• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (23)


ژنرال آندره بوفر فرمانده فرانسوی که هدایت نبرد 1956م در مصر (بحران سوئز) را برعهده داشت معتقد بود برای رسیدن به پیروزی نظامی باید دو اصل را رعایت کرد: نخست، تا زمانی که واقعا بر دشمن برتری داریم باید از برتری¬مان استفاده کنیم و طرح موردنظرمان را پیش ببریم، و دوم؛ آزادی عمل برای خود قائل شویم.

دفاع مقدس, جنگ تحمیلی, معارف جنگ, شهید صیاد شیرازی, شهدای جنگ تحمیلی, امام خامنه ای, فرماندهان صدام, فرماندهان ارتش عراق, استراتژی ارتش عراق, عملیات ک

مورای: هدایت این عملیات از ابتدا تا انتها برعهده سپاه سوم بود یا گارد ریاست جمهوری هم در قطعی این کار را انجام می­داد؟

حمدانی: مسئولیت عملیات برعهده سپاه سوم بود ولی دستورات گارد ریاست جمهوری را خود صدام صادر می­کرد. البته هماهنگی لازم بین سپاه سوم و گارد ریاست جمهوری وجود داشت. صدام پاتک نیروهای گارد ریاست جمهوری را حصادالاکبر(درو بزرگ) نامید، زیرا اجساد کشته­های دو طرف همچون خرمن­های گندم برروی هم جمع شده بود.

وودز: سپاه سوم مسئولیت دفاع از منطقه را برعهده داشت گارد ریاست جمهوری هم در 19 ژانویه برای اجرای پاتک وارد منطقه شد. از نظر امور مربوط به فرماندهی و کنترل، شما در این منطقه که عرض آن تنها 30 کیلومتر بود، از یک سو واحدهای سپاه سوم را داشتید که وظیفه پدافند از منطقه را برهده داشت و از سوی دیگر واحدهای گارد ریاست جمهوری برای اجرای پاتک وارد منطقه شده بودند، اما سوال این است که در هیچ یک از مراحل این عملیات اصولا فرماندهی عملیاتی واحدی داشتید؟

حمدانی: نیروهای سپاه سوم نیروهایی پدافندی بودند. گارد ریاست جمهوری نیرویی بود که باید به دشمن حمله می­کرد. این طرح از نظر راهبردی طرح مناسبی نبود و این موصوع را در 11 سپتامبر 1994م به صدام گفتم.

ماهیت این مسئله نوعی کنش و واکنش بود. لشکر11 و تیپ 86 پیاده قرار بود یک روز در این عملیات شرکت داشته و سپس عقب نشینی کنند، زیرا ایرانیان سرسختانه می­خواستند مناطقی را که در نزدیکی بصره به دست آورده بودند را حفظ کنند. بصره به­طور بالقوه اهمیت راهبردی بالایی برای دوطرف داشت. به این ترتیب، عراق نمی­خواست ایرانیان بصره را اشغال کنند. علی حسن المجید ( علی شیمیایی) در این مورد گفت: "این تلاش ایرانیان نشانگر گام­هایی است که آنها  برای اشغال بصره و اعلام جمهوری اسلامی دیگری  در آنجا برداشته­اند" این موضوع برای صدام نوعی چالش بود. من در تحلیل شخصی­ام به او گفتم که دشمن از نظر نیروی پیاده برما برتری دارد ولی از نظر زرهی و هوایی، ما بر دشمن برتری داریم. یک سپاه زرهی داشتیم و می­توانستیم دشمن را در خرمشهر و شلمچه در پشت رود کارون محاصره کرده، گیر بیندازیم. اگر می­توانستیم از این برتری استفاده کنیم، لشکر زرهی مدینه منوره و لشکر 3 زرهی و 5 مکانیزه می­توانستند به دشمن حمله کرده، نیروهایش را منهدم کنند.

در این مقطع، دو طرف متخاصم مصمم بودند تا سرحد مرگ باهم بجنگند. فرمانده زیرک از نقاط قوتش علیه نقاط ضعف دشمن استفاده می کند. ژنرال آندره بوفر فرمانده فرانسوی که هدایت نبرد 1956م در مصر (بحران سوئز) را برعهده داشت معتقد بود برای رسیدن به پیروزی نظامی باید دو اصل را رعایت کرد: نخست، تا زمانی که واقعا بر دشمن برتری داریم باید از برتری­مان استفاده کنیم و طرح موردنظرمان را پیش ببریم، و دوم؛ آزادی عمل برای خود قائل شویم. با توجه به این اصول، دو طرف تقریبا در موقعیت برابری قرار داشتیم و شاید هم موقعیت ایران اندکی بهتر بود؛ زیرا ما خسته بودیم و آزادی عمل هم نداشتیم. اگر زمانی که ازنظر زرهی برتری داشتیم، سپاه زرهی­مان را به­کار گرفته بودیم و زمانی که از نظر کمیت و کیفیت قدرت هوایی برتری داشتیم از قدرت هوایی­مان استفاده کرده بودیم، در این صورت به آزادی عمل دست می­یافتیم و می­توانستیم گزینه موردنظرمان را انتخاب کنیم.

مورای: صدام نمی­خواست از تجربه اسرائیلی­ها چیزی یاد بگیرد؟

حمدانی: صدام دوست نداشت از ما بشنود که از دیگران چه آمریکایی، اسرائیلی و یا هرکس دیگری چیزی یاد گرفته­ایم. برای نمونه، همیشه گفته ا­م که سرباز عراقی 90 درصد از تجربه­اش را از عشیره­اش یاد می­گیرد، درحالی که سرباز آمریکایی تحصیل کرده و متمدن است و در صحنه درگیری بهتر از سرباز عراقی برای یافتن راهکارهای جایگزین تلاش می­کند.

مورای: جیمز ماتیس ژنرال سه­ستاره سپاه تفنگداران دریایی آمریکا که در جنگ 2003م فرمانده لشکر یکم تفنگداران دریایی بود و با شما می­جنگید گفته است: "دو راه برای یادگیری وجود دارد؛ یا باید از تاریخ آموخت یا از پر شدن کیسه­های حمل جسد سربازان." به­نظر می­رسد صدام راه دوم را ترجیح داد. ممکن است در این مورد بیشتر توضیح دهید که گارد ریاست جمهوری عراق چگونه ظرف مدت یک سال از لشکر به سپاه ارتقا یافت؟

حمدانی: گارد ریاست جمهوری در فوریه 1963م ایجاد شد تا جای گارد سلطنتی سابق را بگیرد بین سال­های 1963 تا 1982م  ماموریت این گارد حفاظت از رئیس جمهور، کاخ­های ریاست جمهوری و تاسیسات مهم دولتی بود. در سال 1982م صدام سرانجام فهمید که جنگ با ایران به جنگی طولانی و فرسایشی تبدیل شده است. عدنان خیرالله از این می­ترسید که ارتش برای ارتقای توانمدی­هایش مجبور شود ساختار را به صورت افقی توسعه دهد. صدام برای نظرات ژنرال خیرالله ارزش قائل بود و او هم در گفت و گو با مقامات بلندپایه دولت بر چگونگی حفظ توانمندی­های پیش از جنگ ارتش تاکید می­کرد. برهمین اساس، پیشنهاد شد که گارد ریاست جمهوری از نیروی صرفاً محافظ به نیروی رزمی تبدیل شود. تیپ دوم این گارد در آغاز سال 1982م در قالب تیپی رزمی و با استفاده از بهترین افسران لشکرهای دیگر تشکیل شد. من با تعدادی از همکارانم روند توسعه گارد ریاست جهوری را دنبال می­کردیم. نوعی تقسیم کار بین تیپ 1 و 2 گارد ریاست جمهوری تعیین شده بود، به این صورت که تیپ 1 که از خویشاوندان صدام تشکیل می­شد، مسئولیت حفاظت از کاخ و تاسیسات حیاتی را برعهده داشت و تیپ 2 زرهی نیز از سربازانی تشکیل می­شد که هیچ خویشاوندی با صدام نداشتند. جالب اینکه صدام به شکلی ناموفق تلاش کرد بستگان خود را در قالب افسران امنیتی  در این تیپ نیز به کار بگیرد.

در سال 1983م تیپ 10زرهی در تیپ 2 زرهی گارد ریاست جمهوری ادغام شد و هنگ سوم نیروهای ویژه نیز به سطح تیپ ارتقا یافت. در آوریل 1984 اولین قرارگاه فرماندهی لشکر گارد ریاست جمهوری تشکیل شد. تا پیش از این، تیپ­های گارد ریاست جمهوری به­طور مستقیم زیر نظر صدام اداره می­شدند. لشکر تازه تاسیس گارد ریاست جمهوری از تیپ­های زیر تشکیل می­شد: تیپ1 (مرکب)، تیپ2 زرهی، تیپ3 نیروهای ویژه، تیپ4 پیاده، تیپ10 زرهی و واحدهای کوچک­تر گارد ریاست جمهوری.

مورای: کدام­یک از این لشکرها در حملات تهاجمی وسیع عراق در سال 1988م شرکت داشتند؟

حمدانی: همه بودند؛ لشکرهای مدینه منوره، حمورابی، بغداد، عدنان و نبوچاندنزار و تیپ 16 نیروهای ویژه.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

 

 

 

1398/4/19 12:1:9 303 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
ژنرال آندره بوفر فرمانده فرانسوی که هدایت نبرد 1956م در مصر (بحران سوئز) را برعهده داشت معتقد بود برای رسیدن به پیروزی نظامی باید دو اصل را رعایت کرد: نخست، تا زمانی که واقعا بر دشمن برتری داریم باید از برتری¬مان استفاده کنیم و طرح موردنظرمان را پیش ببریم، و دوم؛ آزادی عمل برای خود قائل شویم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015