• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیاده نظام و دفاع مقدس-11


عملیات و اطلاعات سپاه پاسداران با استفاده از عناصر جسور ، باهوش و شهادت طلب در سطوح پایین با نفوذ به مواضع دشمن و با شناسایی دقیق زمین و دشمن و کسب اطلاعات دقیق به ستادهای لشکر و تیپ کمک می­کردند. هم­چنین در سطوح بالاتر نظرات خود را در زمینه پیشنهادات (راه­کارها) عملیاتي به طور شفاهی اعلام تا با هماهنگی فرماندهان رده مربوطه در دستورات عملیاتی گنجانده شود.

سپاه پاسداران با شرکت فعال در شورهای ستادی ارتش و با علاقمندی شیوه­های طراحی و تهیه برآوردهای ستادی را که به صورت علمی انجام می­گرفت به صورت صوتي و تصويري ضبط كرده و با  بهره­برداري از آن تلاش می­کردند در مراحل بعد، از آن روش­ها الگوبرداري كنند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

طرح‌ريزي مشترك ارتش و سپاه در جنگ تحميلي

اهميت طراحي عمليات

ارتش و سپاه پاسداران دو عنصر عمده و اساسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می‌باشند. این دو عنصر در جنگ تحمیلی در کنار هم و دوش‌به‌دوش یکدیگر توانستند با دشمن متجاوز به مقابله پردازند. ارتش پس از متوقف کردن دشمن، در خطوط پدافندي مستقر و براي عمليات آفندي آماده ‌شد.

پس از سازمان‌دهي يگان‌هاي سپاه پاسداران با بسيج مردمي و در سال دوم جنگ، طرح‌ريزي عمليات مشترك (ادغامي) براي دفع تجاوز دشمن، مشتركاً توسط ارتش و سپاه آغاز شد. ارتش و سپاه با اجراي طرح‌هاي تهيه شده توانستند مناطق اشغال‌شده را آزاد و سپس به منظور تنبیه متجاوز، دشمن را در داخل خاک عراق تعقیب كنند.

پیروزی‌های بدست‌آمده حاصل تركيب مقدس دو عنصر ارتش و سپاه بود که مفهوم آن را در عبارت ماندگار فرمانده بزرگوار و شهيد نیروی زمینی ارتش امیر سپهبد شهید علی صیادشیرازی مي توان احساس کرد.

«ارتشی و سپاهی یک لشکر الهی»

هریک از این دو عنصر مکمل یکدیگر بودند، به طوری که می‌توان گفت چنان‌چه ارتش نبود، سپاه موفقیتی حاصل نمی‌کرد و چنان‌چه سپاه نبود تهیه نیازهای‌ ارتش براي  جنگ مشکلاتی را برای کشور به‌همراه داشت و ارتش به تنهایی به نتیجه مطلوب نمی‌رسید.

تعاریف و اصطلاحات عملیاتی

در آئین‌نامه‌های نظامی از عملیات مشترک، مرکب، برش تاکتیکی، سازمان رزم و پدافند متحرک تعاریفی ذکر شده است که مفهوم آنها با آنچه در رابطه با موضوعات فوق در دوران جنگ آمده مغایرت‌هایی دارد؛ ولی از آنجایی که این اصطلاحات در کتاب‌ها، مقالات، سخنرانی‌ها تکرار و به صورت عرف درآمده و مصطلح شده است، لذا لازم است تعاریف اصلی و علمی آنان یادآوری ‌شود.

1-عملیات مشترک:[1] عبارتست از عملیاتی که توسط دو نیرو یا بیشتر (زمینی، هوایی، دریایی) از نیروهای مسلح یک کشور اجرا می‌گردد.

در این تعریف طبق آئین‌نامه بایستی قسمت‌های عمده از دو نیرو تحت فرمان یک فرمانده باشند.

در جنگ تحمیلی ادغام نیروهای ارتش و سپاه در عملیات مغاير تعريف آئين‌نامه‌اي، به نام عملیات مشترک مصطلح  شده است. لذا در اين نوشتار نيز این اصطلاح را با اين مفهوم به كار مي بريم.

2-عملیات مرکب:[2] عبارتست از عملیاتی که توسط نیروهای مسلح دو يا چند کشور «در عمليات مشترك» با یکدیگر اجرا می‌شود. مانند عملیات نیروهای ائتلاف در آزاد کردن کویت و حمله به عراق و افغانستان.

در عملیات مرکب نیز نیروهای عملیاتی تحت فرماندهی یک فرمانده قرار می‌گیرند.

3-برش:[3] تعیین نوع و تعداد گردان‌های رزمی در یک لشکر مشخص «برش» نامیده می‌شود و بر دو نوع است.

الف) برش استراتژیکی: عبارتست از تعیین سازمان قبل از گسترش لشکر در منطقه سرزمینی مأموریت.

ب) برش تاکتیکی: عبارتست از انتقال واحدها به وسیله فرماندهان عالی‌رتبه (نیروی زمینی به بالا) از یک لشکر به لشکر دیگر و ازدیاد گردان‌های رزمی یک لشکر توسط منابع غیرلشکری برای رفع احتیاج معین و یا کسر سازمان لشکر با از زیر امر خارج کردن بعضی از عناصر یا تجهیزات.

4- سازمان رزم[4] (برش تاکتیکی داخلی): عبارتست از گروه‌بندی مناسب عناصر لشکر و قرار دادن آنها زیر امر تیپ‌ها و سایر قرارگاه کنترل‌کننده به نحوی که بتوانند مأموریت محوله را انجام دهند.

  1. پدافند متحرک:[5]

پدافند متحرک نوعی از عملیات پدافندی است که در آن حداقل نیرو در جلو گسترش داده می‌شود و هدف اصلی آن وارد کردن تلفات زیاد به دشمن مي باشد. در اين عمليات حق تقدم استفاده تمرکزی از نیروهای رزمی متحرک و آتش‌ها به یگان احتیاط به هنگام وارد عمل شدن داده می‌شود. تکیه اصلی به واحد احتیاط برای انهدام نیروهای مهاجم دشمن از طریق اجرای عملیات تعرضی متقابل (پاتك) می‌باشد.

منظور اصلی از حمله متقابله (در پدافند متحرک) برخلاف پدافند منطقه اي کنترل منطقه جلو و حفظ زمین نیست، بلكه وارد کردن تلفات به دشمن و ترمیم رخنه منظور اصلی آن است و نيروي پدافند متحرك با استقرار حداقل نيرو در خط مقدم پدافندی، نیروهای تهاجمی دشمن را‌‌‌ با اقدامات پدافندي، تأخیري و پوششی و یا ترکیب مناسبی از آن، آسيب‌پذير كرده و به نیروی پاتك‌كننده در عمليات پدافند متحرک کمک می‌کنند.

طراحی عملیات مشترک

در جنگ تحمیلی ستادهای قرارگاه عملیاتی و قرارگاه‌های لشکر مستقر در مناطق مسئولیت تهیه طرح‌های عملیاتی را به عهده داشتند و رده‌های پایین‌تر اجراکننده طرح‌های عملیاتی بودند.

یگان‌های ارتش در تمامی رده‌ها (گردان، تیپ، لشکر، نیروی زمینی) دارای ستاد مي‌باشند، ولي یگان‌های سپاه پاسداران در دفاع مقدس در رده گردان و تیپ فاقد ستاد و در لشکر دارای نوعی ستاد بودند که با ساختار ستاد لشکرهای ارتش متفاوت بود.

در سال اول جنگ، سپاه پاسداران در طراحی‌ها، تهيه برآوردهای مختلف ستادی و ارائه راه‌کارهای کلی و مشروح عملیاتی از روش علمی نظامی تبعیت نمی‌کرد، البته طراحی سبک برای یگان‌های پیاده نظام مسلح به اسلحه انفرادی را معمول می‌داشتند. در این مرحله آنان فن ارائه ایده‌های عملیاتی طراحی را به صورت ابتدائی و به صورت مشترک با ستادهای ارتشی که دارای عناصر متخصص نظامي بودند انجام می‌دادند.

در قرارگاه‌های عملیاتی طرح‌ها پس از شورهای ستادی در جلسات مشترک ارتش و سپاه، به طور کامل توسط ارتش تهیه و گاه با دو امضاء صادر می‌گردید.

عملیات و اطلاعات سپاه پاسداران با استفاده از عناصر جسور ، باهوش و شهادت طلب در سطوح پایین با نفوذ به مواضع دشمن و با شناسایی دقیق زمین و دشمن و کسب اطلاعات دقیق به ستادهای لشکر و تیپ کمک می‌کردند. هم‌چنین در سطوح بالاتر نظرات خود را در زمینه پیشنهادات (راه‌کارها) عملیاتي به طور شفاهی اعلام تا با هماهنگی فرماندهان رده مربوطه در دستورات عملیاتی گنجانده شود.

سپاه پاسداران با شرکت فعال در شورهای ستادی ارتش و با علاقمندی شیوه‌های طراحی و تهیه برآوردهای ستادی را که به صورت علمی انجام می‌گرفت به صورت صوتي و تصويري ضبط كرده و با  بهره‌برداري از آن تلاش می‌کردند در مراحل بعد، از آن روش‌ها الگوبرداري كنند.

 

منبع: پیاده نظام در دفاع مقدس، آراسته، ناصر-نیکفرد، علی، 1393، ایران سبز، تهران

 


[1]. محمود رستمی، همان، ص 592.

[2]. همان، ص 593.

[3]. آئین‌نامه 100-61 (لشکر)، انتشارات دافوس، 1350، ص 2.

[4]. همان منبع.ص2

[5]. همان منبع، ص 103.

1398/6/6 11:48:35 618 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
عملیات و اطلاعات سپاه پاسداران با استفاده از عناصر جسور ، باهوش و شهادت طلب در سطوح پایین با نفوذ به مواضع دشمن و با شناسایی دقیق زمین و دشمن و کسب اطلاعات دقیق به ستادهای لشکر و تیپ کمک می­کردند. هم­چنین در سطوح بالاتر نظرات خود را در زمینه پیشنهادات (راه­کارها) عملیاتي به طور شفاهی اعلام تا با هماهنگی فرماندهان رده مربوطه در دستورات عملیاتی گنجانده شود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015