• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پژواکی از خاطره ها (46)


با آغاز تك به اين سنگرها عمليات كشف شد. يعني دشمن از خواب بيدار شده، ليكن فرصت و زمان دفاع به او داده نشد. آتش سنگين توپخانه روي مواضع متجاوزين اجرا گرديد و تعداد زيادي از نيروهاي دشمن در همان اوايل عمليات به محاصره ما در آمدند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، مجاهدت ارتش، عملیات ثامن الائمه ، خاطرا

 

سرهنگ پياده ابوالفضل مزروعي

فروردين 1335 در شهرستان مشهد متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در همان شهرستان به پايان رسانيد. در شهريور 1353 وارد دانشکده افسري شد و در مهر ماه 1356 با درجه ستواندومي پياده فارغ التحصيل گرديد. دوره هاي يکساله مقدماتي و عالي رسته اي را در مرکز آموزش پياده شيراز به اتمام رسانيد. مشاغلي که در حين جنگ به عهده داشت عبارتند از: فرمانده گروهان، رئيس رکن سوم گردان، معاون گردان، رئيس رکن سوم تيپ، افسر عمليات رکن سوم لشکر، معاون رکن سوم لشکر، رئيس رکن يکم لشکر، رئيس رکن يکم قرارگاه عملياتي شمالشرق. در شهريور ماه سال 1383 پس از سي سال خدمت صادقانه به افتخار بازنشستگي نايل آمد. وي به دليل لياقت و شايستگي که در طول جنگ از خود نشان داد به دريافت ارشديت نظامي مفتخر گرديد.

خدابنده اي كه به خدا پيوست

خاطره اي از:

سرهنگ پياده ابوالفضل مزروعي فرمانده گردان دوم گردان 148 پياده لشكر77  در عمليات ثامن الائمه(ع)

 

خداوند بزرگ را شاكر و سپاسگزارم كه اين توفيق را به من عنايت فرمود تا بتوانم به عنوان سرباز اين ملت در طول هشت سال دفاع مقدس شركت داشته و نسبت به سرزمين و ملتم اداي دين نمايم.

در اين گزارش از آن زمان، يعني اوايل سال 1360 خاطراتي به ذهن دارم كه به عنوان احياي وقايع گذشته آن را بازگو مي نمايم.

قبل از عمليات ثامن الائمه(ع) يگان ما يعني گردان 148 پياده تيپ3 در منطقه آبادان بود. تلاش گردان در اجراي عمليات تك محدود (ميدان تير آبادان) چشمگير بوده، من به عنوان فرمانده گروهان دوم اين گردان افتخار شركت در اين عمليات را داشتم. سه ماه مانده به عمليات ثامن الائمه(ع) يگان ما از منطقه ذوالفقاريه به شادگان نقل مكان نموده در آن منطقه مستقر شديم.

روزانه فرماندهان گروهانِ گردان148 و گروهان 214 سوار زرهي جهت شناسايي به منطقه مورد نظر اعزام مي شدند تا آخرين وضعيت گسترش دشمن و استعداد او را زير نظر بگيرند. خوشبختانه ديده باني خوبي روي منطقه داشتيم. قبل از آغاز عمليات سلسله مراتب فرماندهي يگان هاي عمل كننده گردان طي سه مرحله در قرارگاه تاكتيكي لشكر حضور يافته و به وسيله مسئولين عمليات لشكر، كاملاً توجيه شدند. در آخرين مرحله مرحوم سرلشكر ظهير نژاد فرمانده وقت نيروي زميني در جلسه توجيه شركت كردند كه اين عمل در زمينه اجراي عمليات و دادن روحيه به فرماندهان تأثير مثبتي داشت. ياد و خاطره اين سرباز بزرگ ارتش گرامي باد.

در نيمه شب مورخه 4/7/1360 ساعت يك دقيقه بامداد روز 5/7/1360 عملیات غرور آفرين ثامن الائمه(ع) آغاز گرديد. يگان ما از حوالي شادگان به طرف مواضع دشمن پيشروي را آغاز نمود، دقيقاً در ساعت يك بامداد عناصر پيشروي ما به ميادين مين رسيدند.

من در كنار گروهبان بهنام و گروهبان نظري پس از قطع سيم هاي خاردار از معابر ايجاد شده در ميادين مين عبور نموده و غافلگيرانه به سنگرهاي دشمن رسيديم. نيروهاي دشمن در خواب بودند، در آغاز، كليه سنگرها منهدم و همگي نابود شدند.

با آغاز تك به اين سنگرها عمليات كشف شد. يعني دشمن از خواب بيدار شده، ليكن فرصت و زمان دفاع به او داده نشد. آتش سنگين توپخانه روي مواضع متجاوزين اجرا گرديد و تعداد زيادي از نيروهاي دشمن در همان اوايل عمليات به محاصره ما در آمدند. به محض روشن شدن هوا رزمندگان گروه رزمي 148 ادغام شده با نيروهاي مردمي سپاه پاسداران به پيشروي به سوي هدف واگذاري يعني پل قصبه ادامه داده، قبل از ظهر توانستند با كمك ساير رزمندگان هدف واگذاري را تصرف و به تحكيم آن بپردازند.

در اينجا خوب است يادي از ستواندوم توپخانه شهيد خدابنده كه مدت يكسال قبل از شروع عمليات به عنوان ديده بان به گروهان من، از طرف گردان 315 توپخانه اعزام شده بود بنمايم. نامبرده انساني صادق و با محبت بود. او در اين عمليات به هنگام تنظيم آتش توپخانه مورد اصابت تركش گلوله خمپاره دشمن واقع گرديد و به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

 يادش گرامي باد

او خدابنده اي بود كه به خدا پيوست.

 

عكس با درجه ستوانيكمي و در سال 1360 در آبادان تهيه شده است.

 

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

1398/5/14 11:34:17 152 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
با آغاز تك به اين سنگرها عمليات كشف شد. يعني دشمن از خواب بيدار شده، ليكن فرصت و زمان دفاع به او داده نشد. آتش سنگين توپخانه روي مواضع متجاوزين اجرا گرديد و تعداد زيادي از نيروهاي دشمن در همان اوايل عمليات به محاصره ما در آمدند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015