• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات آفندی مرصاد (انتشار مجدد)


شرایط سیاسی ایران در اواخر تیرماه 1367 که منجر به صدور اعلامیه حضرت امام (ره)جهت پذیرش قطعنامه 598 گردیده بود باور عراقی ها را تقویت کرده بود که اوضاع به نفع نیروهای مخالف جمهوری اسلامی ایران تغییر کرده است لذا با انجام اقدامات نظامی و سیاسی می توان دگرگونی نظام را در ایران پیگیری کرد.

عملیات آفندی مرصاد، ارتش، ارتش دفاع مقدس، هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی ، جنگ


بر این اساس اقدامات نظامی گسترده ای در منطقه جنوب، غرب و شمالغرب صورت پذیرفت که علیرغم موفقیت ابتدایی در هیچ کدام عراقی ها نتوانستند به کوچکترین اهداف خود برسند. لذا آمادگی قبلی منطقه قصرشیرین را تخلیه کرده و با حمایت هوائی و توپخانه،عناصر فریب خورده منافقین را در یک ستون شبه نظامی به طرف داخل ایران گسیل داشتند.
سرعت این ستون خودروئی موجب شده تا خیلی سریع با بهره گیری از اوضاع نامناسب داخلی در شهرهای مرزی که به واسطه حملات عراق به وجود آمده بود،به سر پل ذهاب ،کرند و اسلام آباد رسیده و از آنجا به طرف کرمانشاه حرکت کنند.
نیروهای ایرانی با استفاده از موقعیت مناسب عملیات آفندی مرصاد را با رمز « یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی» طراحی کرده و در حالیکه نیروهای هوائی همراه با بالگردهای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به فرماندهی سپهبد شهید علی صیاد شیرازی ستون خودروئی را در جاده اسلام آباد به طرف کرمانشاه در تنگه چهارزبر (مرصاد) مورد هجوم قرار دادند و تقریباً نابود ساختند یگانهای زمینی از طرف ایلام و کرمانشاه ستون ماشینی منافقین را محاصره کرده و هزاران نفر را کشته و زخمی کرده و تعداد قابل توجهی را به اسارت درآوردند. و بدین ترتیب آخرین عملیات گسترده نظامی در 8 سال دفاع مقدس با پیروزی کامل رزمندگان ایرانی پایان یافت و با آرامش نیروهای عراقی زمینه برای اجرای آتش بس مهیا گردید.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی سازمان ایثارگران ارتش

 

1392/5/1 4026 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
شرایط سیاسی ایران در اواخر تیرماه 1367 که منجر به صدور اعلامیه حضرت امام (ره)جهت پذیرش قطعنامه 598 گردیده بود باور عراقی ها را تقویت کرده بود که اوضاع به نفع نیروهای مخالف جمهوری اسلامی ایران تغییر کرده است لذا با انجام اقدامات نظامی و سیاسی می توان دگرگونی نظام را در ایران پیگیری کرد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015