• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (41)


هنگامی که ایرانیان در ماه‌های می و ژوئن ۱۹۸۲م عملیات بزرگی را آغاز کردند، سپاه سوم عراق چون آمادگی لازم را نداشت تصمیم به عقب‌نشینی گرفت ولی پیش از اجرای این تصمیم، ایرانیان به بخش جنوبی منطقه عملیاتی این سپاه حمله کردند. در این میان، لشکرهای 5 مکانیزه و 6 زرهی عراق بدون آنکه فشاری بر آنها وارد شود از بخش شمالی منطقه عملیاتی سپاه سوم دفاع می‌کردند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق

 

ژنرال مکی: بعدها سپهبد عدنان خیرالله که در دانشکده ستاد دانشجوی من بود و وزیر دفاع شد هرگاه نظرات مشورتی شنشل را جویا می‌شد، پاسخ‌های بی‌ربطی دریافت می‌کرد. شنشل زمانی که رئیس ستاد مشترک بود مسئولیت هیچ‌یک از تصمیم‌هایش را بر عهده نمی‌گرفت. او کمیته‌هایی برای بررسی مسائل تشکیل می‌داد و تصمیم‌های آنها را می‌پذیرفت. صدام شنشل را دوست داشت چون هیچ‌گاه به او "نه"  نمی‌گفت و به همین علت برای مدتی طولانی از سال ۱۹6۹ تا ۱۹۸۲م  همچنان رئیس ستاد مشترک ارتش عراق باقی ماند.

پس‌ازآن، شنشل برای مدتی مسئولیت امور نظامی وزارت امور خارج بر عهده گرفت و پس از مرگ عدنان هم وزیر دفاع شد.

در اینجا داستانی از دوره مسئولیت شنشل زمانی که رئیس ستاد مشترک ارتش بود برایتان نقل می‌کنم. شنشل پیرمردی بود که ما به چشم پدر به او نگاه می‌کردیم،  او مرد خوبی بود ولی هنگام عصبانیت، بسیار خطرناک می‌شد. درنبرد شرق بصره ژنرال صلاح القدحی فرمانده سپاه سوم بود. او در زمان انقلاب ۱۹۶۸م افسر جوانی بود که به شکل‌گیری انقلاب کمک کرده بود.

به همین علت، جای تعجب نبود که به یکی از اعضای بلندپایه حزب بعث تبدیل شد و گرچه هنوز جوان بود، به‌سرعت مدارج ترقی را طی کرد و تا زمان نبرد شرق بصره به جایگاه فرماندهی سپاه ارتقا یافت. اما چون در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد، این فرد هم سرانجام اعدام شد و صدام لحظه‌ای هم در اعدام او تأخیر نکرد. این جریان یکی از داستان‌های غم‌انگیزی بود که در ارتش عراق اتفاق افتاد.

اما چگونه کسی با درجه ستوانی توانست با این سرعت به درجه ژنرالی و تا سطح فرماندهی سپاه ارتقا یابد که ابتدا او را به فرماندهی لشکر و سپس به فرماندهی سپاه سوم منصوب کنند و مسئولیت دفاع از بصره را به او بسپارند. او به خاطر نقشی که در انقلاب بعثی ۱۹6۸م  داشت و با توجه به اینکه بعثی خوبی بود به این موقعیت دست‌یافت، نه به خاطر توانمندی‌های ذاتی‌اش.

زمانی که جانشین رئیس دانشگاه نظامی بکر بودم مانند هر سرباز دیگری می‌خواستم در جنگ شرکت کنم. البته در آن زمان همه مشتاق جنگ بودیم، صدام را تحسین می‌کردیم و خواهان اعزام به جبهه بودیم. سرانجام، مرا هم که افسر ستاد بودم به جبهه اعزام کردند.

هنگامی که ایرانیان در ماه‌های می و ژوئن ۱۹۸۲م عملیات بزرگی را آغاز کردند، سپاه سوم عراق چون آمادگی لازم را نداشت تصمیم به عقب‌نشینی گرفت ولی پیش از اجرای این تصمیم، ایرانیان به بخش جنوبی منطقه عملیاتی این سپاه حمله کردند. در این میان، لشکرهای 5 مکانیزه و 6 زرهی عراق بدون آنکه فشاری بر آنها وارد شود از بخش شمالی منطقه عملیاتی سپاه سوم دفاع می‌کردند و همچنان از کانون درگیری دورنگه داشته می‌شدند. اما تصمیم درست در آن زمان این بود که از این دو لشکر برای حمله و دور زدن جناح‌های نیروهای مهاجم ایرانی در جنوب منطقه عملیاتی استفاده کنیم و آنها را از پشت سر غافلگیر کنیم.

اگر سپاه سوم این کار را می‌کرد، حمله ایرانیان شکست می‌خورد. اما به علت تفكر بسته و مهجوری که در آن زمان‌بر ارتش عراق حاکم بود، کسی بجز من و یکی از همکارانم به نام مکه مدد به اثربخشی این اقدام اعتقادی نداشت. در آن زمان، ژنرال شنشل در حالی که در حلقه اعضای اداره نظامی حزب بعث احاطه‌شده بود مشغول بازدید از ستاد فرماندهی سپاه سوم بود. ژنرال القدحی فرمانده سپاه که ژنرال شنشل را به چشم پدر خود می‌نگریست از او پرسید: "به نظر شما با این دو لشکر چه کنم؟ آنها را عقب بکشم یا برای حمله از آنها استفاده کنم؟" ژنرال شنشل پاسخ داد: "نمی‌دانم. شما فرمانده سپاه هستی و باید در این مورد تصمیم بگیری. من نمی‌دانم. در اینجا قلب من فروریخت از اینکه می‌دیدم فرمانده سپاه از مقام بالاترش کسب تکلیف می‌کند و او این‌گونه پاسخ می‌دهد. ژنرال القدحی بیچاره که می‌دانست آنها از او می‌خواهند عقب‌نشینی کند، باز از او پرسید: "اگر این لشکرها را عقب بکشم، آنها را کجا مستقر کنم؛ در خط مرزی بین عراق و ایران، یا در پشت مرز؟" شنشل بار دیگر از تصمیم‌گیری شانه خالی کرد و پاسخ داد: "نیروها را به‌جایی منتقل کن که امنیت آنها حفظ شود. این شیوه، نه فرماندهی بود و نه هدایت. شنشل کسی بود که مسئولیت هیچ تصمیمی را به گردن نمی‌گرفت.

وودز: به نظر شما چرا او از قبول مسئولیت تصمیم‌گیری‌ها اجتناب می‌کرد؟

مکی: شنشل افسر رسته آماد لجستیک بود، نه یک فرمانده. البته افسر خوبی بود و می‌دانست باید چکار کند، فقط نمی‌خواست مسئولیت بپذیرد. متأسفانه کسانی هم بودند که او را افسر زیرکی می‌دانستند ولی خوب بودن به معنای زیرک بودن نیست.

شنشل مکتب فکری خاصی را در ارتش عراق بنیان نهاد که بر اصل نپذیرفتن مسئولیت استوار بود.

مورای: بنابراین، صدام فرماندهان سپاه و لشكر را هم اعدام می‌کرد و اگر کسی تصمیم اشتباهی می‌گرفت با یک اشاره او اعدام می‌شد، پس راه فرار از او این بود که هیچ تصمیمی نگیری.

مکی: ما از فرماندهان بیشتر از دشمن می‌ترسیدیم.

وودز: شما و همکارانتان در مورد تاثیرات ناشی از این رویکرد شنشل هم بحث می‌کردید؟

مکی: بین خودمان و دست‌کم باکسانی مثل خودم که تحصیل‌کرده غرب بودند در این موردبحث می‌کردیم .

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/5/14 11:38:50 203 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
هنگامی که ایرانیان در ماه‌های می و ژوئن ۱۹۸۲م عملیات بزرگی را آغاز کردند، سپاه سوم عراق چون آمادگی لازم را نداشت تصمیم به عقب‌نشینی گرفت ولی پیش از اجرای این تصمیم، ایرانیان به بخش جنوبی منطقه عملیاتی این سپاه حمله کردند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015