت جبهه‌ها: 

1399/4/15 12:52:8 1 0

مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-63


تشريح رويدادهاي دفاع مقدس

صدام، در 31 شهريور 1359 تهاجم همه جانبه نظامي را در سه حوزه زميني، هوايي و دريايي آغاز كرد. وي چند روز پيش از اين تاريخ، به­ طور يك جانبه عهدنامه 6 مارس 1975 الجزاير ميان دو كشور را پاره كرد. صدام با اين اقدام خود عملاً و علناً حقوق بين‌الملل را زير پا گذارد و منشور ملل متحد را بدون هيچ ترديدي نقض كرد. شورای فرماندهی عراق، اطلاعیه­ای صادر و چنین اعلام می­نماید: «... اگر تاکتیک نظامی و امنیت ارتش عراق ایجاب کند که در سرزمین­های اشغالی بمانیم، آن را تحت اشغال قرار خواهیم داد.»(حسینی، 201:1387) واكنش آمريكا در خصوص شروع جنگ به­گونه‌اي نبود كه كارشناسان سياسي بين‌المللي انتظار داشتند. البته با توجه به روابط خصمانه آمريكا با ايران در آن زمان و حل نشدن بحران گروگان­ها، هيچ‌ گونه انتظار اتخاذ موضع مثبتي از سوي آمريكا را نمي‌توان داشت. زيرا آمريكا در لحظه شروع جنگ تقريباً باب هرگونه مراوده سياسي را با عراق به ­طور غير رسمي آغاز كرده بود و عراق بهترين برگ برنده آمريكا در آن شرايط عليه انقلاب اسلامي به شمار مي‌آمد.

1399/4/15 11:12:47 2 0

غروب یک روز جنگی در آبادان به روایت سرتیپ2 خلبان ابراهیم محمدزاده


مهرماه سال 1359بود. پایگاه عملیاتی ما در کنار رودخانه جراحی و در شمال شهرستان ماهشهر قرار داشت. در پشتیبانی لشکر 77 خراسان بودیم. ماموریت ما اجرای آتش بر روی مواضع نیروهای دشمن و جلوگیری از پیشروی آنها به طرف آبادان بود. علاوه بر آن مجروحین نظامی و غیر نظامی را از صحنه عملیات و جزیره آبادان به بیمارستان های ماهشهر و اهواز تخلیه می کردیم و در برگشت نیروهای رزمنده را به جزیره آبادان می آوردیم.

1399/4/15 10:47:26 6 0

افسر توپخانه در مأموريت كردستان  (10)


اشغال دیدگاه توسط دیده بان آتشبار ستوان­دوم اصلانی در شمال پادگان سردشت (4)

آن روزها، روزهای تیره‌ای از زندگیم بود که مرتب خودم را دلداری می‌دادم و به روزهای روشن زندگی فکر می‌کردم. غذای گروهان را همه‌روزه توسط یک‌دستگاه خودرو که به‌وسیله بالگرد اسکورت می‌شد، به پایگاهی که مستقر بودیم می‌آوردند، آن روز دیگر از بالگردها، به‌دلیل بدی آب‌وهوا خبری نبود.

1399/4/15 10:41:51 2 0

جهنم تکریت؛ خاطرات سرهنگ آزاده مجتبی جعفری (2)


ساعت ۸ بعدازظهر، در حالی که هوا تقریبا تاریک شده بود، با سرعت به‌طرف قرارگاه لشکر حرکت کردم تا به ابوالفضل بگویم که واحد ما را به‌طرف ژاندارمری حرکت ندهد؛ مأموریت عوض‌شده است. وقتی به قرارگاه رسیدم، همه آماده بودند. به ابوالفضل گفتم: «مستقیم به‌طرف سه‌راهی جمهوری برو؛ شام را آنجا تقسیم می‌کنیم. وقت کم است و باید عجله کرد.»

1399/4/15 10:39:2 4 0

امیر بختیاری و علل آغاز جنگ تحمیلی


همانطور که می دانیم،عراق مدعی بود که ایران در امور داخلی این کشور دخالت می کند و از طرفی در مرز هم به ایجاد درگیری اقدام می کند. به نظر می رسد دو مسئله ای که عراق بر آن پافشاری می کرد و تلاش داشت در این باره از ایران بگیرد،به همین باز می گردد. نظر شما در این باره چیست؟

1399/4/14 11:14:0 8 0

جهنم تکریت؛ خاطرات سرهنگ آزاده مجتبی جعفری (1)


از آتش­بس تا العماره

به دنبال عملیات نظامی منافقان موسوم به آفتاب در منطقه فکه که با موفقیتی نسبی همراه بود راه برای نبردهای خونین بعدی باز شد. پس از مدتی که منافقان عملیات چلچراغ را در مهران انجام دادند عراق در یک هجوم گسترده، با همکاری نیروهای خارجی و با استفاده از نقاط ضعف پدافندی ایران، فاو را پس گرفت و این پیروزی را نقطه عطفی در جنگ به‌حساب آورد تا با همکاری منافقان، سر از شلمچه، جزایر مجنون، شرهانی و دهلران، بیرون آورد و سرانجام در27/4/1367 به اعلام موافقت با آتش‌بس از جانب ایران و قبول قرارداد ۵۹۸ سازمان ملل برسد.

1399/4/14 10:53:19 7 0

نبردهای هوایی ایران (28)


4ـ عملیات جدا کردن منطقه نبرد و انهدام «عقبه دشمن»

یکی از مأموریت‏های مهم نیروی هوایی در پشتیبانی از نیروهای سطحی، عملیات هوایی «مجزا سازی یا جداسازی منطقه نبرد»[1] و انهدام عقبه دشمن می‏باشد که تأثیر مستقیم بر توانایی ادامه عملیات توسط دشمن دارد. در این‏گونه مأموریت‏ها، اغلب خطوط ارتباطی و راه‏های مواصلاتی دشمن از قبیل پل‏ها و جاده‏های راهبردی، مراکز دپو یا آماد و پشتیبانی دشمن (لجستیک) و نیز عقبه و نیروهای احتیاط دشمن همچون پادگان‏ها و مراکز تجمع آمادی آنها مورد هدف قرار می‏گیرند[2].

1399/4/14 10:35:33 5 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-215

بخش سوم: حفظ تمامیت ارضی و استقلال

1399/4/14 10:33:4 5 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015