• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید
اولین نامه ی صدام حسین

اولین نامه ی رئیس جمهور عراق خطاب به حضرت آیت الله خامنه ای، مقام معظّم رهبری و جناب آقای هاشمی رفسنجانی ریاست محترم جمهور وقت، در تاریخ ۲۱ آوریل ۱۹۹۰(۱ اردیبهشت ۱۳۶۹) و به تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۶۹از طریق نماینده ی سازمان آزادی بخش فلسطین به مقامات جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شد. در این نامه صدام حسین با اشاره به آخرین ابتکار خود که در تاریخ ۱۵ژانویه ۱۹۹۰ (۱۵ اردیبهشت ۱۳۶۸) مطرح کرده بود، پیشنهاد ذیل را عنوان کرده است:

اولین نامه ی صدام حسین

 ((... اینک بدون تکرار دیدگاه های قبلی خود که می تواند موجب طرح متقابل دید گاه های شما شده و بحث را از محدوده و اهداف سازنده ی خویش دور کرده و به سوی جدلی سوق می دهد که در آن عوامل اختلاف نمایان می شود. این بار شما را مستقیماً مخاطب قرار داده تا در این ماه مبارک که مسلمانان روزه دارند و به سوی نیل به رضای خدای سبحان و متعال روی می آورند پیشنهاد می کنم ملاقات مستقیمی ما بین ما صورت گیرد که در آن از سوی ما، بنده ی خدا فرستنده ی این نامه و آقای عزت ابراهیم به همراه مجموعه ای از دستیاران خودمان و از سوی شما آقایان علی خامنه ای و هاشمی رفسنجانی به همراه گروهی از دستیاران شرکت کنند .

همچنین پیشنهاد می کنم این ملاقات در مکّه ی معظّمه، قبله گاه مسلمانان و بیت عتیق که مولایمان ابراهیم علیه السلام آن را بنا نهاده است یا در هر مکان دیگری که بر آن توافق می کنیم بر پا شود، تا به یاری خدا برای تحقّق صلحی که ملّت هایمان و تمامی امّت اسلام در انتظار آن به سر می برند بکوشیم، و بدین ترتیب خون هایی را که چه بسا بار دیگر به هر علت بر زمین ریخته شود محفوظ بداریم.))

در ادامه ی نامه، رئیس جمهور عراق بر اصل شتاب در کار نیک و ((ملاقات مستقیم)) بین رهبران دو کشور در اسرع وقت ممکن تأکید کرده، و با تعیین محدوده ی مکانی و زمانی ملاقات مذکور در( دومین روز عید مبارک فطر یا هر زمانی که مورد توافق قرار گیرد)، این پیشنهاد ملاقات را تکرار کرد. شایان ذکر است که صدام حسین چند روز قبل از نگارش اولین نامه در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۶۹دیدار یک روزه ای از عربستان داشت و با ملک فهد پادشاه عربستان ملاقات کرد. در پایان این دیدار طرفین  با صدور بیانیه ی مشترکی اعلام کردند بن بست فعلی مذاکرات میان ایران و عراق، تنها از طریق گفت وگو های مستقیم میان دو طرف با هدف اجرای قطع نامه ی ۵۹۸ شورای امنیت قابل رفع است .

رئیس جمهور عراق در پایان اولین نامه ی خود پیشنهاد کرده است که برای تسهیل مذاکرات و ملاقات رهبران دو کشور، فردی به نمایندگی عراق در تهران و فردی به نمایندگی از ایران در بغداد حضور داشته باشند، و به منظور برقراری تماس های لازم بین دو پایتخت خطوط تلفنی مستقیم دایر شود.

1391/12/7 12089 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
اولین نامه ی صدام حسین
برچسب ها
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015