• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

وضعیت ارتش و درگیری در بحران ها (6)


امیر سرتیپ مسعود بختیاری

ارتش در جنگ تحمیلی (بخش سوم)

             به طوری که ملاحظه می‌گردد، اجرای عملیات آفندی محدود، با توجه با امکانات وقت نیروی زمینی، بخشی از مشی کلی عملیاتی ارتش بوده است و نه تمام برنامه ها و طرح های ارتش که قصد انجام آنها را در طول جنگ داشته است.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در پایان این بحث، با ذکر قسمتی از دستورالعمل کلی نیروی زمینی که در دی‌ماه 1359 به فرماندهی‌های تابعه ابلاغ گردیده است، صحت این مدعا را اثبات می‌کنیم:

از: فرماندهی نزاجا

به: قرارگاه‌های تاکتیکی مقدم نزاجا در جنوب و غرب کشور

آگهی به: ...

مراتب زیر به‌عنوان یک دستورالعمل کلی جهت اجرا، به فرماندهان ابلاغ می‌گردد:

 1. تدبیر نیروی زمینی در طرح عملیاتی بدر که شامل متوقف کردن نیروهای متجاوز، تضعیف و بالاخره اقدام به بیرون راندن دشمن از سرزمین اسلامی ایران می‌باشد، باید همچنان با شدت اجرا گردد.

اجرا گردد.

اکنون‌که در مرحله تضعیف دشمن هستیم، حملات محلی و محدود شبانه و روزانه، عملیات چریکی، حملات هوایی جنگنده‌های هوانیروز و نیروی هوایی، آتش‌های پرحجم توپخانه توأم با تبلیغات روانی واقعی بایستی با شدت ادامه یابد.

 1. ...
 2. ...

فرمانده نیروی زمینی- سرتیپ ظهیرنژاد

             

در اینجا لازم است در باره عملیات 15 دی ماه 1359 نزاجا که به عملیات نصر معروف شده و بعضاً انتقاداتی به این عملیات وارد می شود، توضیحاتی داده شود. برای مثال گفته می شود؛ به رغم این که عملیات نصر با به کارگیری دو لشکر زرهی انجام گرفته اما توفیقی نداشته است!

در پاسخ لازم به ذکر است که اولاً عملیات مزبور توسط تیپ‌های یکم و سوم زرهی لشگر 16 قزوین اجرا گردید و یک تیپ زرهی از لشگر 92 هم در احتیاط فرماندهی نیروی زمینی در جنوب بود، بنابراین عملیات مزبور عملاً با دو تیپ اجرا شد نه با دو لشگر زرهی.

ثانیاً برابر طرح، عملیات مزبور یک عملیات آفندی محدود باهدف پاکسازی شمال کرخه کور از وجود یگان‌های دشمن بود که با اجرای یک مانور سریع احاطه‌ای با عمق کم، توسط تیپ یکم زرهی در جنوب کرخه بود و تک هم‌زمان تیپ 3 زرهی در شمال کرخه کور طرح‌ریزی و اجرا شد و یک تیپ مکانیزه عراقی منهدم گردید. عدم موفقیت نهایی لشگر 16 زرهی در این عملیات را بایستی در علل دیگری جست‌وجو کرد.

ازجمله عدم اطلاع دقیق از توانایی‌های دشمن و هیجان افکار عمومی و فشار به لشگر 16 برای ادامه پیشروی، سبب شد که لشگر قبل از آنکه هدف‌های متصرفی را تحکیم نماید، فردای آن روز براثر پاتک سنگین لشگرهای زرهی دشمن که از سه سمت مختلف علیه آن اجرا شد، ضمن تحمل خسارت به مواضع اولیه خود مراجعت نماید.

اما اگر باملاحظه ناکامی در یک عملیات کوچک، همه‌چیز ازدست‌رفته و تمام‌شده پنداشته شود، این امر ناشی از دیدگاه محدود و ابتدایی نظامی است نه واقعیت‌های حاکم بر میدان رزم. صحنه جنگ سراسر فراز و نشیب است با هر ناکامی(آن‌هم محدود) نه فاتحه کار خوانده می‌شود و نه با هر پیروزی مقطعی و محلی سرود فتح نهایی و تعیین سرنوشت جنگ نواخته می‌شود.

در مبحث تاکتیک واژه ایست به نام شکست قطعی که تکلیف برنده و بازنده جنگ را تعیین می‌کند. نتیجه نبرد آن دو تیپ زرهی در یک جبهه محدود(کم‌عرض و کم‌عمق) نه یک شکست قطعی می‌توانست باشد و نه نتیجه عکس آن‌یک پیروزی بزرگ.

( ادامه دارد)

1397/11/8 11:10:19 1056 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
به طوری که ملاحظه می‌گردد، اجرای عملیات آفندی محدود، با توجه با امکانات وقت نیروی زمینی، بخشی از مشی کلی عملیاتی ارتش بوده است و نه تمام برنامه ها و طرح های ارتش که قصد انجام آنها را در طول جنگ داشته است.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015