• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عبور از دیوار مرگ (6)


 پس از اطمينان از خالی بودن قمقمه‌ها، ستون راهپیمایی (ستون2 در دو طرف جاده) بطرف کوه میشداغ که در فاصله 10کیلومتری محل استقرار گردان بود حرکت کرد. تا رسیدن ستون راهپیمایی به بالای کوه میشداغ چند نفری از فرط تشنگی حالشان وخیم شد و در نزدیکی کوه میشداغ از حرکت بازماندند (البته این افراد به نام مشخص شدند تا برنامه دیگری برای احراز آمادگی آن‌ها در نظر گرفته شود)

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، دفاع مقدس، جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقد

 

2- ادامه آموزش

با نگرش به طرح عملیات، زمان عملیات، مسافت نیروهای خودی تا هدف، اجازه پشتیبانی یگان‌های تکاور بر روی هدف توسط دشمن و گرمای منطقه، تصمیم گرفته شد به منظور اطلاع از میزان توانایی و افزایش توانایی نیروها در تحمل تشنگی فردا صبح یک راهپیمایی با تجهیزات داشته باشند.

 بدون آن‌که منظور اعلام شود شخصاً جلوی درب خروجی اردوگاه ایستاده و دستور دادم، همه افراد قمقمه‌های آب خود را درآورده و آب آن را خالی کنند و به اتفاق معاون گردان (سروان نقوی) که در انتهای ستون راهپیمایی بود، این کار انجام شد.

 پس از اطمينان از خالی بودن قمقمه‌ها، ستون راهپیمایی (ستون2 در دو طرف جاده) بطرف کوه میشداغ که در فاصله 10کیلومتری محل استقرار گردان بود حرکت کرد. تا رسیدن ستون راهپیمایی به بالای کوه میشداغ چند نفری از فرط تشنگی حالشان وخیم شد و در نزدیکی کوه میشداغ از حرکت بازماندند (البته این افراد به نام مشخص شدند تا برنامه دیگری برای احراز آمادگی آن‌ها در نظر گرفته شود)

نیروها به همراه فرماندهان پس از سه ساعت پیاده‌روی با تجهیزات در نزدیکی خط‌الرأس کوه میشداغ روی تخته‌سنگ‌ها مستقر شدند و پس از یک استراحت 10 دقیقه‌ای آن‌ها را جمع کرده و هدف از این راهپیمایی را با ذکر چند نکته آموزشی و حیاتی در طول یک ساعت به‌عنوان بخشی از آموزش و سپری شدن زمان برای گردان بیان شد.

به نیروها اعلام شد، برای رفع تشنگی کسانی که تحمل کمتری از نظر تشنگی دارند تانکر آب یخی را پیش‌بینی کرده‌ایم تا با احتیاط و بدون عجله از آب آن بنوشید. (البته شب قبل بدون این‌که کسی متوجه بشود به راننده تانکر آب دستور داده بودم تعدادی قالب یخ داخل تانکر آب بنز 911 ریخته و پر از آب قبل از طلوع آفتاب در پشت ارتفاع میشداغ مخفی شود و با یک بی‌سیم با من در تماس باشد و قرار بود پس از دستور روی جاده به طرف محل استقرار گردان حرکت کند و هر وقت نفرات به تانکر نزدیک شدند تانکر را حرکت بدهد به جلو و حدود 500 متر جلوتر توقف کند و این کار را دوبار تکرار کند.)

دیدن صحنه‌ای که نیروها وقتی تانکر آب را روی جاده مشاهده کردند که به طرف اردوگاه می‌رفت بسیار جالب و هیجان‌انگیز بود. تکاوران مثل تیری که از چله کمان رها شده باشد بدون کوچک‌ترین احساس خستگی از روی کوه به طرف پایین سرازیر شدند و کوه در زیر پای سربازان به لرزه درآمد و من هم با این سیل خروشان به پایین کوه آمدم.

تانکر آب که در روی جاده متوقف شده بود، با نزدیک شدن و رسیدن اولین سرباز به تانکر مجدداً به طرف جلو حرکت کرد تا تقریباً 500 متر جلوتر بایستد و سربازان که فکر می‌کردند تانکر آب به گردان می‌رود ناامید ایستادند. لیکن با توقف تانکر مجدداً بطرف آن دویدند و به محض رسیدن به تانکر باز هم تانکر حرکت و حدود 500متر جلوتر توقف کامل کرد و وقتی سربازان به آن رسیدند نمی‌دانستند چگونه آب بردارند و آب روی زمین می‌ریخت و سربازان حتی از آب گل‌آلود استفاده مي‌كردند و تعدادی از سربازان از دریچه بالای تانکر آب برمی‌داشتند.

این‌گونه آموزش‌ها و آگاهی از وضعیت روحی، روانی و جسمی سربازان، افسران و درجه‌داران نقش مهمی در سازماندهی نیروها برای اجرای مأموریت و تعیین نقش نیروهای اصلی، پشتیبان و خدماتی داشت که بر مبنای آن طرح اصلی عملیات را تهیه تا پس از بررسی جوانب به عرض فرماندهی محترم برسد.

پس از گذشت تقریباً 20 روز از ابلاغ مأموریت دسته شناسایی و اجرای آموزش‌های ویژه گردان تکاور، دسته شناسایی اعلام کرد تعداد سه معبر در میادین مین دشمن باز شده همچنین عملکرد گردان پس از شروع عملیات تا تصرف هدف در روی زمین مشابه در حد عالی بود.

3- اعلام آمادگي

موضوع آمادگی گردان تکاور برای اجرای عملیات و تصرف دیوار مرگ و باز شدن سه معبر در میدان مین دشمن به عرض فرماندهی لشکر رسید و ایشان فرمودند چنان‌چه شما آمادگی گردان را تأیید کنید، فردا موضوع در سطح لشکر بصورت دستور عملیاتی مطرح و هماهنگی‌های لازم با قرارگاه عملیاتی جنوب و فرماندهی نزاجا خواهد شد.

فرمانده گردان از فرماندهی لشکر اجازه خواست تا قبل از ساعت «س» روز «ر» معابر بازشده توسط دسته شناسایی در میدان مین دشمن شخصاً بازدید شود و پس از تأیید باز شدن معابر، عملیات آغاز شود.

فرماندهی لشکر جلسه‌ای با حضور مسئولان اصلی لشکر تشکیل و مأموریت گردان تکاور و مدت آموزش‌ها و شناسایی ‌و باز کردن معابر میدان‌های مین دشمن را توسط گردان تکاور اعلام فرمودند.

نکته جالب اینکه، فرمانده تیپ یگان در خط و حتی حفاظت اطلاعات لشکر از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کردند و فرمانده لشکر ضمن اظهار خوشحالی از اینکه تا به امروز کسی از این مأموریت اطلاع پیدا نکرده، اظهار فرمودند این مهم نتیجه عملکرد دقیق و کاملاً امنیتی فرمانده گردان تکاور است و از همه خواستند تا ساعت «س» روز «ر» کسی از این مأموریت مطلع نشود و فقط شرایط، امکانات، تسهیلات و لوازم مورد نیاز گردان تکاور را با هماهنگی فرمانده گردان فراهم كنند.

در جلسه مذکور مقرر شد يك گروهان پياده با تجهيزات كامل پيش‌بيني شود تا پس از غروب آفتاب روز عمليات در پشت خط مقدم نيروهاي خودي مستقر شود تا پس از آغاز عملیات و تصرف و تأمین هدف توسط گردان تکاور لشکر در صورت لزوم جایگزین یگان‌ تکاور شود.

فرماندهی محترم لشکر پس از تعیین وظایف یگان‌های لشکر در اجرای هرچه بهتر مأموریت گردان تکاور، در جلسه‌ای که در حضور فرماندهی محترم قرارگاه جنوب (سرهنگ منوچهر دژکام) داشتند، نیازمندی‌های عملیات از نظر آتش توپخانه، مهمات، هواپیما و... را اعلام و از ایشان خواستند ضمن کسب اجازه از فرماندهی محترم نزاجا هماهنگی‌های لازم با لشکرها و یگان‌های هم‌جوار انجام شود.

 

منبع: عبور از دیوار مرگ، سرتیپ2 پیاده ستاد حسین انصاری ، 1394، ایران سبز، تهران

1398/7/23 12:46:55 646 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
پس از اطمينان از خالی بودن قمقمه‌ها، ستون راهپیمایی (ستون2 در دو طرف جاده) بطرف کوه میشداغ که در فاصله 10کیلومتری محل استقرار گردان بود حرکت کرد. تا رسیدن ستون راهپیمایی به بالای کوه میشداغ چند نفری از فرط تشنگی حالشان وخیم شد و در نزدیکی کوه میشداغ از حرکت بازماندند (البته این افراد به نام مشخص شدند تا برنامه دیگری برای احراز آمادگی آن‌ها در نظر گرفته شود)
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015