• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازخوانی جنگ تحمیلی (40)


دغدغه اصلی یگان‌های خودی در این عملیات عبور از موانعی بود که ارتش عراق بر سر راه آنان قرار داده بود. بالأخره نیروهای خط‌شکن با استفاده از لباس‌های غواصی و بکارگیری مسلسل‌های یوزی و انواع نارنجک موفق شدند بدون تلفات زیاد خطوط دشمن را بشکنند. پس از آن، نیروهای اصلی با قایق‌های خود به مشرق دجله رسیدند و در ساحل پیاده شدند. عملیات شش روز طول کشید. زمین‌های بین هور تا رودخانه دجله به تصرف رزمندگان اسلام درآمد. در روز آخر عملیات، لشکر31 عاشورا از دجله عبور کرد و خود را به غرب رودخانه دجله رساند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فر

سال 1363 (3)

در خاطرات روز چهارشنبه مورخ 19/6/1363 آقای هاشمی رفسنجانی یادآور شدم که بالأخره فرماندهی کل قوا طرح صیادشیرازی را نپذیرفتند و طرح آقای محسن رضایی را قبول کردند.

حال باید دید طرح برادر محسن رضایی چه بود. شما در خاطرات روز شنبه 8/5/1363می‌خوانید که آقای رضایی به طور کلی با عملیات در جنوب مخالف است. در صورتی که مستند به مطالب صفحه 85 جلد دوم کتاب روند جنگ نوشته سردار علائی چنین می‌خوانید: «از فروردین سال 1363 نگاه فرماندهان سپاه برای عملیات به منطقه هور معطوف بود... در تاریخ دوشنبه 15/5/1363 برای نخستین بار طرح عملیات بدر در جمع فرماندهان سپاه و در جلسه‌ای با آقای هاشمی رفسنجانی مطرح شد.»

توجه می‌فرمایید که برادر محسن رضایی در جلسه 8/5/1363با اجرای هرگونه عملیات در جنوب مخالف بود.

برابر همین مطالب سردار علائی، علت انتخاب مجدد هور که ادامه عملیات خیبر بود، دو عامل بود. اول: با در دست داشتن جزیره مجنون، فاصله نیروهای عمل‌کننده تا عقبه اصلی آنها نسبت به عملیات خیبر کمتر بود. دوم: آبراه‌های شناسایی شده در منطقه هور افزایش یافت و محدودیت برای یگان‌ها با استفاده از قایق‌های تهیه شده کاهش یافت.

این عملیات در روز دوشنبه مورخ20/12/1363 آغاز شد.

سردار علائی در صفحه نود کتاب چنین ادامه می‌دهد:

«دغدغه اصلی یگان‌های خودی در این عملیات عبور از موانعی بود که ارتش عراق بر سر راه آنان قرار داده بود. بالأخره نیروهای خط‌شکن با استفاده از لباس‌های غواصی و بکارگیری مسلسل‌های یوزی و انواع نارنجک موفق شدند بدون تلفات زیاد خطوط دشمن را بشکنند. پس از آن، نیروهای اصلی با قایق‌های خود به مشرق دجله رسیدند و در ساحل پیاده شدند. عملیات شش روز طول کشید. زمین‌های بین هور تا رودخانه دجله به تصرف رزمندگان اسلام درآمد. در روز آخر عملیات، لشکر31 عاشورا از دجله عبور کرد و خود را به غرب رودخانه دجله رساند.

لشکر31 عاشورا به طرف شهرک القرنه رفت و درحدود 70% از اهداف خود را تأمین کرد. در همین یورش‌ها بود که مهدی باکری فرمانده لشکر عاشورا شهید شد. با شهادت مهدی باکری در 25/12/1363 نیروهای او که به غرب دجله رفته بودند، به شرق آن عقب آمدند. قرارگاه نجف نتوانسته بود نیروهای خود را به منطقه دجله برساند و اهداف خود را تصرف کند. پنج روز پس از این حمله، دشمن تک خود را از جناح راست و از سمت قرارگاه نجف آغاز کرد... ادامه پاتک‌های دشمن موجب بازگشت نیروهای خودی در تاریخ 26/12/1363 به مواضع قبلی خود شد و عملیات بدر پایان یافت.»

در خاطرات روز یکشنبه مورخ 16/12/1363 آقای هاشمی رفسنجانی هم که قبلاً ذکر کردم، توضیح واضح داده شده است.

از دفتر خاطرات(نویسنده) چنین می‌خوانم:

 روز 25/12/1363 یکی از بدترین روزهای زندگیم بود. همچنین شب آن همه بچه‌ها نگران و ناراحت هستند. صیاد از منطقه شرق دجله به برادر محسن رضایی که در قرارگاه بود پیام داد که سرهنگ قویدل و سرهنگ مفید به شرق دجله بیایند. برادر محسن آن را خطرناک و بی‌فایده خواند و درخواست کرد که ایشان صبح 26/12/1363 به قرارگاه بیاید.

ساعت 04:00 صبح صیاد با یک فروند بالگرد شینوک به قرارگاه آمد. دکتر روحانی به اینجا آمد. گفتنی‌ها توسط موسوی قویدل و برادر رشید گفته شد. ایشان گفت: «می‌روم تهران و ماوقع را به حاج‌آقا می‌گویم.» و رفت. ساعت 04:00 جلسه تشکیل شد.»

دشمن در غرب همایون و روطه حضور فعال و کنترل دارد. همچنین، در سرتاسر غرب دجله، نیروهای سپاه به طور کامل تمام شده، بعد از پنج روز، حداکثر اگر یکی دو گردان باشند. تیپ55، تیپ‌23، دو گردان از لشکر21 حمزه در منطقه در خط حالت تثبیت خط را دارند. به طور کلی، حالت و توان آفندی ندارند. صیاد از ستاد خاتم(ص) نظر‌خواهی کرد. موسوی قویدل و من و سروری و امیربیگی همه به اتفاق گفتیم هر لحظه اگر دیر شود فاجعه است، در این عملیات شکست خورده‌ایم.

ساعت 05:00 تصمیم صیاد و رضایی چنین ابلاغ شد: «در تحلیل نظامی یک نتیجه داریم. مثل 4=2×2، یعنی حقیقت همان است که همه­ی شما گفتید، ولی در بُعد عقیدتی، در راه خدا می‌رویم. امام تکلیف را قبلاً روشن کرده‌اند. این را پایه قرار می‌دهیم. یک مراجعه به صراحت کلام امام که ما با آن بُعد وارد می‌شویم.»

برادر محسن رضایی ضمن تأیید حرف‌های صیاد گفت: «ما سریعاً از امشب وارد بازسازی واحد‌ها شده‌ایم. از هفته دیگر آماده خواهیم بود.»

حضرت رسول(ص) هم در پاسخ اعرابی نگفتند: «شتر را با توکل به خدا در بیابان رها کن.» فرمودند: «با توکل به خدا زانوی شتر را ببند تا فرار نکند. یعنی هم تدبیر و هم توکل.»

در مورد قرارگاه خاتم(ص) در این روزها باید توضیح بیشتری بدهم. ما روز قبل از شروع عملیات بدر(19/12/1363) با خودرو به محل جدید قرارگاه که در داخل هور پدسازی و خاکریزی شده بود رفتیم. این محل یک سوله قوسی شکل بُتنی بود، که به اصطلاح اتاق عملیات و محل استراحت برادر محسن رضایی و برادر رشید و مرکز مخابرات بود، یک اتاقک بُتنی که با بلوک برپا شده بود به ابعاد 3×5/1 محل استراحت و کار ما افسران که شامل جناب سرهنگ بابایی، موسوی قویدل، مفید، امیربیگی و جناب سرهنگ سروری بود و برای هدایت عملیات هم مقرر شد که جناب سرهنگ صیادشیرازی و برادر رحیم صفوی به اتفاق جناب سرهنگ قرائی و جناب سرهنگ اقبال محمد‌زاده با بالگرد به شرق دجله بروند.

در صبح 26/12/1363، فشار دشمن از غرب دجله در منطقه روطه زیاد شد و تیپ55 هوابرد در حال دور خوردن بود. برابر اظهار برادر علی اسحاقی که مسئول شنود سپاه بود، 270 لوله توپ از گرای 270 درجه (درحدود قلعه صالح) روی منطقه روانه است. بالأخره ساعت 15:30 جناب سرهنگ صیادشیرازی از منطقه شرق دجله قبول نمود که نیروی تقویتی (لشکر77 پیاده) اعزام نشود و عقب‌نشینی کنند. در همین ساعت، خبر رسید که عناصری از تیپ55 هوابرد به سمت عقب بدون هماهنگی برمی‌گردند. بلافاصله در ستاد خاتم (خودمان) بررسی کردیم که ممکن است جزایر مجنون تهدید شوند. تیپ‌3 لشکر77 پیاده به کمک تیپ‌3 لشکر28 پیاده (مسئول جزیره) فرستاده شد و کلیه وسایل ترابری آبی برای تخلیه به جلو اعزام شد. خدایا! بالأخره آنچه نباید بشود شد. ساعت 17:00 جناب سرهنگ اقبال محمدزاده، جناب سرهنگ فرض‌الله شاهین‌راد، سرهنگ ولی‌پور و برادر رحیم صفوی از شرق دجله آمدند. باید چهره‌های اشک‌آلود آنها و برخوردها را می‌دیدید. جناب سرهنگ صیادشیرازی را در قایق می‌اندازند که بیاورند. از قایق خودش را پرت می‌کند، ولی برادر رحیم صفوی آمد. حسین حسنی‌سعدی و سلیمانجاه و... می‌مانند.

ای کاش دیشب می‌توانستیم لغت عقب‌نشینی را که یک عملیات نظامی و تاکتیک بسیار مشکل است به صیاد و رضایی می‌فهماندیم. ارتش عراق هرچه دارد از عقب‌نشینی دو لشکر5 و 6 در مورخ 17/2/1361 در عملیات بیت‌المقدس دارد و بس.

ساعت 23:00 هم صیادشیرازی آمد. قبل از او گارد محافظ ایشان آمده بودند. صیاد را در بغل گرفتم و بوسیدم. فرماندهان لشکرها، حسین حسنی سعدی، سلیمانجاه و سرهنگ مرتضی محمدی فرمانده تیپ55 هوابرد آخرین نفراتی بودند که آمدند. سرهنگ محمدی با لهجه شیرین اصفهانیش در حالی که گریه می‌کرد گفت: «آخر مردم نمی‌گویند سرهنگ تو چرا؟ وقتی که نمی‌توانیم مهمات توپ 105 میلی‌متری را جلو بیاوریم، چرا توپ‌ها را بردی؟»

 قرار شد ما به عقب برویم. دیدیم که اگر چهار پنج سرهنگ سوار لندکروز از جاده شهدا که سرباز و بسیجی، پیاده با آن وضع، عقب می‌روند کار درستی نیست. از اینرو با دو فروند قایق به طرف جاده شهدا حرکت کردیم.

این وضع روحی همه ما قابل گفتن نیست. با این حال، دو قایقچی جوان با هم شوخیشان گرفته بود و با سبقت گرفتن و به هم زدن در آبراه باریک سربه‌سر هم می‌گذاشتند.

در حالی که منوّرهای ارتش عراق تمام هوا را روشن کرده بودند، در جاده شهدا به خودروی سرهنگ رضوانی افسر مهندس لشکر77 پیاده که با یک وانت از غرب به شرق می‌رفت، برخوردیم. سوار شدیم که به قرارگاه لشکر77 پیاده برویم. رسیدیم. دیدیم قرارگاه لشکر قبل از ما رفته است. با همان خودرو به قرارگاه اصلی خودمان که در غرب اهواز بود، حرکت کردیم.

در ساعت 23:00 مورخ 26/12/1363، اعلامیه ارتش عراق از رادیو پخش شد. خلاصه آن چنین است: «لشکرهای گارد به سوی جنوب حرکت کرده و منطقه الرشید را پاکسازی کرده است. نیروهای جنوب به فرماندهی لشکر6 پس از عبور از مناطق شمال همایون به پیشروی خود ادامه می‌دهد. نیروی هوایی 264 مأموریت رزمی و بالگردها 435 مأموریت انجام داده‌اند. تهران، قزوین، همدان، کاشان، کرمانشاه، دزفول و بندر امام(ره) را بمباران و دو هدف دریایی بزرگ را منهدم کرده‌اند.»

امروز ساعت 12:00 موشک سوم ما به بغداد پرتاب شد. سخنگوی نظامی عراق اعلام کرد: «از ساعت 20:00 روز سه‌شنبه مورخ 28/12/1363، فضای هوایی ایران منطقه جنگی اعلام شده.» و از کلیه شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی خواست که از داخل شدن به آسمان ایران خودداری کنند. جنگ وارد ابعاد تازه‌ای شد.

این روزها جناب سرهنگ صیادشیرازی (فرماندهی نزاجا) با ستادش تماسی ندارد. جناب سرهنگ حسن آبشناسان را احضار کرده است و گویا قرار است عملیات چریکی اجرا کند.

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

1398/8/14 10:0:49 419 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
دغدغه اصلی یگان‌های خودی در این عملیات عبور از موانعی بود که ارتش عراق بر سر راه آنان قرار داده بود. بالأخره نیروهای خط‌شکن با استفاده از لباس‌های غواصی و بکارگیری مسلسل‌های یوزی و انواع نارنجک موفق شدند بدون تلفات زیاد خطوط دشمن را بشکنند. پس از آن، نیروهای اصلی با قایق‌های خود به مشرق دجله رسیدند و در ساحل پیاده شدند. عملیات شش روز طول کشید. زمین‌های بین هور تا رودخانه دجله به تصرف رزمندگان اسلام درآمد. در روز آخر عملیات، لشکر31 عاشورا از دجله عبور کرد و خود را به غرب رودخانه دجله رساند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015