• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات پدافندی اروند(34)


از: ل 92 زرهی

شماره: 548 50 84-401 - 3

به: ستاد اروند- ف ژاجا

تاریخ: 6/8/1359

[اعزام یگان به واحد اولیه]

 

 

یگان اعزامی از هنگ مستقل بوشهر و ناحیه­ فارس که به فرماندهی سرکار سرگرد بهرام آریافر به جبهه خرمشهر اعزام گردیده بود، در اثر مداومت استقرار در جبهه و همچنین مقاومت سرسختانه در مقابل دشمن، اکنون از تعداد کل 48 نفر اعزامی تعداد دو شهید­، یک نفر مفقود و 21 نفر مجروح و بستری می­باشند.

دفاع مقدس, جنگ تحمیلی, معارف جنگ, صیاد شیرازی, شهدای جنگ تحمیلی, امام خامنه ای

با توجه به اینکه سرکار سرگرد آریافر در جنگ مجروح گردیده و یگان مزبور توانایی رزمی خود را از دست داده است، لذا به منظور استراحت و جایگزینی و بالا بردن توان رزمی، یگان فوق را به واحد اولیه اعزام می­دارد.

فرمانده­ لشکر92 زرهی اهواز

*****

از: هنگ ژاندارمری آبادان (انتظامات)

شماره: 1 – 03 – 701

به: فرماندهی عملیات آبادان و خرمشهر

موضوع: انتظامات

تاریخ: 6/8/1359

 

به استحضار می­رساند نیروی متفرق و پراکنده از دسته‌ها وصفوف و واحدهای مختلف به حدی زیاد است که ژاندارمری به راحتی قادر به جمع آوری آنان نیست. به علاوه، کلیه پرسنل ارتش حاضر به عمل به سخنان انتظامات ژاندارمری نمی‌باشند، کما اینکه بسیاری از نیروهای ما در حال حاضر در اطراف بریم برارده و شهر وجود دارند. مقرر فرمائید دژبان نیروی دریایی و یا نمایندگان تحت امر یک افسر ارتشی در این زمینه اقدام تا بتوان پرسنل متفرق را جمع‌آوری نمود. پرسنل موجود ژاندارمری برای اجرای امر آمادگی دارند.

فرمانده­ هنگ ژاندارمری آبادان ـ سرهنگ دوم عبدالهی

*****

از: مدیریت اطلاعات ستاد نزاجا 

شماره: 349

به: ق ت ع نزاجا در جنوب ل 92

تاریخ: 6/8/1359

[قصد دشمن در نصب پل]

 

 

برابر اعلام سماجا مستند به گزارش شهربانی آبادان در روز جاری 5/8/59 کوی مصدق اطراف کلانتری یک و خیابان کشتارگاه زیر آتش بارهای سنگین و خمپاره و راکت بود. در فرودگاه آبادان از ساعت 10:45 در اثر پرتاب راکت یکی از انبارهای گمرک آتش گرفت و در حال سوختن می­باشد. بمبی نیز به بانک ملی مرکزی آبادان پرتاب شد که عمل نکرده است. به قرارگاه اطلاع نیروهای دشمن قصد دارند با نصب پل در قریه­ منیریه، به شهر آبادان وارد گردند. مراتب جهت آگاهی اعلام می­گردد.

مدیریت اطلاعات ستاد نزاجا

*****

از: اردوگاه

شماره: 2 سیار

به: فرماندهی ستون عملیات اروند

تاریخ: 7/8/1359

[تغییر مسیر جاده]

 

 

پیرو 1 سیار 5/8/59 استدعا می­شود به منظور برقراری تأمین اقدامات عاجلی درباره‌ تغییر مسیر جاده­ اصلی از مجاورت یگان‌ها مبذول فرمایید.

سرگرد مرزبان

*****

از: ستاد عملیات اروند

شماره: 29– 1- 06- 501

به: فرماندهی عملیات آبادان خرمشهر

تاریخ: 6/8/1359

[احتمال نصب پل از جزیره مینو]

 

 

برابر اعلام شاجا روز جاری (6/8/59) کوی مصدق و اطراف کلانتری یک و خیابان کشتارگاه آبادان زیر آتش سنگین خمپاره‌انداز و راکت دشمن بوده و نیز یکی از انبارهای گمرک فرودگاه به همین علت آتش گرفته است. در بانک ملی و بانک شعبه­ مرکز نیز یک بمب عمل‌نکرده و پرتاب شده است و به قرار اطلاع نیروهای دشمن قصد دارند با نصب پل از جزیره مینو به شهر آبادان وارد شوند که مراتب بالا به عرض فرماندهی رسید. در پی نوشت مقرر فرمودند:

1- نسبت به تخلیه­ پرسنل و اسلحه و مهمات گردان153 سرعت بیشتری به عمل آید.

2- عناصر مهندسی جهت مین­گذاری و تخریب سریعاً به آبادان اعزام شوند.

خواهشمند است دستور فرمایید نتیجه اقدامات گزارش نمایند.

معاون عملیاتی اروند ـ سرهنگ کهتری

*****

از: گارد ساحلی ژاندارمری ـ ر3

شماره: 166- 13-77-401

به: فرماندهی ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران

تاریخ: 6/8/1359

موضوع: ]فرماندهی ستون عملیات آبادان و خرمشهر[

 

       
 

مقام عالی را آگاه می­سازم

از تاریخ شروع جنگ ایران و عراق در منطقه­ خرمشهر و آبادان افسران مشروحه­ زیر:

1-ناخدا دوم جوادی

2-سرهنگ ستاد رضوی

3-سرهنگ دوم حسنی‌سعدی

4-سرهنگ شکرریز

 به سمت فرماندهان ستون عملیات آبادان و خرمشهر انتخاب و هریک با چند روز انجام وظیفه یکی پس از دیگری تعویض گردیده­اند. تردیدی به ایمان سرهنگ شکرریزها نیست، ولی جنگ با کشوری که بعد از به ثمر رسیدن انقلاب خود را تا خرخره مسلح و همه­ تلاش آن، حملات نظامی به ایران بوده را نمی­توان حقیر تلقی کرد. تعیین یک فرمانده کاردان و مدیر و آشنا به منطقه­ و فنون نظامی در سرنوشت جنگ در حوزه­ آبادان و خرمشهر اثر زیادی داشته است.

 شاید بفرمایید سرگرد بهرام پور به شما چه ربطی دارد. به خدا سوگند یاد می­کنم یکی از موارد عدم پیشرفت عملیات نیروی خودی نداشتن آشنایی و بی‌اطلاعی فرماندهان از موقعیت دشمن در منطقه بوده است. امروز آبادان و خرمشهر به این روز افتاده، چنانچه این وضع به نحو فعلی ادامه یابد ضمن طولانی شدن و کاهش سطح روحیه پرسنل، وضعیت روحی نتیجه­ مطلوبی گرفته نمی­شود و تا آنجایی که من اطلاع دارم فرماندهی معظم در تعیین فرماندهان نیروهای مسلح جهوری اسلامی ایران مؤثر بوده است و با ایمان راسخی که در آن فرماندهی سراغ دارم شما را به جان امام قسم می‌دهم افسری برای فرماندهی ستون عملیات آبادان و خرمشهر انتخاب فرمایید که به این نارسائی‌ها خاتمه داده شود. افسران زیادی در ارتش بوده و هستند که بتوانند عهده­دار این مأموریت شوند. استدعا می­شود مقرر فرمایید در این باره اقدام مقتضی مبذول فرمایید.

فرمانده گارد ساحلی ژاندارمری - سرگرد بهرام پور

*****

از: یگان تانک مامور 

شماره: 21-28-201

به: ف عملیات اروند

موضوع: گزارش

تاریخ: 7/8/1359

 

آنچه برای خداوند پنهان نیست این است که پرسنلی که در کمترین زمان ممکن (پنج روز) از گوشه کنار مملکت گرد آمدند و تشکیل یک یگان را دادند و حتی بعضی از آنها آشنایی به تانک تحویلی را نداشتند، ولی با علاقه و ایمان پذیرفتند که با کافران بجنگند قصدشان به پیروزی رسیدن و به دست آوردن توفیق و رضایت خداوند و امام و امت و فرماندهان بوده و اکنون با توجه به پیش­آمد ها و اعتقاد به مشیت الهی راهی جز قبول رضای پروردگار نیست و امید که با تلاش و پیگیری مداوم جبران نماییم.

در هر مرحله­ شبانه با تعدادی از پرسنل از تانک­های موجود در میدان نبرد بازدید که موارد زیر به عرض می­رسد:

(1) تعدادی از تانک­ها که دستگاه تعلیق آنان مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مهمات نیز داخل آنها موجود است غیرقابل حرکت می­باشد.

(2) تعدادی از تانک ها که برجکشان مورد اصابت گلوله قرار گرفته و منفجر شده. تانک کاملاً منهدم و غیر قابل حرکت می­باشد. تصمیم گرفته شد تا به وسیله­ بکسل نمودن ارابه هایی که می‌توان به عقب تخلیه نمود تخلیه نماییم، ولی با توجه به آتش مستقیم و دائم دشمن روی محل، امکان انهدام تانک‌های سالم نیز که برای بکسل برده شده است می­رود. مراتب به منظور استحضار و صدور هرگونه اوامری به عرض می­رسد.

ف یگان تانک ـ سروان کوثر

*****

از: فرماندهی عملیات اروند (ر3) 

شماره: 108-50-84-401

به: ت ر سماجا 3 – مرکز فرماندهی

آگهی به: فرمانده­ منطقه­ سوم دریایی

تاریخ: 7/8/1359

[گزارش فرمانده عملیات خرمشهر]

 

 

گردان یکم تکاوران بوشهر از بدو شروع عملیات حتی از چندین وقت جلوتر تا مورخه­ 22/7/59 در عملیات خرمشهر شرکت کرده و در تاریخ فوق با انگیزه­ دادن تلفات زیاد آمادگی رزمی خود را از دست داده. در نتیجه، گردان منجیل جایگزین و برای استراحت 15 روزه به بندر امام خمینی اعزام گردید. فرمانده­ منطقه­ سوم دریایی (ناخدا صمدی) اضافه می­نماید من با انگیزه­ کار عملیاتی به اردوگاه استراحت نرفته و کار خود را با سایر یگان‌ها ادامه دادم و تا مورخه­ 4/8/59 با حفظ سمت، به سمت فرمانده­ عملیات خرمشهر نیز تعیین که شرح عملیات را چنین گزارش می­نماید:

(1)با توجه به تعداد یگان‌های شرکت کننده در عملیات خرمشهر، همچنین ناهماهنگی موجود، بی­توجهی‌های پرسنل به دستورات به انگیزه­ عدم تشکیل و سازمان نظامی­گری و عدم علاقه­ پرسنل به جنگ، خواسته‌های حق و ناحق پرسنل، که برآوردن آن مقدور نیست، ناآگاهی نیروهای اعزامی به منطقه از وضع جنگ و منطقه جنگی که عموماً در اولین برخورد در روحیه­ آنان تاثیرش را می‌گذاشت و علاوه بر اینکه مثمر ثمر نمی‌باشند، وبال گردن هم هستند. مع هذا با کلیه­ امکانات موجود تا مورخه 4/8/ 59در شهر خرمشهر مقاومت نمودم و در ساعت 4:20 مورخه فوق با کسب اجازه از فرمانده ستاد و منطقه­ عملیات، نیروهای خود را به پشت جبهه منتقل داده و در آنجا موضع دفاعی اشغال نمودند. انگیزه­ تغییر موضع، ترک محل وسیله‌ کلیه یگان‌های شرکت‌کننده در عملیات حدود 85% پرسنل بوده است، که این عمل در اثر شنیدن محاصره شدن خرمشهر به وسیله­ نیروهای عراقی بوده است.

(2) در مورخه --- تعداد قریب به 400 نفر از کمیته‌های 16گانه تهران در اختیار من قرار گرفت و پس از 20 ساعت کار و طراحی و هماهنگی مطالبه افراد فوق در مورخه­ – ساعت  4:20 وارد منطقه­ عملیات شدند. از مجموع فوق نزدیک 200 نفر در عملیات شرکت کردند که بقیه از رفتن به جبهه به عناوینی خودداری نمودند. پرسنل شرکت کننده در بعداز ظهر همان روز به 80 الی 100 نفر رسید که بقیه گویا منطقه را ترک کردند بدون اینکه مجوزی از کسی داشته باشند. در مورخه‌ 4/8/59 فقط حدود 16 نفر از این پرسنل در منطقه باقی مانده بودند.

(3) تعداد 140 نفر از پرسنل هوانیروز به فرماندهی سروان پازوکی در اختیار این یگان قرار گرفت که افسر فوق تا 24 ساعت حتی در محل حاضر نشد و یگان پس از شرکت در یک عملیات صبحگاهی تا ظهر تقریباً همگی منطقه را ترک نمودند. ناگفته نماند تعداد معدودی شاید حدود ده نفر به مدت 3 روز در عملیات بودند.

(4) گروه‌های دیگری مانند گروه‌های سربازی، ژاندارمری، شهربانی، تکاور نیز به ترتیب حدود 80% پرسنل آنها قبل از موعد مقرر بدون کسب مجوز منطقه را خالی کرده بودند.

(5) گروه‌هایی مانند گروه‌های الله اکبر، بسیج، فدایی امام، گروه خلخالی و غیره که تعدادشان خیلی زیاد است، هر یک بدون هماهنگی در عملیات وارد و بدون هماهنگی خارج شدند. مهم تر از همه پرسنل به هیچ وجه با ساز و برگ موجود حاضر به مقابله و رو در رویی با دشمن نبوده و با صحبت های خود روحیه دیگران را تضعیف می­نمایند. در نتیجه، همه­ پرسنل منطقه را ترک و جبهه را خالی می‌کنند و الباقی پرسنل نیز در خانه­ها اجتماع نموده و از شرکت در عملیات خودداری می­نمایند.

از سوی فرمانده­ عملیات اروند ـ سرهنگ کیهانی

*****

از: ستون عملیاتی اروند ـ رکن یکم 

شماره: 89 – 03 – 701-  126

به: ستاد عملیات آبادان و خرمشهر

موضوع: عوامل ستاد عملیات

تاریخ: 7/8/1359

 

هیچ یک از عناصر ستاد عملیات آبادان و خرمشهر قبل از کسب مجوز و حضور جانشین حق خروج از آن قسمت را ندارند.

رئیس ستاد عملیات اروند

 

منبع: عملیات پدافندی اروند، سید یعقوب حسینی،1397، ایران سبز، تهران

1398/4/18 12:12:39 279 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
از: ل 92 زرهی شماره: 548 – 50 – 84-401 - 3 به: ستاد اروند- ف ژاجا تاریخ: 6/8/1359 [اعزام یگان به واحد اولیه]
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015