• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

دفاع آرمان طلبانه در اندیشه دفاعی امام خمینی (ره) - سرهنگ سيد محسن يارند


چکيده:

هر جنگ جدا از نتايج آن، داراي درس‌هاي فراواني براي طرفين و ساير كشورها مي‌باشد. هشت سال دفاع مقدس نيز درس‌هاي جديد و متنوعي در سطوح راه‌كنشي، عملياتي و راهبردي به همراه داشت. بهره‌برداري از درس‌هاي جنگ مستلزم فراگرفتن پيش ‌نيازهاي علمي به وسيله محققين اين حوزه مي‌باشد.

روايت‌هاي مختلف از دفاع مقدس، به دليل تنوع نيروهاي شركت‌كننده در طول هشت سال دفاع مي‌باشد. در واقع تمام روايت‌ها از دفاع مقدس صحيح است ولي هر روايت، بخشي از واقعيت را از منظر راوي بيان مي‌كند.

شناخت ماهيت جنگ و سير مراحل تحول در انديشه دفاعي، از نيازهاي اوليه براي نگارش علمي تجربيات جنگ‌ است. انديشمندان نظامي بر اساس مكتب‌ فكري خود، تغييرات تاريخي حوزه نظامی را در قالب نسل‌‌بندي جنگ‌ ارائه نموده‌اند.

نسل‌هاي جنگ را از ديدگاه مكتب‌هاي مختلف فكري مي‌توان به چهار دسته جنگ‌های سنتی، جنگ‌های مدرن، جنگ‌های  فرانوين (پست مدرن) و دفاع آرمان‌طلبانه تقسيم نمود.

اندیشه دفاعی در دروان مقدس در حوزه دفاع آرمان‌طلبانه قابل دسته بندی است. دفاع مقدس درس‌هاي مهم و متعددي در سطح راه‌كنشي (تاكتيكي) و راهبردي داشته كه برخي از آنها سير انديشه نظامي را دگرگون نموده است.

1396/10/13 10:40:2 358 0

بررسی آثار و پیامدهای  شکست  حصر سوسنگرد در زمینه: دورکردن تهدیدات دشمن از اهوازدرنتیجه حفظ سرزمین خوزستان ونقش نماینده حضرت امام(ره)درسال اول جنگ تحمیلی


چکیده

با تغییرات ژئوپلتیک حاصل از انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران که مستقل از شرق و غرب ایجاد گردید، منافع عمده غرب و آمریکا و سپس شرق در منطقه مورد تهدید جدی قرار گرفت لذا استکبار به فکر مهار این انقلاب، محبوس کردن، به سازش کشیدن، از محتوی تهی کردن و در نهایت ساقط کردن آن افتاد و اقدامات زیادی انجام داد که جنگ در سال1359 توسط صدام و ارتش عراق و هجوم سراسری به کشور ایران در پایان شهریور­ماه همان سال با هدف شکست سریع انقلاب اسلامی و با زمینه­سازی­های فراوان نظامی و سیاسی از جمله  اصلی­ترین این اقدامات بود.

1396/10/2 11:13:5 385 0

عملیات تاخیری نزاجا در آغاز جنگ تحمیلی در محور شمال خوزستان


سید ناصر حسینی -آرش سرابی تبریزی

چکیده:

پس از وقوع انقلاب اسلامی و نا آرامی هایی که در منطقه جنوب و غرب ایران با تحرکات عراق آغاز شده بود نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی طرح های عملیاتی را برای مقابله با تهدیدات احتمالی دشمن در مناطق مختلف تدارک دیده بودند. طولی نکشید نا آرامیها در پنج استان کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان، گلستان( گنبد) و سیستان و بلوچستان آغاز شد. حضرت امام خمینی(ره) با صدور اعلامیه های متعدد از ارتش پشتیبانی و مأموریت برقراری آرامش در مناطق موصوف را به آن واگذار نمودند. ارتش جمهوری اسلامی ایران به رغم حملات ناجوانمردانه از سوی دشمنان و ضد انقلاب که خواهان انحلال آن بودند، و نیز نامهربانی های ناآگاهان، در اجرای فرامین فرماندهی کل قوا با تمام قوا و امکانات خود و با جدیت تمام، برای اجرای مأموریت در مناطق مذکور حضور یافت. در هر صورت امنیت نسبی در مناطق نا آرام مانند سیستان و بلوچستان و گنبد برقرار شد

 

 

 

 

1396/9/25 11:25:3 391 0

مقاله عملیات والفجر 8 ونقش پشتیبانی ارتش از این عملیات (به روایت اسناد)


بررسی عملیات والفجر 8 در زمینه تاکتیک­های عملیات مشترک، نقش پشتیبانی ارتش و نتایج راهبردی حاصله از آن (سرهنگ دوم توپخانه جواد رفیعی راد)

چکیده :

با فتح خرمشهر دشمن در صحنه رویارویی با رزمندگان اسلام به لاک دفاعی فرو رفت. پیروزی­هایی که پس از آن به دست آمد، برتری قدرت ایران را در جبهه­های جنوب آشکار کرد. این روند تا سال 1364 یعنی شروع حمله ایران به شبه جزیره فاو ادامه داشت. عملیات والفجر 8 که در ساعت2200روز20 بهمن 1364 شروع شد،طولانی­ترین عملیات دوران جنگ بود که 78 روز طول کشید و عملیات مهمی بود که در آن رزمندگان موفق به تصرف بخش بسیار مهمی از خاک عراق شدند.

 

[1]. دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت دفاعی (دوره 25) دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا

1396/9/21 11:51:0 408 0

عملکرد هوانیروز طی نخستین سال دفاع مقدس با تأکید بر منطقه عملیاتی غرب (مهدی رشیدی)


چکیده

تحرک بالا که یکی از ویژگی‌های برجسته هوانیروز است، باعث گردید تا این نیرو به‌مثابه یک نیروی واکنش سریع، طی روزهای نخستین تجاوز عراق به میدان آمده و کارایی عملیاتی فوق‌العاده‌ای از خود به نمایش بگذارد و بتواند تا حد زیادی مانع پیشروی دشمن در سراسر مرزهای غربی شود. درواقع، هجوم ارتش عراق به كشور جمهوري اسلامي ايران با اين فرض طرح‌ریزی‌شده بود كه ارتش، در نظام جديد ایران، یعنی جمهوري اسلامي، ضعیف گردیده و فاقد توان و کارایی رزمی لازم جهت مقابله است. در حقیقت ناکام گذاردن ارتش عراق در استفاده از اصل غافلگیری و از بین بردن و تثبیت و زمین‌گیر نمودن نیرو‌های دشمن در شرایط جنگی، یکی از ویژگی‌های عملیات‌های هوانیروز در اوایل دفاع مقدس به‌حساب می‌آید. لذا پس از شروع جنگ تحمیلی، هوانیروز، به‌صورت گسترده در پشتیبانی از یگان‌های زمینی، وارد عمل شد و با داشتن تحرک صددرصد توانست علاوه بر کند کردن پیشروی دشمن، نقش انکارناپذیری در تثبیت و انهدام نیروها و ادوات زرهی دشمن ایفا نماید.

1396/9/18 10:29:6 403 0

بررسی و تحلیل سلسله عملیات­های هشت سال دفاع مقدس


تجزیه و تحلیل عملیات کربلای9 - عباس رضایی

چکیده

تحقیق حاضر به تجزیه و تحلیل عملیات کربلای9پرداخته و هدف آن بررسی این عملیات است. روش تحقیق؛ توصیفی- تاریخی و جامعه مورد مطالعه، فرماندهان شرکت کننده در عملیات کربلای9 می­باشد. ابزارجمع‌آوری ا‌طّلاعات در این تحقیق، مصاحبه با صاحب‌نظران و همچنین موارد مندرج در ا‌سناد و مدارک معتبر و علمی در ارتباط با موضوع تحقیق می‌باشد. محقق از طریق مطالعات کتابخانه­ای و مصاحبه با صاحب­نظران و حتی با عزیمت به منطقه عملیاتی کربلای9 و با بررسی جنبه­های تاکتیکی زمین منطقه، اطلاعات لازم را اخذ و مورد استفاده قرار داده است.بر اساس یافته­های این تحقیق، اهداف این عملیات؛ به دست آوردن ابتکار عمل در دو منطقه عملیاتی کربلای8 و کربلای9، غافلگیر نمودن دشمن در مراحل اولیه عملیات، جلوگیری از تمرکز نیروهای دشمن در جبهه­ی میانی در منطقه عملیاتی کربلای8، تصرف پاسگاه باباهادی و ارتفاع رضا4 در منطقه قصرشیرین است.

کلید واژه: عملیات کربلای8، عملیات کربلای9،تک محدود

 

1396/9/14 10:52:47 423 0

هوادریا فرشته نجات آبادان     ( قسمت اول  )


محسن شیرمحمد[1]

پرستو تاجیک[2] 

 طی تجاوز عراق در سال 1359، با وجود مقاومت‌های صورت گرفته به دلیل نابرابری نیروها نسبت به قوای دشمن، آبادان به محاصره درآمد. هرلحظه امکان سقوط این منطقه می‌رفت که با از دست رفتن آن دشمن به بخشی از اهداف خود در جنوب خوزستان دست می‌یافت. در این شرایط بحرانی یکی از یکان‌های نیروی دریایی یعنی هوادریا (هواپیمایی نیروی دریایی) در یک اقدام شگرف با استفاده از بالگردها و هواناوهای خود توانست با ایجاد یک پل هوایی و انتقال نیروها و تجهیزات به آبادان، مانع از سقوط آن گردد. با وجود حملات سنگین ارتش بعث، آبادان مقاومت کرد تا بالاخره طی عملیات ثامن‌الائمه، حصر این منطقه شکسته شد و دشمن از رسیدن به اهدافش ناکام گردید. در این شماره به این بهانه، به بررسی نقش هوادریا در پشتیبانی از آبادان و دفاع از این جزیره خواهیم پرداخت:

 

1396/9/13 11:47:12 424 0

حدیث ما؛ معارف جنگ، گنجینه ارزش‌های دفاع مقدس


الف) دفاع مقدس، آینه تعهد در آتش دشمنی

شجره طیبه بیداری، متأثر از نهضت صدر اسلام و مکتب عاشورا، در صدر اول، رزمندگانی جان برکف در رویارویی با طاغیان رام‌ناشدنی جاهلیت عرب، تقدیم لشکر اسلام نموده، در غربت عاشورای سال 61، از دریای ظلمت باطل، حرّ، آن سردار لشکر کفر را به دلدادگی و تضرع به سربازی جبهه حق واداشته، و بعد وارستگان وادی ایمان، در برابر سلطه ظلم بنی‌امیه و بنی‌العباس، پرچم توحید و دین‌داری را برافراشته و در انحطاط معاصر، امواج خروشان انسانی را به اشاره‌ای به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل روان کرده است.

1396/5/28 11:11:20 766 0

بررسی عملکردپدافند هوایی در دفاع از خارک در سال‌های جنگ تحمیلی - سرگرد رضا جهان‌فر


پدافند هوایی ایران با استفاده از تجهیزات راداری و موشکی و توپخانه ضدهوایی و بهره‌گیری از هواپیماهای ره‌گیر طرح پدافندی در تعامل کامل با پدافند هوایی سایر سازمان‌های نظامی از جمله نیروی دریایی، موفق به ایجاد پوشش امن برای خارک در برابر هواگردهای عراقی شد. ایجاد این پوشش امن در بسیاری مواقع برای مردم ایران ناشناخته بود و فقط هر ازگاهی، از تریبون‌های رسمی اعلام می‌شد. به عنوان مثال امام جمعه وقت خارک در زمان جنگ تحمیلی در نماز جمعه از مشاهدات خود در خصوص ساقط نمودن موشک زمین به زمین عراقی توسط پدافند هوایی ارتش سخن گف خارک تا پایان جنگ تحمیلی 2834 نوبت مورد هجوم هوایی و موشکی واقع شد ولی عملکرد دفاع هوایی کشورمان منجر به ناکارآمدی بمباران‌های بعثی‌ها شد

1395/10/6 12:1:11 1040 1

بياد حماسه هميشه زنده هفتم آذر


هفتم آذر، روز سرافرازي جانبازان صحنه آبهاي نيلگون جمهوري اسلامي ايران است. اين روز را به حق مي توان نقطه عطفي در تاريخ انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي دانست. هفتم آذر، روزي است كه كفن پوشان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با پشتيباني تيزپروازان نيروي هوايي، حماسه اي بي نظير در دريا آفريدند.

1395/9/7 10:4:32 911 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015