• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

سالروز شهادت سرلشگر خلبان سید علی رضا یاسینی(انتشار مجدد)


 زندگی نامه شهید سید علی رضا یاسینی

سرلشگر خلبان شهید سید علی رضا یاسینی، فرزند عبدالمطلب، در 15 فروردین 1330، در شهرستان آبادان و خانواده ای مذهبی  به دنیا آمد. پس از گذراندن دوران طفولیت، به مدرسه رفت و تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان "مهرگان" و دوره  متوسطه را در دبیرستان «دکتر فلاح» آبادان به پایان رسانید.

سالروز شهادت سرلشگر خلبان سید علی رضا یاسینی،جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق

از آنجا که علاقه فراوانی به ارتش و فنون هوانوردی داشت، در سال 1348، وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن دوره مقدماتی پرواز با هواپیمای « اف - 33» به منظور تکمیل دوره خلبانی و پرواز با هواپیماهای پیشرفته شکاری به  آمریکا اعزام شد.

در این مدت، دوره های آموزشی خلبانی هواپیمای آموزشی « تی- 37» و همچنین هواپیمای پیشرفته شکاری «اف- 4» را با موفقیت به پایان رسانید و پس از بازگشت با درجه ستوان دومی در پایگاه ششم شکاری (بو شهر) مشغول خدمت شد.

به رغم مسئولیت های مختلف فرماندهی که داشت، دست از پرواز نمی کشید. وی با انواع مختلف هواپیماها از جمله: «اف - 5» ، «اف- 4» ، «پی 3- اف» ، «میگ- 29» و «سو خو- 24» پرواز می کرد؛ اما هواپیمای محبوبش «اف- 4» بود.

شهید یاسینی با اوج گیری تظاهرات همه جانبه علیه رژیم شاه، با وجود جو فشار و اختناق در ارتـش، با پخـش اعلامیـه های حضـرت امام خمینی (ره) در بین کارکنان متعهد، دست به افشاگری می زد.

با پیروزی انقلاب اسلامی و خروج مستشاران خارجی از ایران، همچون دیگر کارکنان متعهد نیرو به حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب پرداخت و با تشکیل گروههای کار، در امر بازسازی و راه اندازی سامانه ها و تجهیزات اهتمام ورزید.

با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ،از جمله خلبانانی بود که در عملیات غرور آفرین 140 فروندی در حمله به خاک عراق نقش مهمی از خود ایفا نمود. وی در طول جنگ تحمیلی همواره خلبانی پیش قراول و خط شکن بود.

شهید سرلشگر یاسینی هرگز به دنیا بهایی قائل نبود و به مظاهر فریبنده دنیا پشت کرده بود و گامی برای تعلقات دنیوی خود بر نداشت. مردی مقتدر در کار و با زیردستان همواره مهربان بود. او هرگز اهل تظاهر نبود.

شهید یاسینی در طول خدمت خود مسئولیتهای مهمی به عهده داشت. از جمله این مسئولیتها: " فرماندهی پایگاه سوم شکاری، فرماندهی پایگاه دهم شکاری از سالهای 1363 تا 1365، فرماندهی پایگاه ششم از سال 1367، و فرماندهی منطقه هوایی شیراز در سال 1371 بود".

وی به علت لیاقت و شایستگی بیش از حدی که  از خود نشان داد، در تاریخ 1372/12/10، به سمت رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت، عهده دار این مسئولیت بود.

شهید یاسینی در جنگ تحمیلی با 2759 ساعت پرواز، یکی از خلبانان موفق نیروی هوایی بود. سرلشگر یاسینی پس از پایان جنگ، با وجود فعالیتهای ستادی از استاد خلبانانی بود که اغلب اوقات، سرگرم آموزش دانشجویان خلبانی بود.

وی سرانجام در تاریخ 1373/10/15، در یک سانحه هوایی در نزدیکی اصفهان، به همراه فرمانده فقید نیروی هوایی، شهید منصور ستاری و تنی چند از فرماندهان عالی رتبه این نیرو به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

شهید یاسینی به هنگام شهادت 43 سال داشت و از وی سه پسر و یک دختر با یادگار مانده است.

 

 

نام و نام خانوادگی سید علی رضا یاسینی
نام پدر عبدالمطلب
تاریخ تولد 1330/01/15
محل تولد آبادان
وضعیت تاهل و تعداد فرزند متاهل ، 4 فرزند
نوع دیپلم و سال ورود به ارتش سال 1348
رسته تخصصی خلبان هواپیمای اف- 4
نیروی استخدام کننده نیروی هوایی
تاریخ شهادت 1377/10/15
محل شهادت اصفهان
درجه هنگام شهادت سرتیپ دوم
مسئولیت هنگام شهادت

معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی

مسئولیت های عمده حین خدمت رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

 

روحش شاد و گرامی باد

1393/10/15 6377 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
 زندگی نامه شهید سید علی رضا یاسینی سرلشگر خلبان شهید سید علی رضا یاسینی، فرزند عبدالمطلب، در 15 فروردین 1330، در شهرستان آبادان و خانواده ای مذهبی  به دنیا آمد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015