• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تاریخ طب نظامی (16)


از سوي ديگر از همان زمان قديم براي شكست دشمن از نوعي بيوتروريسم استفاده مي شده؛ نظیر آلوده كردن چاه‌های آب توسط لاشه حيوانات در300 سال قبل از ميلاد مسيح به منظور اشاعه بيماري و يا ساقط كردن حكومت تاتارها در1344 ميلادي در اثر پرتاب اجساد مبتلايان به طاعون به داخل قلعه آنها كه منجر به اپيدمي طاعون در تمام اروپا و از بين رفتن یک‌چهارم جمعيت اروپا يعني 25 ميليون نفر گرديد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 

فصل دوم

تاريخچه طب نظامي و رزمي در ايران و جهان

طب نظامي در جهان

 

گرچه تفكيك بارز طب نظامي اعم از رزمي و غير رزمي از جنبه عمومي طبابت به عنوان يك رشته تخصصي دانشگاهي از ابتداي قرن بيستم در جهان مطرح گرديده است؛ با این وجود، مي‌توان گفت كه حتي در سوابق جنگ‌های ايران و روم و ايران باستان هم مسئله بهداري نظامي به شكل ساده و ابتدائي خود وجود داشته است. 

با توجه به اينكه در جنگ‌های قديم بيشترين تلفات مربوط به اشاعه بیماری‌های واگير در بين نيروها و مردم  شهرهاي درگير جنگ بوده و كثرت مجروحين و مصدومين و لزوم مبارزه با انواع بیماری‌ها ضرورت وجود نوعي سازماندهي و آموزش و به‌کارگیری نيروي امدادي و پزشكي را طلب مي‌كرده است لذا در عمل نوعي تفكيك بين طب نظامي و رزمي از پزشكي در معناي كلي آن از همان ايام اعمال گرديده است.

از سوي ديگر از همان زمان قديم براي شكست دشمن از نوعي بيوتروريسم استفاده مي شده؛ نظیر آلوده كردن چاه‌های آب توسط لاشه حيوانات در300 سال قبل از ميلاد مسيح به منظور اشاعه بيماري و يا ساقط كردن حكومت تاتارها در1344 ميلادي در اثر پرتاب اجساد مبتلايان به طاعون به داخل قلعه آنها كه منجر به اپيدمي طاعون در تمام اروپا و از بين رفتن  یک‌چهارم جمعيت اروپا يعني 25 ميليون نفر گرديد.

و اهداء پتو و البسه قربانيان سرخك و آبله به سرخ پوستان ساده‌دل توسط انگلیسی‌ها در سال 1763 در شمال و جنوب آمريكا كه سبب اپيدمي و مرگ و مير گسترده سرخپوستان شد.

بدين ترتيب، فكر استفاده از افراد آموزش ديده جهت امداد مجروحين و مصدومين و بيماران جنبه عملي به خود گرفت و سازمان‌های اوليه تیم‌های امدادي در زمان جنگ‌های استقلال آمريكا آغاز و به‌تدریج مراحل تكميلي خود را در آمريكا و جهان طي نمود.

به عنوان نمونه سير تاريخي تغييرات و پیشرفت‌های طب نظامي را در آمریکا كه از آغاز فعاليت  آن تاكنون تحولات بسياري داشته و می‌تواند اطلاعات ارزشمندي را بما بدهد به‌طور خلاصه مورد بررسي قرار می‌دهیم.

 

منبع: تاریخ طب نظامی، سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجوی نیک، 1389، ایران سبز، تهران، ص53

1397/11/9 10:47:48 1330 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
از سوي ديگر از همان زمان قديم براي شكست دشمن از نوعي بيوتروريسم استفاده مي شده؛ نظیر آلوده كردن چاه‌های آب توسط لاشه حيوانات در300 سال قبل از ميلاد مسيح به منظور اشاعه بيماري و يا ساقط كردن حكومت تاتارها
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015