• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عبور از سيروان (73)


تشكيل يگان آموزشي

بر مبناي دستورالعمل نزاجا يگان‌هاي مستقل براي جذب نيروي وظيفه بيشتر مجاز به تشكيل يك گردان آموزشي غير سازماني شدند. سرهنگ كلانتري فرمانده تيپ مستقل 84 براي تشكيل اين گردان آموزشي چندين نفر از يگان‌هاي تابعة تيپ را انتخاب نمود كه بيشتر از همه شخص فرمانده گردان آموزشي و دو نفر فرماندهان گروهان مورد توجه بودند.

جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی زمینی ارتش

سرگرد طوساني كه افسري جدي، منضبط و پركار بود، به عنوان فرمانده گردان، ستوان يكم عبدالحسين سلطان‌پناه و من كه از ابتداي درگيري‌ها در مناطق عملياتي به سر برده بوديم، به عنوان فرمانده‌ گروهان انتخاب شديم. ستوان سلطان‌پناه قبلاً گروهان را به طور موقت به ستوان پردل كه به مدت شش ماه به گردان مأمور شده بود، تحويل داده و به موقع خود را به باقي‌ماندة تيپ معرفي نمود، اما سرهنگ هاشميان با مأموريت من كه يك دورة دو ماهه بود موافقت نمي‌كرد و حتي دو بار تلكس فرمانده تيپ مبني بر اعزام سريع من به پادگان بدرآباد را ناديده گرفته بود تا اينكه يكي از درجه‌داران متصدي تله‌تايپ موضوع را به من گفت! شخصاً به حضور فرمانده گردان رفته و با توجه به ضرورتي كه پيش آمده بود، تقاضا كردم كه ايشان موافقت نمايند، اما فرمانده گردان برآشفت و گفت گروهان را به كي تحويل دهم؟ در اين شرايط حساس من حاضر به رها كردن فرمانده گروهان پياده‌ام نيستم! سرهنگ ستاد حسن‌رضا كلانتري افسري مدير و مدبر و فرماندهي شجاع و قاطع بود. او پيش‌بيني كار را كرده و قبل از صدور دستور دو نفر ستوان‌يكم از رستة پياده و از همدوره‌هاي خودم را كه اخيراً از مراكز آموزشي به مدت شش ماه براي حضور در جبهه‌ها به تيپ 84 مأمور شده بودند، به گردان 139 اختصاص داده بود و قبل از آنها نيز سروان پيراحمدي و سروان يزداني نيز به گردان مأمور شده بودند. اينك ستوان‌يكم حميد فدايي و ستوان‌يكم حسين فضايلي كه از جانب فرماندهي تيپ براي پذيرش فرماندهي گروهان براي مدتي به گردان مأمور شده بودند و چند نفر افسر نامبردة قبلي در سطح گردان به كارهاي كم اهميت مشغول بوده و در حقيقت بيكار و در اختيار فرمانده گردان بودند اما ايشان تمايل نداشت كه يكي از آنها را به فرماندهي گروهان يكم منصوب كرده و مرا رها نمايد. در نهايت با وصول پيام سوم، هاشميان ناچار به رها كردن من شد. ايشان از طريق ستوان افشنگ پيغام داد كه دارايي گروهان و مسئوليت خط پدافندي را به ستوان هادي‌زاده تحويل نمايم و خود راهي خرم‌آباد شوم. تا رسيدن من به محل ماموريت، سروان لطفي سربازان جديد‌الورود را پذيرش و كار آموزش را شروع كرده بود. سروان لطفي گرچه افسر دارايي بود، اما علاقة زيادي به خدمت در صف داشته و گاهي مسئوليت‌هاي اين چنيني را قبول مي‌كرد؛ يا به عنوان افسر تشريفات هنگام ورود مقامات مسئوليت یگان تشريفات و گزارش نظامی را عهده‌دار مي‌شد. اولين دورة آموزشي تيپ براي متولدين 1337 تشكيل شد. تا آخر مرداد ماه در مواضع مره سور و كمرماموله حضور داشتم و به نوبت افسران به مرخصي مي‌رفتند و جريان تدارك هم به مراتب بهتر از پايگاه قبلي بود و به جز چند مجروح سطحي، تلفات و ضايعاتي هم نداشتيم. گاهي هنگام مراجعه به ستاد گردان و بنه گروهان واقع در شولحه در آب رودخانة سيروان آب تني كرده و ماهي صيد مي‌كرديم و به طور كلي سخت نمي‌گذشت.

بعد از عمليات فتح قلة شمشي سرهنگ2 محمود ابراهيم‌زاده گردان را ترك كرده و سرهنگ2 سيدحسين هاشميان عهده‌دار فرماندهي گردان شد. مدتي در غياب ستوان‌يكم نيازي، ستوان هادي‌زاده از گروهان ما به گروهان دوم مأمور شده و فرماندهي پايگاه شمشي را عهده‌دار شد. در اين زمان سرهنگ 2 هاشميان به او دستور داد تا يك دسته را به عنوان نيروي تأمين جلوتر از گروهان به طرف کل هرات مستقر نمايد. دستور هم طوري بود كه مي‌بايست همان شب مأموريت اجرا شود. ستوان هادي‌زاده و درجه‌داران يگان كه خطر درگيري با دشمن را حس مي‌كردند و استقرار يك دسته را بدون احداث سنگر و امكانات كاري دشوار و خطرناك مي‌دانستند، دستور را قابل اجرا ندانسته و هادي‌زاده كه در واقع عدم همكاري پرسنل يگان مانع كار او بود، مشكلات را به اطلاع فرمانده گردان رسانيد، اما هاشميان از عدم اجراي دستور ناراحت و هادي‌زاده را تهديد مي‌نمود كه اگر اقدام نكند، هجده ماه ارشديت او در عمليات گذشته را ملغي خواهد كرد و او را تسليم دادگاه خواهد نمود. چون در جريان مكالمات بي‌سيمي بوده و مشكلات هادي‌زاده را براي اجراي دستور مي‌دانستم، از فرمانده گردان تقاضا كردم تا در دستور خود تجديد نظر كرده و فرصت دهد تا موضوع بررسي شود. از طرفي فرداي آن شب نزد هادي‌زاده رفته، با او و درجه‌داران صحبت كرده و به بررسي راه حل پرداختيم. مناسب‌ترين راهكار اين بود كه شب‌ها گروه تأميني به جلو اعزام شود و ارتباط خود را با گروهان حفظ كرده و سعي شود به مرور به طور غيرمحسوس چند سنگر استراحت نيز جلوتر احداث شود. هادي‌زاده و درجه‌داران يگان اين راهكار را پسنديدند و حاضر به همكاري شدند. مراتب را به اطلاع فرمانده گردان رسانيد و او از اين ابتكار و اينكه دستور وي اجرا شده خوشحال شد.

 

منبع: عبور از سیروان، سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي ، ۱۳۹1، ایران سبز، تهران

1398/12/14 11:32:51 212 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
تشكيل يگان آموزشي بر مبناي دستورالعمل نزاجا يگان‌هاي مستقل براي جذب نيروي وظيفه بيشتر مجاز به تشكيل يك گردان آموزشي غير سازماني شدند. سرهنگ كلانتري فرمانده تيپ مستقل 84 براي تشكيل اين گردان آموزشي چندين نفر از يگان‌هاي تابعة تيپ را انتخاب نمود كه بيشتر از همه شخص فرمانده گردان آموزشي و دو نفر فرماندهان گروهان مورد توجه بودند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015