• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

سرپل گیری ارتش عراق در شرق کارون


ارتش عراق نیز تا حدی درگیر این پیکار حیثیتی بود چنانکه طبق مدارک اغتنامی به‌دست‌آمده، فرماندهی لشکر3 زرهی عراق در تجزیه‌وتحلیل مورخه30 حزیران (9/4/1360) درباره نگهداری منطقه اشغالی در شرق کارون که جزو منطقه مسئولیت آن لشکر بود چنین گفته است:

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

"عبور نیروهای عراقی از رودخانه کارون به‌منظور حصول به هدف‌های سیاسی و استراتژیک بوده و نیروهای ایرانی تلاش کردند نیروهای عراقی را از وصول به این هدف و نگهداری آن بازدارند، لذا نگهداری منطقه سرپل اشغالی شرق کارون برای نیروهای عراقی اهمیتی حیاتی پیدا کرد."

 

با توجه به مطالبی که ذکر شد مسئله محاصره آبادان برای نیروهای طرفین جنگ فراتر از جنبه نظامی و تاکتیکی دارای ارزش سیاسی و حیثیتی بود. ازلحاظ نظامی بعد ازاینکه نیروهای متجاوز عراقی باوجود اجرای حملات شدید تلاش‌های فراوان برای عبور از رودخانه بهمنشیر و اشغال و تصرف جزیره و شهر آبادان موفقیتی به دست نیاوردند و نتوانستند خط مقاومت رزمندگان خودی را در کرانه شمالی بهمنشیر در هم بشکنند و وارد جزیره آبادان شوند، اجباراً طرح ادامه تلاش برای اشغال جزیره آبادان را کنار گذاشتند و به تحکیم مواضع پدافندی منطقه سرپل  و نگهداری همان بخش کوچک اشغالی شرق کارون که حداکثر حدود 15 کیلومتر عرض و 15 کیلومتر عمق داشت اکتفا نمودند.

 

به هر حال چه ازنظر تاکتیکی و چه از بعد استراتژیک پایدار ماندن سرپل دشمن در شرق کارون تهدید بالقوه خطرناکی برای جزیره آبادان بود، زیرا با اشغال جزیره آبادان تمام کرانه شمالی اروندرود در کنترل عراق قرار می‌گرفت و شبه‌جزیره فاو، تأسیسات اقتصادی و نظامی عراق در بند فاو و ام‌القصر کاملا تأمین می‌گردید و کنترل کامل اروندرود به دست عراق می‌افتاد.

 

 

منبع:تحلیلی بر وقایع صحنه عملیات خوزستان در سال اول جنگ، معین وزیری،نصرت الله، 1385، ساحادم، تهران( ص:209و210)

1398/12/13 9:40:7 193 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
ارتش عراق نیز تا حدی درگیر این پیکار حیثیتی بود چنانکه طبق مدارک اغتنامی به‌دست‌آمده، فرماندهی لشکر3 زرهی عراق در تجزیه‌وتحلیل مورخه30 حزیران (9/4/1360) درباره نگهداری منطقه اشغالی در شرق کارون که جزو منطقه مسئولیت آن لشکر بود چنین گفته است:
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015