• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دفـاع از خـرمشـهر(18)


سه گفتار از 34 روز دفاع و مقاومت در خرمشهر

فصل اول

      خاطرات سرهنگ آزاده ابوالحسن ایزدجو

      از روزهای دفاع و سقوط خرمشهر

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 

بر حسب ضرورت، دیدگاه دیگری داشتیم که مُشرف به خرمشهر بود. درست در نقطه­ای که رود بهمن­شیر از کارون جدا می­شد. دیدگاه آنجا یک منبع آب بود که بر روی چهارپایه­ای بلند قرار داشت. آن منبع هزاران گلوله و ترکش را در خود جای داده و یکی از پایه­هایش نیز از بین رفته بود و هیچ کارایی نداشت. مدت­ها بود که حتی دیده­بان­ هم بالای آن نرفته بود و از نظر عراقی­ها هم فاقد دیده­بان بود و به آنجا تیراندازی نمی­کردند. روزی در تاریکی صبح از پله و نردبان آن بالا رفتم. خیلی از پله­های آن بر اثر اصابت گلوله تانک و یا ترکش­های توپ از بین رفته بود و بالا رفتن را بسیار مشکل می­کرد. با هر سختی بود خود را به بالای آن رساندم. ما در دانشکده، دوره صعود و سقوط از کوهستان را دیده بودیم، همچنین عبور از پل­های دوطنابه و سه­طنابه را در ارتفاع خیلی بالا تمرین داشتیم. در حقیقت، همه دانشجویان دوره عبور از موانع را در کوهستان­های فیروزکوه و پُلور مازندران و حتی داخل دانشکده افسری طی می­کردند؛ بنابراین، بالا رفتن از آن منبع آب برای من که آن زمان جوان بودم و وزن کمی داشتم، خیلی سخت نبود. وقتی خود را به بالای منبع آب رساندم، داخل آن پنهان شدم. از داخل منبع که دریچه­ای به سمت خرمشهر داشت، خیلی از نقاط شهر را می­دیدم. پرچم عراق بر بلندای بعضی از ساختمان­ها، ازجمله روی ساختمان فرمانداری در اهتزاز بود. چند ماه پیش که من در خرمشهر بودم، نام خیابان ساحلی را که آرش نام داشت شنیده بودم، اما آن روز که داخل منبع آب دیده­بانی می­کردم، ترددی در خیابان آرش دیده نمی­شد. یک ساعت تمام ساحل غربی کارون را بررسی کردم، دشمن تغییرات زیادی در آنجا انجام داده بود. این طور به نظر می­رسید که آنها یک کانال سراسری سرپوشیده را به موازات رودخانه احداث کرده و به فاصله هر 10 تا 20 متر یک دریچه به طرف کارون باز کرده و از آن دریچه سطح آب رودخانه را نگهبانی می­دهند. من تا غروب هیچ اقدامی روی مواضع دشمن نکردم، چون احتمال می­دادم شاید دشمن محل مرا کشف کرده باشد. آن منبع بسیار آسیب­پذیر بود و با یک گلوله تانک به هوا می­رفت. در عوض، کروکی تمام نقاط خرمشهر را با دقت کامل تهیه کردم و سرانجام برای اینکه دست خالی برنگشته باشم، قبل از غروب آفتاب چند نقطه از نقاط حساس شهر، ازجمله ساختمان فرمانداری، جاده کمربندی و پای پل تخریب­شده بر روی کارون را با گلوله­های دودانگیز ثبت تیر کردم تا در مواقع ضروری آن امکان را زیر آتش بگیرم. هوا که کاملاً تاریک شد، به آرامی از بالای منبع پایین آمدم.

یکی از محاسن دیده­بانی در بالاترین نقطه، قرار گرفتن شخص دیده­بان است و همچنین پاییدن مداوم منطقه باعث می­شود که اطلاعات دیده­بان از سایر افرادی که در جبهه حضور دارند بیشتر باشد. به شخص دیده­بان چشم و گوش یگان هم می­گویند، چون آخرین اخبار و اطلاعات از دشمن را دیده­بان در اختیار داشته و به اطلاع فرمانده می­رساند.

اواخر تابستان1360 که سالگرد شروع جنگ هم محسوب می­شد، قرار بر این بود که لشکر77 آبادان را از محاصره اشغالگران بعثی خارج کند. به همین خاطر، به کلیه یگان­های تابعه، ازجمله گردان368 توپخانه، که بنده هم در آن یگان خدمت می­کردم، آماده­باش داده شد. روزی از طرف سرهنگ مهران­فر، رئیس رکن سوم توپخانه لشکری، احضار شدم. ایشان یک سری نقشه­های هوایی را جلو ما افسران دیده­بان پهن کردند و توضیحات مفصلی در رابطه با اهداف زمینی موجود در منطقه دادند. این عکس­ها آخرین عکس­هایی بود که هواپیماهای جنگی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از مناطق عملیاتی گرفته بودند و جهت بهره­برداری در اختیار ما قرار داشت.

بعد از اینکه سرهنگ مهران­فر افسران دیده­بان را از روی نقشه موجود کاملاً توجیه نمود، به همه دستور داد که هر دیده­بان باید اهداف زرهی و توپخانه را در منطقه مسئولیت خود ثبت تیر نماید تا در شب عملیات اجازه هیچ­گونه فعالیتی به دشمن داده نشود که بخواهند ما را دچار دردسرکنند. بعد از اینکه از ستاد توپخانه مراجعت نمودم، به دیدگاه مربوطه رفتم. تمام هدف‌های موجود در منطقه مسئولیتم را ثبت تیر کردم. چند روز بعد، با اجازه رده بالاتر به دیدگاه نیروی دریایی رفتم تا هدف­های دیگری را ببینم. دیدگاه نیروی دریایی یک منبع آب فرسوده و از کارافتاده­ای بود که با رودخانه کارون کمتر از 100 متر فاصله داشت. یکی از تکاوران دریایی در آن دیدگاه انجام وظیفه می­کرد. این درجه­دار نیروی دریایی کمک بسیار زیادی به من کرد و خیلی از هدف­هایی که در زاویه دید من نبود و از دیدگاه خودم نمی­دیدم را نشانم می­داد. حتی هدف­های آن طرف رودخانه اروند و جاده بصره ـ فاو را به من نشان داد و من تمام آنها را ثبت تیر نمودم تا در شب عملیات آتش­های دشمن را خاموش نمایم.

عملیات ثامن‌الائمه(ع)

ساعت 30 دقیقه بامداد 5/7/1360، عملیات ثامن‌الائمه(ع) برای آزادی آبادان از محاصره دشمن، از سه جبهه آغاز شد. در آن شب، توپخانه‌های لشکر77 چنان آتشی بر سر دشمن ریختند که فرصت هیچ‌گونه عکس‌العملی برایشان باقی نماند. آتشباری که من با آن کار می‌کردم، کمک مستقیم تیپ دوم قوچان بود که فرماندهی آن به عهده سرهنگ کهتری بود. پس از 42 ساعت نبرد بی‌امان لشکر77 خراسان با لشکر سوم زرهی عراق در شرق کارون و شمال آبادان، سرانجام این شهر مظلوم پس از یک سال از محاصره درآمد و خرمشهر مظلوم هم در تاریخ سوم خردادماه 1361 از چنگال ارتش بعث آزاد شد.

منبع: دفـاع از خـرمشـهر ، کریمی، قاسم ، 1395، ایران سبز، تهران.

 

1398/3/27 11:24:33 604 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سه گفتار از 34 روز دفاع و مقاومت در خرمشهر فصل اول خاطرات سرهنگ آزاده ابوالحسن ایزدجو از روزهای دفاع و سقوط خرمشهر
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015