• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

مردان آسمان ؛زندگی نامه خلبانان منطقه ورامین (3)


مناطق موصل و کرکوک از جمله مناطقی بودند که از پدافند قوی برخوردار بودند. حمله به این دو منطقه گویی حمله به لانه زنبور بود. قبل از این، دو تن از خلبانان خوب ما به نام‌های ستوان بربری و ستوان دلحامد به موصل رفته بودند و هر دو مورد اصابت ضد هوایی دشمن قرار گرفته و شهید شده بودند. از این رو منطقه حساس بود و بایستی برای حمله به آن احتیاط بیشتری می‌کردیم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 

شهید امیر سرلشگر مصطفی اردستانی( بخش یکم)

شهید امیر سرلشگر مصطفی اردستانی، سال 1328 در روستای قاسم آباد واقع در حومه پیشوا ( شرق منطقه ورامین) دیده به جهان گشود. پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه و اخذ دیپلم، سال 1348 به خدمت سربازی اعزام شد. پس ازپایان خدمت، سال 1350 در آزمون خلبانی قبول و وارد نیروی هوایی شد. به دنبال گذراندن دوره‌های مقدماتی به کشور آمریکا اعزام گردید و با موفقیت دوره‌های مختلف را گذراند و گواهینامه پرواز با جت‌های شکاری را دریافت کرد.

بعد از بازگشت به کشور به عنوان خلبان جنگنده اف – 5 انتخاب و دوره‌های تکمیلی را در پایگاه دزفول گذراند. مدتی در پایگاه بوشهر و سپس در پایگاه تبریز به خدمت خود ادامه داد. 31 شهریور 1359 با وجود آن که در مرخصی به سر می‌برد، در مسیر بیمارستان در نزدیکی تهران با دیدن بمب افکن های توپولف عراقی خود را با زحمت فراوان به پایگاه تبریز رساند و پروازهای جنگی خود را آغاز کرد. طی هشت سال جنگ تحمیلی، همواره پروازهای گوناگون و خطرناکی را داوطلبانه انجام داد. با وجود آن که خلبان جنگنده اف – 5 بود، اما با جنگنده‌های اف – 4 و اف – 14 نیز به مأموریت‌های نظامی می‌رفت. 800 سورتی پرواز جنگی که حدود 400 مورد آن بمباران و عملیات برون مرزی است در کارنامه این شهید بزرگوار به چشم می‌خورد. در حالی که استاندارد پرواز به طور معمول برای یک خلبان سه سورتی در روز است اما ایشان در بعضی موارد تا هشت سورتی پرواز در یک روز را هم به ثبت رساند. تمام این موارد رکوردهایی است که شاید در جهان کسی به پای آن نرسید.

شهید اردستانی در سال 1360 به عنوان فرمانده پایگاه پنجم امیدیه منصوب شد اما مدتی بعد به دلیل احساس مسئولیت نسبت به رزمندگان اسلام از فرماندهی پایگاه انصراف داده و دوباره پروازهای عملیاتی خود را علیه قوای دشمن از سر گرفت. در اغلب این پروازهاف تمام هواپیماهایی که همراه ایشان به پرواز در می‌آمدند، سالم به پایگاه باز می‌گشتند و خود ایشان نیز تنها دو بار دچار سانحه شد که در هر دو مورد هواپیما را به پایگاه بازگرداند.

سال 1363 به سمت معاونت عملیاتی پایگاه دوم تبریز منصوب گردید. بعد از شهادت سرلشگر خلبان عباس بابایی در حالی که از نزدیک‌ترین یاران این بزرگوار بود، به جای ایشان به سمت عملیات نیروی هوایی منصوب و تا زمان شهادت عهده دار این مسئولیت مهم بود. سرانجام در تاریخ 15 دی 1373 در یک سانحه هوایی به همراه شهید سرلشگر منصور ستاری فرمانده وقت نیروی هوایی و چند تن دیگر از همرزمانش به آرزوی دیرینه‌اش رسید و به لقا معبود پیوست.

بمباران موصل

سی و چهارمین پرواز جنگی‌ام، روز جمعه بیست و سوم آبان 1359 بود. منابع سوخت موصل از جمله اهداف مهمی بود که چندین بار برای انهدام آن اقدام شده بود ولی از آن جایی که عکس دقیقی از منطقه در دست نبود، حمله‌ها از دقت زیادی برخوردار نبودند. یک بار نیز خود من با سروان  نجفی برای انهدام آن رفتیم ولی پیدا نکردیم. چون موقعیت این مرکز کمی ابهام انگیز بود، تصمیم گرفته شد توسط هواپیمای آراف – 4 از این محل عکس هوایی تهیه و سپس طرح حمله بر طبق آن برنامه ریزی شود.

مناطق موصل و کرکوک از جمله مناطقی بودند که از پدافند قوی برخوردار بودند. حمله به این دو منطقه گویی حمله به لانه زنبور بود. قبل از این، دو تن از خلبانان خوب ما به نام‌های ستوان بربری و ستوان دلحامد به موصل رفته بودند و هر دو مورد اصابت ضد هوایی دشمن قرار گرفته و شهید شده بودند. از این رو منطقه حساس بود و بایستی برای حمله به آن احتیاط بیشتری می‌کردیم.

پس از عکس برداری هوایی از هدف، سرهنگ دانشپور که به حق یکی از خلبانان درجه اول نیروی هوایی است، مأموریت یافته بود  به عنوان لیدر[1] (Leader) یک دسته چهار فروندی به منابع سوخت موصل حمله ببرد. با تعدادی از دوستان در پست فرماندهی نشسته بودیم که سرهنگ دانشپور وارد شد و گویا درون جمع ما دنبال فرد خاصی می‌گشت. نگاهش را روی من و ستوان ذبیحی متوقف کرد و بدون اینکه کلامی بگوید، با اشاره دست ما را به سمت خود فراخواند. بی درنگ از جا برخاستیم و به سمت او حرکت کردیم. نمی‌دانستیم که با ما چکار دارد. به اتاقی در مجاور اتاق هدف رفتیم. ایشان گفت:

« یک مأموریت مهم در پیش است و من شما دو نفر را انتخاب کرده‌ام. این مأموریت اجباری نیست اگر مایل نیستید، می‌توانید نیایید. ضمناً سروان شریفی نیز در این مأموریت ما را همراهی خواهد کرد.» ( ادامه دارد)

منبع: مردان آسمان،محسن شیرمحمد، 1391، آفرینه، قم-تهران

 

[1] -   به خلبانی گفته می‌شود که رهبری سایر خلبانان را در مأموریت محوله به عهده دارد.

1397/11/16 11:26:36 1314 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
مناطق موصل و کرکوک از جمله مناطقی بودند که از پدافند قوی برخوردار بودند. حمله به این دو منطقه گویی حمله به لانه زنبور بود. قبل از این، دو تن از خلبانان خوب ما به نام‌های ستوان بربری و ستوان دلحامد به موصل رفته بودند و هر دو مورد اصابت ضد هوایی دشمن قرار گرفته و شهید شده بودند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015