• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پژواکی از خاطره ها (28)


شادروان سرهنگ مهندسي سيروس سعيد

در آبان ماه 1315 در شهرستان بهجرد کرمان متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در همان شهرستان به اتمام رسانيد. در سال 1336 به دليل علاقه اي که به حرفه نظامي گري داشت وارد دانشگاه نظامی شد و در شهريور ماه سال 1337 با درجه ستوانسومي مهندسي   فارغ التحصيل گرديد. دوره هاي نظامي يکساله مقدماتي و عالي رسته اي را در مرکز آموزشي مهندسي بروجرد طي کرد. مشاغلي که در طول جنگ عهده‌دار بود عبارتند از: افسر آموزش و تأمين رکن سوم لشکر77، فرمانده خدمات پادگاني و سرپرست باقيمانده لشکر 77  در  دوران دفاع مقدس.

ارتش جمهوری اسلامی ایران،  ارتش و ارمان های انقلاب، خاطرات رزمندگان، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فرماندهان ارتش، عملیات ثامن الائمه، ارتش جمهوری اسلامی ا

وي افسري توانا در مديريت و همکاري ارزنده، در رکن سوم لشکر به هنگام عمليات ثامن الائمه(ع) بود. در طول جنگ به علت ابراز لياقت و کارداني به دریافت ارشديت نظامي مفتخر گرديد. سرانجام  در  سال 1383 پس از ابتلاء به بیماری صعب العلاج سرطان دارفانی را وداع گفت.

 روانش شاد باد.

پيروز، واژه اي درخور!

خاطره اي از:

شادروان سرهنگ سيروس سعيد افسر آموزش و تأمين رکن سوم لشکر77 پياده درعمليات ثامن الائمه (ع)

به هنگام طرح ريزي عمليات، خلبانان قهرمان هوانيروز، ضمن انجام شناسايي با رزم در منطقه گاهي اسرائي از دشمن را در منطقه شکار و جهت بهره برداري اطلاعاتي، آنان را به رکن دوم لشکر تحويل مي دادند.

در يکي از اين برنامه ها روزي ستوان ناصر نژاد تقي يکي از قهرمانان هوانيروز دو نفر ازسربازان دشمن را در عمق منطقه دستگير و به قرارگاه لشکر آورده بود. آنان حالتي سراسر وحشت زده داشتند و به دفتر فرماندهي هدايت شدند.

از فرط ترس مي لرزيدند و قادر به کنترل خود نبودند، ناظر بودم که فرمانده لشکر در عين رفتار و برخورد قاطع گفتماني انساني با آنها داشت.

دست برقضا همان روز از مشهد براي من شيريني رسيده بود، با ملاحظه رفتار پسنديده فرمانده لشکر نسبت به اسرا، از فرمانده تقاضا کردم اجازه دهند مقداري شيريني براي آنها ببرم. سرکار سرگرد سروري افسر عمليات که در آنجا حضور داشت دستور داد از شربتهاي اهدايي به جبهه براي اسرا بياورند. رفتار مجموعه پرسنل ستاد با اسرا روحيه آنان را دگرگون ساخت، به طوري که احساس کردم آنها از اينکه با ما در جنگ بوده اند شرمنده هستند.

در پايان روز پنجم مهرماه گزارشات، اعلاميه ها و تبريکات متقابل از سازمانها و نهادهاي مختلف به ويژه دفتر فرماندهي کل قوا، روحيه پرسنل لشکر را ارتقاء داد.

ستاد نيروي زميني نيز با اظهار خرسندي از اين پيروزي و قدر‌دانی از ستاد عملیات لشکر و رزمندگان واژه پيروز رابه لشکر77 پياده اضافه نمود و از آن پس لشکر77 به لشکر77 پياده پيروز ملقب گرديد.

هنگام اجراي عمليات ثامن الائمه (ع) من به عنوان افسر تأمين رکن سوم همواره در مجاورت رياست رکن سوم و افسر عمليات حضور داشتم. هرگز يادم نمي‌رود يک روز قبل از شروع عمليات که در واقع آخرين هماهنگي در رکن سوم صورت مي‌گرفت، رياست رکن سوم و افسر عمليات ضمن نويد پيروزي، معتقد بودند اگر عمليات برابر طرح اجرا گردد، تعداد اسراي عراقي در منطقه سرپل بين1800 تا 2000 نفر خواهد بود.

در کمال شگفتي روز هفتم مهرماه هنگامي که سرکار سرهنگ ناصري گزارش اسرا را به حضور شهيد سرلشکر فلاحي رياست ستاد مشترک ارتش مي داد، آمار آنان را بالاي 1600 نفراعلام نمود، که اين استعداد در همان منطقه قبل از اجرای عملیات پيش بيني شده بود.

 

آري براي لشکر77، واژه پيروز پسوندي در خور بود!

 عكس در سال 1381 كنار رودخانه كارون (پل مارد) گرفته شده است.

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

1398/4/19 11:58:25 323 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
شادروان سرهنگ مهندسي سيروس سعيد در آبان ماه 1315 در شهرستان بهجرد کرمان متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در همان شهرستان به اتمام رسانيد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015