• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

دلاورمردان روزهای سخت-20


وقتی که سخنان آن استوار عراقی به پایان رسید، آن دو را حرکت دادیم و به سمت ایران حرکت کردیم. بچه های تیم ما هرچه مواد غذایی و آب به همراه داشتند، در اختیار آن دو عراقی قرار دادند. شهید حسن هداوند میرزایی که قوی تر از دیگران بود، درجه دار مجروح شده‌ عراقی را در بخش اعظم مسیر به دوش کشید. پس از ساعاتی آنان را به مقر خودمان رساندیم و تحویل بهداری دادیم.

1398/9/23 10:46:5 3 0

از هویزه تا آتش بس-15


در منطقه شيخ خزعل2 واقع در ساحل رودخانه نيسان در جنوب غربي سوسنگرد هنوز نيروهاي تأميني دشمن حضور داشت و واقعاً جاي تعجب و شگفتي براي همه ما بود زيرا مگاسيس كه زماني همه فرماندهان آرزوي تصرفش را داشتند و اكنون  از لوث وجود نيروهاي دشمن خالي شده به غير از ده خرابه‌اي چيز ديگري نداشت. آباديهاي زيادي مثل سويداني، رمله 1و2، شرفه، بيت‌الهاوس، شيخ خزعل 1و2، دغاغله و امامزاده زينالعابدين را دشمن با خاك يكسان و عقب‌نشيني كرده بود.

1398/9/23 10:39:57 4 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-101

بخش اول: جانفشانی و مجاهدت

11- تحمل شهدای زیاد:

1398/9/23 10:30:48 2 0

دریاسالار (9)


منابع ناامني ايران (2)

اختلاف‌هاي دروني ميان كشورهاي منطقه يكي از مهم‌ترين عوامل ناامني در منطقه است. اين اختلاف‌ها هم در روابط ايران و اعراب و هم در روابط دروني اعراب مشهود است. روابط ايران و همسايگانش به شدت از اختلاف‌هاي شيعه و سني و ايدئولوژي‌هاي ناسيوناليستي رنج مي‌برد. موارد ديگر اختلاف بر سر چيرگي و تسلط بر خليج فارس بود كه همواره ميان ايران و عربستان و عراق (در زمان حاکمیت صدام حسين در عراق) نوعي رقابت به ‌وجود آورده بود.

1398/9/23 10:28:48 2 0

عبور از سيروان (22)


در اواخر خرداد ماه و فصل تابستان، عشاير كوچ‌نشين در محدودة اين چشمه‌سارها و تا حوالي تازه‌آباد و قشلاق كه خنك و داراي آب و علوفه مناسب مي‌باشد تردد مي‌نمايند. كوچ نشينان اين منطقه را به عنوان ييلاق خود انتخاب كرده‌اند. حضور كوچ‌نشينان پوششي براي فعاليت عناصر ضدانقلاب بود. براي مدت‌ها شب‌ها سربازان نگهبان كه خطر دستبرد دشمن را جدي گرفته بودند، گاه با شنيدن هر صدايي؛ حتي عبور جانوري مانند روباه مشكوك به نفوذ دشمن مي‌شدند و تيراندازي مي‌كردند و بعضي از آنان مرا به محل دعوت مي‌كردند تا شخصاً چگونگي موضوع را بررسي كنم. ضمن حضور در ديدگاه‌ها و تقويت روحية سربازان، شب‌ها در ساعات مختلف تلفني با آنها صحبت كرده و هوشياري و آمادگي نگهبانان را كنترل مي‌نمودم.

1398/9/23 10:27:0 2 0

دریاسالار (8)


اهميت خليج فارس و تنگه هرمز براي امنيت ملي ايران (2)

با نگاهي مختصر به جايگاه انرژي در تأمين امنيت جهاني به نقش كليدي خليج فارس به‌ عنوان يكي از منابع و ذخاير مهم انرژي دنيا پي مي‌بريم. رويدادهايي كه در دهه هشتاد و حتي در دهه نود ميلادي رخ داد، بيانگر اين واقعيت بود كه در دهه‌هاي شصت و هفتاد، انرژي نقش انكارناپذير در تحولات جهاني و بويژه در كشورهاي صنعتي دارا بود.

1398/9/20 11:34:31 20 0

از هویزه تا آتش بس-14


در موقع ايجاد معبر سروان مظاهري فرمانده گروهان دوم تانك، تركش خورد و به سروان آرش مهر (رئيس ركن دوم گردان) دستور داده شد كه مسئوليت گروهان دوم را به عهده گرفته و به جلو هدايت كند. وضعيت بسيار بحراني و آتش دشمن بسيار شديد بود. به من دستور داده شد كه گروهان يكم را به منظور حفاظت جناح راست گردان حركت داده و در محل مناسبي مستقر كنم. آتش توپخانه‌ها، خمپاره‌اندازها، تير مستقيم تانك‌ها، آتش سلاح‌هاي كاليبركوچك و موشك هاي دشمن امان نمي‌دادند.

1398/9/20 11:30:41 22 0

دلاورمردان روزهای سخت-19


شهید ستوانیکم حسن هداوند میرزایی که سرپرست تیم مستقر در میمک بود، به همراه شهید استوار آقازاده و یک تیم از نوهد برای تسخیر ارتفاع کله قندی آماده‌ تسخیر ارتفاع کله قندی شدند. به علت دست به دست شدن رشته ارتفاعات میمک در تک و پاتک‌های متوالی، آن ارتفاعات مملو از اجساد نیروهای عراقی بود. هنگامی که حمله‌ نهایی آغاز شد، در تاریکی شب به کشته های شب‌های قبل عراقی‌ها برخورد کردیم که موفق به تخلیه‌ آنها نشده بودند. نهایتاً پس از 24 ساعت رزم سنگر به سنگر موفق به تسخیر آن قله‌ مرتفع گشتیم. تلاش تمامی دلیر مردان ایل خزعل و نیروهای لشکر 81 زرهی در این عملیات ستودنی بود.

1398/9/20 10:40:16 19 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-100

بخش اول: جانفشانی و مجاهدت

10- جایگاه شهدای ارتش:

1398/9/20 10:39:0 16 0

عبور از سيروان (21)


پايگاه تأميني در محور پاوه ـ باينگان

گروهان ما غروب آن روز به سمت مزيدي عزيمت كرد و قسمت عمدة يگان را به جوار گروهان دوم گردان 182 به فرماندهي ستوان‌يكم عبدالرضا خان محمدي انتقال داديم. آن شب را افراد يگان ما در كنار سربازان گروهان قبلي به صبح رسانيد. هواي آنجا شب‌ها سرد مي‌شد و بخصوص آن شب افراد ما كه فاقد سرپناه و پوشش مناسبي بودند از سرما شكايت داشتند. معاون خان‌محمدي، ستواني بود به نام مهدوي كه فردي حزب‌اللهي شناخته شده بود؛ ايشان و درجه‌داران آن گروهان در كنار ما بودند و تا پاسي از شب گذشته درباره مسائل و مشكلات يگان به بحث و گفتگو پرداختند. آن يگان هم مانند ساير يگان‌هاي نزاجا از مشكل بي‌انضباطي و كمبودها رنج مي‌برد.

1398/9/20 10:37:18 20 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015