عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

 • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

در مورد نحوه اسارت شهید لشکری توضیح دهید.


در مورد نحوه اسارت شهید لشکری توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1398/7/23 11:48:13 563 1
عبور از سيروان (2)

با پيروزي انقلاب اسلامي منافع و اقتدار اين‌گونه افراد به خطر افتاده و فرصتي براي اعلام وجود دشمنان سنتي آنان و طايفه و اطرافيانشان ايجاد شد. از طرفي همزمان با اوج گرفتن ناآرامي در كردستان، عناصري از احزاب و گروهك‌هاي مخالف جمهوري اسلامي با نفوذ در بين مردم بخش‌ها و روستاهاي شهرستان پاوه به تحريك پرداخته و با مستمسك قرار دادن برخورد پاسداران با دو راننده، به ميان مردم رفته و شايعة ورود ارتش و پاسداران براي سركوب عشاير را مي‌پراكنند و آنان را عليه طرفداران جمهوري اسلامي شورانده و تشويق به سركوبي مخالفين و تسلط بر امور شهر پاوه مي‌كنند. در روز 22 مرداد عده‌اي از اهالي قشلاق، تازه‌آباد و قوري‌قلعه در محل قوري‌قلعه متحصن شده و مسير كرمانشاه را مي‌بندند و عده‌اي از اهالي شمشير، نجار و روستاهاي مجاور پاوه در اين شهر تحصن مي‌كنند.

1398/8/22 11:23:40 2 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فرماندهی به‌جای خود، اما برخورد و منش انسانی و برادرانه، این چیز باارزشی است که شما این را امروز دارید. درگذشته شما این را نداشتید. ارتش ایران هیچ‌وقت برخوردار از عزت واقعی نبوده است. عزت واقعی را می‌گویم و زرق‌وبرق و ترسیدن آدم‌ها را کاری ندارم. از عزت واقعی برخوردار نبود. برای خاطر اینکه از طرف مافوق همیشه رویش فشار بوده، تحقیر بوده، از طرف مردم همیشه ترس و گاهی هم یا خیلی اوقات نفرت بوده. این تاریخ گذشته ماست.

1398/8/22 11:20:19 2 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (45)

سال 1365 (2)

من از ستوان‌دومی ویژگی‌های مثبت و منفی فرماندهانم را یادداشت و به آنها دقت می‌کردم. از بدو مسئولیت فرماندهی نزاجا با جناب سرهنگ علی صیادشیرازی به عنوان افسر اطلاعات، تماس‌های 24 ساعته و روزانه در شرایط بحرانی و میادین و جلسات ستادی و بعد از جنگ هم در هیئت معارف جنگ تماس‌های هفتگی داشتم و همه ویژگی‌های ایشان را هم یادداشت می‌کردم. از اینرو به جرئت می‌توانم بگویم که در هیچ‌کدام از فرماندهان قبل و بعد از انقلاب اسلامی، ویژگی‌های خاص جناب صیادشیرازی را ندیده‌ام. پس از شهادت ایشان هم با هرکسی که از شهید صیادشیرازی صحبت می‌کردم یک جمله می‌گفت: «مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری و بوسه رهبر فرزانه ایران اسلامی بر تابوت او گواه شخصیت و جایگاه شهید صیادشیرازی در جامعه است.»

1398/8/22 11:18:59 4 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-58

جنگ‌افزارهاي ضد‌تانك: در آينده جنگ‌افزارهاي ضدتانكي مي‌تواند كارآيي لازم را داشته باشد كه داراي خصوصياتي از قبيل برد مناسب بوده، به وسيله نفر حمل شود و در همه شرايط رزم و در هر نوع شرايط جوّي قابل استفاده، هدايت‌شونده ، با قدرت تخريب و كشندگي مناسب، سادگي از نظر آموزش و يادگيري، هم ضدتانك باشد هم ضدسنگرهاي بتون آرمه، قابل استفاده كليه نيروها، ضد نفرات مجتمع و كاملاً هوشمند باشد.

1398/8/21 12:27:48 10 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (44)

بیشتر از همه مسئولان، شخص فرماندهی نزاجا جناب سرهنگ علی صیادشیرازی نگران و دلواپس خطوط جبهه‌ها بودند که بیشتر مناطق پدافندی در طول 1608 کیلومتر مرز مشترک با عراق در کنترل و مسئولیت نزاجا قرار داشته بود. سؤالاتی که همواره فکر فرماندهی نزاجا را به خود مشغول می‌کرد و با من در میان می‌گذاشت، عبارت بودند از اینکه: چکار باید بکنیم؟ آیا فقط دفاع کنیم؟ آیا حمله بکنیم؟ در کجا؟ و یا کدام واحدها؟ مگر می‌شود از خطوط دفاعی نیرو برداشت کرد؟ آیا می‌توانیم هم حمله بکنیم و هم دفاع بکنیم؟ آیا نزاجا فقط انبار لجستیک سپاه باشد؟ چگونه واحد‌های آماده شهادت را سازماندهی کنیم که قابل مقایسه با نیروهای بسیجی باشد؟ چگونه گردان‌های توپخانه‌ای که در اختیار سپاه گذاشته شده را پس بگیریم؟ در این صورت تکلیف این واحدهای سپاه بدون آتش پشتیبانی چه می‌شود؟ فرقی نمی‌کند، سرباز و بسیجی همه از مردم و همین کشور هستند.

1398/8/21 11:38:12 9 0
عبور از سيروان (1)

معرفي نويسنده: سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي

در سال 1331 در شهرستان الشتر استان لرستان متولد شد. پنج سال اول دوران ابتدايي را در همان شهرستان تحصيل نمود. از سال ششم ابتدايي تا پايان دورة متوسطه را در شهرستان خرم‌آباد گذراند و موفق به اخذ ديپلم در رشته طبيعي (علوم تجربي) گرديد.

در سال 1350 وارد دانشكده افسري شد و در سال 1353 با درجه ستواندومي فارغ‌التحصيل و جهت طي دوره مقدماتي پياده به مركز پياده شيراز اعزام گرديد. پس از گذراندن دوره مقدماتي ابتدا در سمت فرمانده دسته ادوات و يك سال بعد در سمت فرمانده گروهان پياده در گردان139 تيپ مستقل84 پياده مشغول خدمت شد.

1398/8/21 11:42:31 11 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

ارتش به عنوان یک ارتش اسلامی و مردمی، در میدان های مختلف، قابلیت خود را نشان داده است: در دوران دفاع مقدس در جبهه های نبرد، در هر مأموریتی که به عنوان سازندگی درونی یا سازندگی عمومی برعهده ی او گذاشته شد، و امروز در مأموریت های شرق کشور؛ خاصیت یک ارتش زنده همین است.

 

1398/8/21 11:39:34 9 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (43)

10- فرماندهان در پاسخ "چرا به هدف نرسیدیم"، عوامل متعددی را بیان داشتند. هر طرح حداقل باید بر اساس چهار فاکتور تهیه شود. اول: مأموریت واحدها. دوم: ساختار و استعداد و توانایی رزمی نیروهای خودی. سوم: تواناییهای دشمن. چهارم: وضعیت زمین.

در نتیجه می‌بینیم در طرح‌ریزی ما اولین فاکتور یعنی هدف درست انتخاب نشده است. هدف ما «خط استقامت» تعیین شده بود که در روی زمین نامشخص بود و قابل نگهداری نبود.

1398/8/20 10:23:13 22 0
دلاور مردان روزهای سخت-1

 در سال 1333 در شهرستان ملایر چشم به جهان گشود. در سال 1351 وارد دانشکده افسری و در سال 1354 با درجه ستواندومی فارغ‌التحصیل گردید. پس از طی دوره مقدماتی به یگان 23 نیروهای ویژه هوابرد منتقل شد، سپس دوره‌های جنگ‌های نامنظم، چتربازی، مربی پرش و سقوط آزاد را گذراند. 

1398/8/20 10:16:45 26 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

ارتش جمهوری اسلامی، در حقیقت یک پدیده‌ی جدید است.کسی گمان نکند که ارتش امروز، تداوم ارتش گذشته است.

1398/8/20 10:15:49 20 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-57

عمليات پدافندي

تعريف پدافند: اقداماتي كه طي آن با استفاده از كليه وسایل و امكانات موجود از پيشروي و هجوم دشمن جلوگيري به عمل می­آورد و منجر به انهدام نيروهاي تك‌ور می­گردد.

منظور از عمليات پدافندي

 1. شكست آفند دشمن (منظور اساسي از عمليات پدافندي)؛
 2. صرفه‌جویي در قوا در يك منطقه به منظور تمركز در منطقه‌اي ديگر؛
 3. به دست آوردن زمان و ايجاد شرايط مناسب براي عمليات آفندي؛
 4. حفظ زمين حساس و جلوگيري از ورود دشمن به يك منطقه حياتي؛

1398/8/20 10:13:29 20 0
19 آبان سالروز شهید محمد جعفر نصر اصفهانی(انتشار مجدد)

امیر شهید محمد جعفر نصر اصفهانی :

"تصمیم گرفتم که هیچ گاه جبهه را ترک نکنم. نمیدانستم، وارد کدام گردان رزمی شوم. میان ارتش و سپاه تردید داشتم. تا اینکه درعالم رویا امام زمان(عج) را زیارت کردم. عرض کردم: یا حجت ابن الحسن! آقاجان! دراین شرایط چه کنم؟ آقا با مهربانی فرمودند: ارتش به شما نیاز بیشتری دارد، به ارتش بروید . از همان روز تصمیم گرفتم وارد دانشگاه افسری بشوم . تا بتوانم همراه رزمندگان اسلام در جبهه های حق علیه باطل بجنگم."

1396/8/20 11:44:37 517 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-56

ضميمه2: اصول و قواعد اساسي رزم[1]

تعاريف و اصطلاحات

تاكتيك: كاربرد يگان‌ها در رزم را تاكتيك گويند و آتش و مانور، عوامل اصلي آن است.

اصول جنگ: عبارت است از حقايق مسلمي كه حاكم بر ميدان نبرد بوده و كاربرد بموقع و مؤثر آن در به دست آوردن موفقيت و پيروزي اثر قطعي دارد. اصول جنگ راهنماي كلي طرح‌ريزي و اجراي جنگ را در رده‌هاي استراتژيكي، عملياتي و تاكتيكي ارائه مي‌دهد.

1398/8/19 10:14:0 25 0
پیشگامان صنعت رادار در ایران-40

روزی که متوجه شدم در موضوع رادار ثانویه مشکل داریم، همزمان با انجام وظایف خودمان، در زمان‌هایی که منتظر نتایج مرتبط بخش‌های دیگر رادار بودیم (در زمانی که فرستنده و یا تهویه و... مشکل داشتند و فراغتی ایجاد می‌شد) مشغول طراحی و ساخت رادار ثانویه می‌شدم، به گونه‌ای که در عرض یک سال و نیم، موفق به تکمیل اولین رادار ثانویه مدرن با فرستنده Solid state شدم و این کار برگزیده جشنواره خوارزمی شد.

1398/8/19 10:7:28 30 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل دوم: مردمی بودن ارتش-78

بخش سوم: تعلق ارتش به مردم

 1. - مردمی بودن:

ارتش ما امروز یک ارتش سربلند و باافتخار و باایمان است. امروز بحمدالله هم ظواهری که در ارتش‌های دنیا مورد اهتمام و توجه است در ارتش ما وجود دارد و هم ایمان، مجاهدت، تقوا و فداکاری. بالاتر از همه‌ی اینها، ارتش ما یک ارتش مردمی است. 

1398/8/19 9:59:36 22 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015