• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید
نامه ی چهارم رئیس جمهور عراق به رئیس جمهور اسلامی ایران

 به دنبال عدم ارسال پاسخ به نامه ی مورخه ۱۹ ژوییه ۱۹۹۰رئیس جمهوری عراق از طرف رئیس جمهوری اسلامی ایران، صدام حسین در تاریخ ۳۰ژوییه ۱۹۹۰(۸مرداد ۱۳۶۹) نامه ی چهارم خود را خطاب به رئیس جمهور ایران جناب آقای هاشمی رفسنجانی از طریق آقای برزان التکریتی تسلیم سفیر و نماینده ی دائم کشور جمهوری اسلامی ایران در ژنو کرد.

در بخش اول نامه ۱۷ صفحه ای رئیس جمهور عراق عبارات تند و تهدید آمیزی  به کار رفته است در آن نسبت به شروع مجدد جنگ بین دو کشور هشدار داده شده است بخش هایی از این نامه به شرح زیر است :

نامه ی چهارم رئیس جمهور عراق به رئیس جمهور اسلامی ایران

 (( نیرو های اهریمن که در تاریکی در جست و جویند و ابزار نیرنگ نیز در دستشان است می توانند با استفاده از این واقعیّت که جنگ بین دو کشور از لحاظ حقوقی پایان نیافته است دو کشور را به سوی آنچه مجدداً جرقه ی جنگ را بزند سوق دهند. برای این کار شاید مشکل چندانی نداشته باشند  آن هم در جبهه ای که تنها در خشکی ۱۲۰۰ کیلو متر و در دریا تقریبا ۸۰۰ کیلو متر امتداد دارد و این جبهه ها همواره مملو از امکان و احتمال بروز جرقه های برخاسته از دهانه ی سلاح ها است بنابراین برای آغاز نیازی به گشودن آتش سلاح ها توسط شمار کثیری از افراد نیست زیرا کافی است یک نفر به هر علتی تحت تأثیر هر عاملی به چنین کاری اقدام کند و باعث شود جمع بزرگی آتش بگشایند.))

صدام حسین به تصوّر اینکه می تواند از طریق تهدید و تحبیب طرف ایرانی را به تسریع در جریان صلح با عراق ترغیب کند، طرح صلح خود را مشتمل بر ۱۳بند پیشنهاد کرد. طرح صلح ارائه شده از طرف صدام که به زعم  وی برای صلح دائمی و همه جانبه بین ایران و عراق تنظیم شده است اشکارا نمایان گر یکی از اهداف اساسی عراق یعنی بی اعتبار کردن قطعنامه ۵۹۸ و نیز عهد نامه ۱۹۷۵است مهم ترین طرح  پیشنهادی صدام حسین عبارت است از :

((۴. عقب نشینی طی مدت زمانی که از دو ماه از تاریخ تصویب نهایی توافق همه جانبه ی طرفین فراتر نرود صورت می گیرد و هر چه زمان کوتاه تر شود، بهتر است....

۵. ما همچنان مسئله ی اسرا را  مشمول موافقت نامه ژنو دانسته با این وصف و به منظور تسهیل در جریان صلح ما با توجه به اصول و مفاهیم فوق الذکر مانعی نمی بینیم که برای آزدی اسرا در چار چوب مدت معین در بند ۴ (دو ماه از تاریخ تصویب نهایی) توافق و  به عنوان حداکثر مدت لازم برنامه ریزی شود و هر چه این کار سریع تر انجام گیرد بهتر است.

۶. بحث درباره ی شطّ العرب بر مبنای سه عنوان زیر انجام می گیرد:

الف)حاکمیت کامل بر رود خانه متعلّق به عراق باشد، زیرا که حق تاریخی و مشروع آن است.

ب)اعمال حاکمیّت بر شطّ العرب از سوی عراق، توأم با اجرای شیوه ی خط تالوگ در زمینه ی کشتی رانی، به نحوی باشد که عراق و ایران از حق کشتی رانی و ماهیگیری و شرکت در تنظیم امور کشتیرانی در شطّ العرب برخوردار شوند و سود حاصل آن را تقسیم کنند.

ارجاع مسئله ی شطّ العرب به حکمیت در چهار چوب فرمولی که مورد توافق قرار گیرد همواره با تعهد قبلی مبتنی بر پذیرش نتایج حکمیت لای روبی شطّ العرب بر اساس فرمول توافق طرفین به قصد مهیا کردن آن برای کشتیرانی و بهره برداری آغاز شود.

ج)توافق بر این فرض مبتنی است که طرفین متّفقاً یکی از عنوانهای سه گانه ی  فوق را انتخاب خواهند کرد با این ملاحظه که عنوان نخست بیان گر حق عراق است و فرض ما بر این است که دو عنوان دیگر نشانه ی تمایل ایران است.

۷. توافق بر حذف بند ۶ قطعنامه ۵۹۸ از گفت و گو ها و نادیده گرفتن قطعی آن چرا که نه تنها فایده ای برای صلح ندارد بلکه موانعی بر سر راه می گذارد چه بسا عواقب آن کینه توزی، دشمنی و انتقام جویی باشد در این خصوص لازم است توافق هایی که به آن دست خواهیم یافت رسماً به دبیر کل سازمان ملل متّحد ابلاغ شود.

۹. مواقفت نامه ی آتی صلح بین ایران و عراق در بر گیرنده ی همه ی موارد توافق خواهد بود و به منظور تسهیل و سرعت بخشیدن به اتمام موافقت نامه ی صلح، موافقت نامه ی مورد بحث می تواند در کنار موضوعات جدید و مسایل مرزهای خشکی و دیگر مسایل حقوقی که مورد توافق قرار می گیرد بعضی از موارد موافقت نامه های سابق را که در طول تاریخ روابط دو کشور به تصویب رسیده و هر آنچه در گذشته مورد توافق قرار گرفته، بدون اخلال دربند های مندرج در این نامه نیز در بر گیرد ......

۱۲. با علم به این که اوضاع بین المللی برای دل بستن به کمک های مربوط به باز سازی مساعد نیست، ما معتقدیم که کمک های بین المللی بند ۷ قطعنامه ۵۹۸، بالمناصفه بین ایران و عراق تقسیم شود .

۱۳. برای تسهیل تماس های فی ما بین و در پرتو تحوّل مثبت در روابط دو کشور ما معتقدیم سفارتخانه های ما در تهران و بغداد باز گشایی شود، خاصّه این که در شرایط جنگ، سفارتخانه ها دایر بوده و تنها از ماه سپتامبر ۱۹۸۷تعطیل شده است.))

نکته ی مهم در محاسبه ی مرزهای دریایی بین دو کشور: صدام حسین ظاهراً سواحل کویت، عربستان، بحرین، قطر و امارات در خلیج فارس را جزء مرزهای عراق قلمداد کرده، که بیانگر تصمیم عراق مبنی بر اشغال کویت، سواحل شرقی عربستان و دیگر کشور های منطقه در آن زمان است. سه روز پس از ارسال نامه ی مذکور، در تاریخ ۱۲مرداد ۱۳۶۹(دوم اوت ۱۹۹۰) ارتش عراق کشور کویت را به طور کامل اشغال نظامی کرد. جمهوری اسلامی ایران در فاصله ی کمتر از ۲۴ ساعت، و زود تر از هر کشور دیگر منطقه، این اقدام عراق را محکوم کرده، خواستار عقب نشینی عراق از کویت شد.

 

 

نامه ی پنجم رئیس جمهور عراق به رئیس جمهوری اسلامی ایران

با توجه به تحوّلات منطقه ای پس از اشغال کویت و حساسیّت فوق العاده ی موضوع و به منظور پیشگیری از هر گونه اقدام احتمالی جمهوری اسلامی ایران، به علاوه، به دلیل وجود نگرانی از عدم ارسال پاسخ به دو نامه از صدام حسین از طرف رئیس جمهوری ایران، رئیس جمور عراق در تاریخ سوم اوت ۱۹۹۰ (۱۲مرداد۱۳۶۹)، نامه ی خود را از طریق ژنو به عنوان آقای هاشمی رفسنجانی ارسال کرد. در این نامه صدام حسین با اشاره به  بحران کویت، ضمن انتقاد از موضع جمهوری اسلامی ایران، نسبت به هر گونه اقدام دخالت یا اقدام ایران در این مسئله هشدار می دهد در بخشی از نامه ی رئیس جمهور عراق آمده است :

((ولی به هر حال من پیش بینی نمی کنم و آرزو ندارم افرادی همچون شما و برادران شما در کادر رهبری ایران، که یک جنگ هشت ساله را آزموده اند، متزلزل شده، به امری که نه به مصلحت ایران نه جزء هدف های مردم است، روی آورند.)) وی پس از جملات مزبور، با لحنی تهدید آمیز خواستار ادامه ی تماس و تداوم جریان حل مشکلات فیما بین دو کشور شده و در نامه ی در خواست آورده است :

((هرگاه آن چه تا کنون در مسیر گفت و گو هایمان در این راه انجام گرفته و سر آغاز اطمینان بخشی در مورد گام های دیگر به وجود آورده، به لرزه درآید، زیان وارده بس بزرگ خواهد بود و من همچنین آرزویی برای شما، و همچنان که برای خود خواستار نیستم، طلب نمی کنم.))

رئیس جمهور عراق همچنین با اشاره به نامه ی مورخ ۱۶مهر ۱۳۶۹،که در آن  پیشنهاد اعزام نماینده به تهران را ارئه کرده بود ولی پاسخی از طرف ایرانی دریافت نداشت، خواستار تسریع در انعقاد اجلاس سران و تعیین تاریخی برای به حضور پذیرفتن نمایندگانش از طرف جناب هاشمی رفسنجانی شد.

1391/12/7 10360 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
نامه ی چهارم رئیس جمهور عراق به رئیس جمهور اسلامی ایران
برچسب ها
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015