• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازخوانی جنگ تحمیلی (46)


کنار گذاشتن جناب سرهنگ علی صیادشیرازی از فرماندهی نزاجا

ما همکاران ستادی فرماندهی نزاجا جناب سرهنگ علی صیادشیرازی در اوایل فروردین سال 1365 از فعالیت‌های پشت پرده سپاه پاسداران و یا تصمیمات فرماندهی کل قوا و ریاست‌جمهوری اطلاعی نداشتیم، ولی مسلماً خود صیادشیرازی بی‌اطلاع نبود. بعدها با انتشار کتاب خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی متوجه شدیم. 

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فرماندهان ارتش

آقای هاشمی در کتاب اوج دفاع می‌نویسد:

در 10/1/1365 آقای محسن رضایی آمد. پیشنهاد شد که فرماندهی جنگ را به ایشان واگذار کنیم و نیروی زمینی ارتش را تحت فرماندهی او بگذاریم. نظر آقای خامنه‌ای هم همین است که مسئولیت جبهه‌ها را به آقای رضایی بدهیم و نیروی زمینی به طور موقت در کنترل عملیاتی او باشد.»

ایشان در خاطرات مورخ23 /1/1365در مورد مکاتبه آقای رضایی مبنی ‌بر تشکیل دو قرارگاه عملیاتی می‌نویسد:

«در جنوب به فرماندهی آقای شمخانی و یکی در شمال به فرماندهی یک ارتشی و خود ایشان هم جانشین آقای هاشمی در امور جنگ و شهید صیاد هم به عنوان معاون ایشان باشد، که موافقت هم کرده بود؛ لذا در 24/1/13655 یعنی روز بعد احکام جانشینی آقای محسن رضایی و شهید صیاد معاون اول او کتباً ابلاغ می‌شود و می‌نویسد که قبلاً هم با آقای خامنه‌ای مشورت و صحبت کرده بودم.»

و در خاطرات روز 25/1/1365 می‌نویسد:

«صیاد به عنوان اعتراض به جانشینی آقای رضایی از سمت فرماندهی استعفا داد. آقای رضایی هم نتوانست به همین دلیل ستاد خودش را تشکیل دهد (با همکاری ارتش) و این جریان مشکلی دیگر اضافه شد. شهید صیاد پیشنهاد کرد که اختیارات فرماندهی نزاجا را به سرهنگ جمالی جانشین ایشان بدهند.»

 

جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی که افسری باهوش و زرنگ بود، در مخمصه عجیبی گیر کرده بود و جوّ بدی در محیط ارتش ایجاد شده بود که خود در تضعیف روحیه رزمندگان نظامی نقش مضاعفی داشت. این افسران که همه آنها در ایامی طولانی در جبهه‌ها تجربه اندوخته بودند، به هیچ‌وجه بر خلاف تصور فرماندهی و سپاه پاسداران، شهید صیادشیرازی را عامل تضعیف نزاجا نمی‌دانستند، بلکه برعکس او را افسری می‌دانستند که بعد از انقلاب هویت جدید به ارتش داد و موفقیت‌های سال دوم جنگ را مرهون فرماندهی او می‌دانستند. این افسران مشکلات ارتش را پیامد تغییرات عمده و عدم انسجام و تمام پیامدهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می‌دانستند که تا به امروز ادامه داشت. آنها وضع موجود را معلول علت‌های وقایعی که بر سر ارتش آمد می‌دانستند، که حتی با شروع جنگ هم هیچ فکری برای رفع آن نشد. آنها می‌دانستند که از شروع جنگ تا 19/1/1365در هیچ شور ستادی، ستاد مشترک ارتش شرکت داده نشده بود، یعنی به بازی گرفته نشده بود.

در ساعت 10:00 روز پنجشنبه 28/1/1365، من و جناب سرهنگ حسین حسنی‌سعدی و موسوی قویدل و سروری به دفتر جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی احضار شدیم. در این جلسه که به صورت مشورتی برگزار شد، مطالب زیر مطرح گردید:

روز دوشنبه شب 25/1/1365 آقای هاشمی رفسنجانی تلفنی به جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی اطلاع می‌دهد که یک پیام دستوری از شهید صیاد دریافت کنید. شهید صیاد این پیام را در ساعت 12:00 شب اطلاع می‌دهد که مستند به دستور ریاست‌جمهوری، اختیارات کامل نزاجا به سرهنگ علی‌اصغر جمالی داده شده است. روز بعد ایشان به عنوان اعتراض با آقای هاشمی رفسنجانی تماس می‌گیرد و متعاقب آن به دفتر ایشان احضار می‌شود و به او ابلاغ می‌شود که شهید صیاد باید کنار برود و چون فعلاً جوّ مناسبی نیست، لذا فعلاً همین‌طور سربسته بماند و شما کلیه اختیارات فرماندهی نزاجا را دارید. جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی می‌گوید: مسئولیت با صیادشیرازی و اختیارات با من صحیح نیست. می‌گویند: فعلاً چاره‌ای نیست. حتی روز جمعه 29/1/1365 برای جناب سرهنگ صیادشیرازی در نماز جمعه برنامه سخنرانی گذاشتهاند. جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی حجت‌الاسلام صفایی (رئیس عقیدتی ـ سیاسی ارتش) را واسطه می‌کند که مؤثر واقع نمی‌شود.

آقای محسن رضایی تلفنی به جناب علی‌اصغر جمالی می‌گوید: بیایید با هم صحبت کنیم. در این نشست دو نفری آقای رضایی از وضع ستاد اداری جناب سرهنگ علی صیادشیرازی صحبت می‌کند و صیادشیرازی و باند او را باعث وضع جدید نزاجا می‌داند.

روز جمعه 29/1/1365 ساعت 08:00 به اتفاق جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی و جناب سرهنگ موسوی قویدل به دفتر برادر محسن رضایی دعوت شدیم. محور صحبت‌های آقای محسن رضایی در مورد وحدت ارتش و سپاه بود. ایشان گفت: «هیچ راهی برای ارتش و سپاه برای تداوم جنگ جز وحدت نیست. سپاه مال شما است، مملکت مال شما است. بیاییم این مسئولیت را که امام به دوش ما گذاشته به خوبی انجام دهیم. الآن 120 هزار دانشجوی داوطلب جنگ داریم. خُب، بیاییم یک دوره شش ماهه نظامی برای آنها بگذاریم و آنها را افسر کنیم تا کمبودهای افسری در رده‌های پایین را جبران کنند. دوم وضعیت پدافندی است که باید سرعت بدهیم و روزانه خطوط را بازدید کنیم. قرارگاه‌ها را سر و سامان بدهیم؛ و سوم طرح‌ریزی برای عملیات محدود است. برنامه‌ریزی کاملی از نظر لجستیک و پرسنلی(نیروی انسانی) بشود و بدانیم که در یک سال چقدر نیرو می‌خواهیم و به سیستم مدیریتی کشور ابلاغ کنیم.»

در همین جلسه بود که معلوم شد سازمان جدید ستاد فرماندهی خاتم(ص) هم تهیه شده است. آقای هاشمی رفسنجانی فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)، آقای محسن رضایی جانشین ایشان، جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی معاون ایشان، آقای حسن روحانی رئیس ستاد و برادر سنجقی معاون ایشان، جناب سرهنگ موسوی قویدل و برادر رشید افسران عملیات، جناب سرهنگ مفید افسر اطلاعات، برادر محسن رفیق‌دوست مسئول لجستیک، برادر افشار مسئول نیروی انسانی، آقای فروزنده مسئول مهندسی قرارگاه خاتم(ص). از نمایندگان مجلس و وزرا هم خواسته شده که کمیته‌های مختلف نظامی، اقتصادی و سیاسی درست کنند و آقای دکتر فیروزآبادی به عنوان معاون دفاعی نخست‌وزیر هستند.

پس از این جلسه بلافاصله به دفتر جناب سرهنگ علی‌اصغر جمالی برگشتیم. ایشان تلفنی با آقای هاشمی رفسنجانی صحبت کرد و گفت: «این‌طوری نمی‌شود. ما نمی‌توانیم کار بکنیم. به شما قول می‌دهم که مستقلاً این مشکلات را حل بکنیم.» البته آقای هاشمی قبول نکردند. بلافاصله آقای رضایی زنگ زد که به دستور آقای خامنه‌ای تیپ حضرت ابوالفضل(ع) را منحل کنید.

همین جلسه را در مورخ30/11/1365در کرمانشاه با برادر محسن رضایی داشتیم و باز همان حرف‌های قبلی و... اشاره کردند: «من از طرف کل سپاه به شما ارتشی‌ها اطمینان می‌دهم که عزت و قدرتمندی شما را می‌خواهم و با تمام وجود پشتیبانی می‌کنم و می‌گویم که هرگونه خطا و اشتباه برادران سپاه را در برخورد با خودتان بگویید که شما و سپاه دو بازوی قدرتمند انقلاب هستید.»

روز بعد ساعت 14:00 در قرارگاه گلف سپاه پاسداران در جنوب جلسه دیگری برگزار شد که برادر شمخانی از وضع فاو توضیح می‌داد و تیم کار و مسئولیت‌های پدافند خطوط جبهه در جنوب مشخص شد.

 

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

1398/8/25 11:18:31 329 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
کنار گذاشتن جناب سرهنگ علی صیادشیرازی از فرماندهی نزاجا ما همکاران ستادی فرماندهی نزاجا جناب سرهنگ علی صیادشیرازی در اوایل فروردین سال 1365 از فعالیت‌های پشت پرده سپاه پاسداران و یا تصمیمات فرماندهی کل قوا و ریاست‌جمهوری اطلاعی نداشتیم، ولی مسلماً خود صیادشیرازی بی‌اطلاع نبود. بعدها با انتشار کتاب خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی متوجه شدیم. 
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015