• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

حمایت غربی ها از صدام در جنگ تحمیلی


يك مفسر غربي به نام كنت آر‌تيمرمِن مي‌گويد :

"جمعاً 445 شركت غربي به صدام كمك ميكردند تا ماشين مرگ صدام به حركت در آيد"[1].

علاقه و به كلامي بهتر ، جنون حاكم شرور و جنگ طلب بغداد در تبديل عراق به يك پادگان نظامي آنچنان‌ است كه شخصي به طعنه درباره آن گفته است :

” او آنقدر مردمش را دوست دارد كه مي خواهد آنها با پاي مصنوعي ساخته شده با آخرين و پيشرفته ترين تكنولوژي راه بروند .“

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در مقام مقايسه توان جايگزيني ارتشهاي ايران و عراق با نگرش به حمايت بي قيد و شرط كشورهاي ريز و درشت جهاني از عراق ، سرهنگ سيد يعقوب حسيني كه با نگارش 7 جلد كتاب، خدمت بزرگي به بازگويي جنگ كرده است مي نويسد :

اگر ايران چيزي از دست مي‌داد ديگر جايگزين نمي‌شد. درحالي كه ارتش عراق هرمقدار وسائل و تجهيزات از دست مي داد ، احتمالاً بيش از دو برابر آنها با كمك پشتيبانان همه جانبه بين‌المللي وي تأمين مي‌گرديد. و هر قدر فشار نظامي ايران بر نيروهاي عراق در ميدانهاي جنگ شديدتر مي شد به نسبت مضاعف، پشتيباني از حكومت و ارتش عراق به وسيله   اغلب كشورهاي جهان، هر كدام در حد توانائي سياسي و اقتصادي و نظامي خود افزايش مي يافت. و بدين طريق حالت منزوي شدن ايران در مجامع بين المللي قويتر مي‌گرديد. چنانكه چند كشور معدود عربي كه در آغاز جنگ حداقل به ظاهر از حكومت جمهوري اسلامي ايران در مقابل تجاوز نظامي عراق حمايت مي‌كردند ، آنها نيز يكي بعد از ديگري رشته هاي الفت و مودت با جمهوري اسلامي ايران را ضعيف تر كردند و كشورهايي كه به ظاهر درباره جنگ ايران و عراق اعلام بيطرفي كرده بودند ، بتدريج طرفداري خود را از حكومت عراق نمايان ساختند. كه نتايج نهائي آن در نبرد خليج فارس و حضور ناوگان جنگي آمريكا و اروپاي غربي در آن و همچنين موشك باران تهران ، اصفهان ، شيراز به وسيله موشكهاي ميان برد ساخت شوروي توسط ارتش عراق كاملاً مشهود گرديد.[2]

به‌ هر حال ماشين مرگ صدام (به قول تيمرمن آمريكائي) آنقدر بزرگ و بزرگتر شد كه به عنوان خطري براي بزرگ كنندگان آن به حساب آمد تا جائي كه از ترس آن بلافاصله پس از جنگ با ايران با دسيسه چيني شرائطي را براي انهدام اين ماشين مرگ فراهم كردند، ژنرال اسكاوكرافت (مشاور امنيت ملي آمریکا) پس از جنگ نفت درباره قدرت ارتش عراق گفت :

"پنتاگون در خلال جنگ با عراق دريافت كه با دشمن بسيار پيچيده و مجهزي روبرو است كه هرگز فكرش را نمي كرده است. ما يك مركز فرماندهي و تسهيلات كنترل را نابود مي‌كرديم ، فردا مي‌ديديم يكي ديگر جايگزين آن شده است. آنراهم از بين مي برديم ، اما باز يكي ديگر جايش را مي‌گرفت. هزينه و برنامه ريزي باورنكردني كه (صدام) در ايجاد قابليت نظامي به كار برده بود وحشتناك است"[3].

 

 

-سرلشكر وفيق سامرائي ( رئيس اطلاعات نظامي عراق ) كه توان ماندن در فضاي پر از جور و ستم حكومت حاكم بر عراق را از دست داده و در حال تبعيد به سر مي برد در كتاب  ویرانی دروازه شرقي مي‌گويد :

نيروهاي مسلح عراق در سال 1987 به بيش از يك ميليون و سيصد هزار نفر رسيدند، زيرا نياز دفاع (ساكن) گسترش130 تيپ منظم در طول جبهه براي چند سال متمادي بود[4].( ارتش در فاو-اسدی)

 

1.تيمرمن، كنت‌آر؛ سوداگري مرگ؛ ص753.

2. حسيني، سرهنگ سيد يعقوب؛ تاريخ جنگ تحميلي عراق عليه ايران؛ جلد 7 ص 497 و 498

3. تيمرمن، كنت‌آر؛ سوداگري مرگ؛ ص745.

4 . السامرائي، وفيق؛ ويراني دروازه شرقي؛ ص140.

1398/1/26 10:2:8 455 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
يك مفسر غربي به نام كنت آر‌تيمرمِن مي‌گويد :"جمعاً 445 شركت غربي به صدام كمك ميكردند تا ماشين مرگ صدام به حركت در آيد"[1]. علاقه و به كلامي بهتر ، جنون حاكم شرور و جنگ طلب بغداد در تبديل عراق به يك پادگان نظامي آنچنان‌ است كه شخصي به طعنه درباره آن گفته است:
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015