• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تصمیم (17)


وضعيت گروه رزمي 121 مکانيزه در 291137 دي ماه

 

گروه رزمي 121 مکانيزه که در جناح باز راست تيپ 35 عمل مي‌نمايد، موفق گرديده است که در صبح روز 29 دي ماه با تک به نيروهاي دشمن مقاومت او را در هم شکسته و ارتفاع سيد هادي را تصرف نمايد. عناصر باقيمانده دشمن به منظور احتراز از نابودي کامل در حال عقب‌نشيني به سمت شمال و عبور از رودخانه کنگاکوش مي‌باشند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

هم اکنون فرمانده گروه رزمي دستور ادامه تک به سمت شمال را به منظور تصرف پل‌هاي روي رودخانه کنگاکوش صادر نموده است. بلافاصله پس از ابلاغ دستور از دسته شناسايي مستقر در تپه سبز پيام زير به گروه رزمي ارسال مي‌گردد.

ساعت 1137 – محل تپه سبز واقع در 5/1 کيلومتري شمال تپه سرخه، دشمن با 10 دستگاه تانک متوسط و شش دستگاه نفربر زرهي از پل واقع در شرق رودخانه کنگاکوش در یک کيلومتري شمال تپه سبز عبور نموده و از طرفين جاده در حال پيشروي به سمت جنوب غربي است. به منظور اجتناب از درگيري به تپه سرخه عقب‌نشيني مي‌کنيم – تمام!

گروه رزمي مکانيزه هنوز 12 دستگاه تانک متوسط در اختيار دارد.

 

مسئله: تصميم فرمانده گروه رزمي 121 مکانيزه ؟

راه حل مسئله 16

الف : گروه رزمي 121 مكانيزه به دشمن اجازه پيشروي به سمت ارتفاعات سيد هادي را مي‌دهد، سپس او را نابود مي‌كند تا شرايط براي ادامه تك نيروهاي خودي فراهم شود.

دليل:

دشمن احتمالاً‌ يك گردان تانك است كه توسط يك گروهان پياده مكانيزه تقويت شده است. نظر به اينكه گروه رزمي 121 هنوز احتياط خود را وارد عمل نكرده و در پشت سر گروه رزمي است، انتظار مي‌رود كه دشمن از لحاظ تعداد تانك به اندازه گروه رزمي ‌باشد، در حاليكه در يك منطقه بازي حركت مي‌كند و آسيب پذيري آنها‌ در مقابل توپ‌هاي ضد تانك خودي فوق العاده زياد است. از اين رو اجازه پيشروي به دشمن و اجراي آتش غافلگيرانه موجب مي‌شود كه تانك‌هاي دشمن كه در واقع خطر اصلي است در مدت كوتاهي نابود گردند. بعد از اتمام اين مرحله كه در واقع خطر اصلي است، مي‌توان تك را به سمت شمال ادامه داد.

ب ـ گروه رزمي 121 مكانيزه فوراً‌ به دشمن در جنوب رودخانه كنگاكوش تك مي‌نمايد و او را نابود مي‌كند به منظور اين كه خطر تهديد تك از روي رودخانه كنگاكوش مرتفع گردد.

دليل:

مهم اين است كه هر چه سریع‌تر به دشمن و در دو طرف ساحل رودخانه كنگاكوش تك نمود و او را از دو طرف رودخانه به عقب راند. تا زماني كه تعداد تانك‌هاي آنها كمتر است مي‌توان با كاربرد احتياط و جنگ افزارهاي ضد تانك گروه رزمي، هر چه سریع‌تر نيروهاي دشمن را منهدم كرد و از تصرف پل واقع در شمال تپه سبز جلوگيري نمود. در واقع تصرف اين پل مي‌تواند در آينده امتيازاتي را براي دشمن فراهم سازد، لذا جلوگيري از تصرف آن توسط دشمن حائز اهميت است.

 

 

منبع: تصمیم، سرتیپ محمود رستمی ، 1388، ایران سبز، تهران

 

1397/11/9 10:42:18 1244 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
گروه رزمي 121 مکانيزه که در جناح باز راست تيپ 35 عمل مي‌نمايد، موفق گرديده است که در صبح روز 29 دي ماه با تک به نيروهاي دشمن مقاومت او را در هم شکسته و ارتفاع سيد هادي را تصرف نمايد. عناصر باقيمانده دشمن به منظور احتراز از نابودي کامل در حال عقب‌نشيني به سمت شمال و عبور از رودخانه کنگاکوش مي‌باشند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015