عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

 • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

پرسش و پاسخ هفته


یک سری از سوالات مربوط به این است که چرا از رزمندگان فلان شهرستان نام نبردید (رزمندگان لرستان، کردستان، کرمانشاه و...)؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

1396/11/28 10:36:37 44 0

شهید صیاد در کلام یاران(27)


ایشان برکت بازرسی است - سروان محمدحسن ولیجانی

در زمان انتصاب شهید سپهبد علی صیادشیرازی به عنوان معاون بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح، دستوری از طرف مقام معظم رهبری مبنی بر بازرسی از توان رزمی نیروهای مسلح (ارتش، سپاه و نیروی انتظامی) صادر گردید. به بنده از طریق بازرسی نیروی زمینی مأموریت داده شد که در این رابطه به مدت شش ماه جهت همکاری به بازرسی ستاد کل اعزام گردم. البته با شناختی که آن شهید بزرگوار از تعدادی از کارکنان نیروهای مسلح داشتند، تعدادی را خودشان انتخاب کردند.

 

1396/12/2 11:22:32 18 0

زنده به عشق (شرح حال شهید امیر محمد جعفر نصر اصفهانی -28)


با من به این محفل روحانی بیایید

 • ممنون حسین آقا، من آشنایی با این محفل روحانی رو مدیون تو هستم.
 • این مرد کیست که با شنیدن نام حضرت زهرا، این گونه صیحه می کشد و بی قرار شده است؟

جعفر اولین بار بعد از شنیدن حرف های حسین (سرهنگ حسین مبارکی) شیفته هیات فاطمیون می شود و همراه او پایش به این محفل روحانی باز می شود.

1396/12/2 11:19:13 16 0

خلبانان(62)


به ياد دو شهيد - سرهنگ عطاءالله شادمان

 

ما در منطقه چنانه زير نظر لشكر16 زرهي قزوين مستقر شده بوديم كه خبر دادند عراقيها يكي از فرماندهان لشكر16 ( احتمالاً شهيد آرايشخواه) را ناجوانمردانه به شهادت رسانده‌اند. نحوة شهادت اين فرمانده به گونه‌اي بود كه عراقيها او را پشت نفر بر بسته و كشيده‌اند و در نهايت به وضع اسفباري او را به شهادت رسانده‌اند.

1396/12/2 11:15:45 18 0

درمانگران رزمنده(40)


ايثار بر فراز سهند - عزيزالله مهدي زاده1

دفاع مقدس در حقيقت حماسة مستانه عاشقان حقيقت در وادي طريقت است كه دست از جان شسته و شتابان به سوي معبود رهسپار مي‌شوند و بنا به تعبير مقام معظم رهبري «دفاع مقدس در حقيقت يك فرهنگ است.» فرهنگ ايثار و فداكاري و مادامي كه اين فرهنگ در رگ‌هاي جامعه جاري است، ايمن و مصون مي‌ماند و شهداي ما فرهنگ‌سازان اين عرصه بوده و هستند.

1396/12/2 11:11:56 17 0

زنده به عشق (شرح حال شهید امیر محمد جعفر نصر اصفهانی -27)


خدا تو را به من رساند

شمسی اول صدایی مثل کشیده شدن چندش آور ناخن به ظرف مسی می شنود بعد صدای تقِ کوتاه افتادن چیزی از بلندی... و دوباره همان صدا تکرار می شود... ترس برش می دارد.

با فخری در خانه تنها هستند. دیوار حیاط کوتاه است و خانه ها از هم فاصله زیادی دارند...

شب تاریکی است... فخری دختر بچه کوچکی است. شمسی نمی خواهد ترسش را به دخترک منتقل کند...

1396/11/30 10:27:39 27 0

خلبانان(61)


فتح بستان - سرهنگ خلبان عباس شريفي

وقتي بُستان آزاد شد سرهنگ نصر -كه يكي از افسران هوانيروز مستقر در لشكر92 زرهي اهواز بود- اطلاع داد كه بالگردي كه در سال گذشته از هوانيروز مورد اصابت گلوله‌هاي دشمن قرارگرفته بود پيداكرده و از ما خواست تيمي را براي بررسي و يا با احتمال اينكه قطعاتي از آن هنوز قابل استفاده باشد به منطقه اعزام كنيم.

بلافاصله من به همراه تيم فني از هوانيروز به منطقه اعزام شديم. شهر بستان يكي از شهرهاي استان خوزستان است كه دركنار هورالعظيم و هورالبحار قرار دارد و استان ميسان عراق در جنوب شرقي اين شهر محل تهيه تداركات نيروهاي عراقي بود.

1396/11/30 10:25:35 33 0

فاتحان خرمشهر(24)


بازتاب سیاسی، اجتماعی، ملی و فراملی عملیات بیت المقدس - امیر سرتیپ2 سید علی اکبر موسوی قویدل

فتح خرمشهر انعکاس جهانی داشت و اخبار مربوط به این پیروزی در صدر گزارش ها و تفسیرهای سیاسی و نظامی رسانه های گروهی جهان قرار گرفت. در روزهای۱۵ خرداد1361 پس از چند روز سکوت نیروی هوایی عراق مناطق مسکونی چند شهر از جمله ایلام را بمباران کرد و مردم بی دفاع را که به مناسبت سالگرد۱۵ خرداد راهپیمایی می کردند به خاک و خون کشید.

1396/11/30 10:20:51 32 0

شهید صیاد در کلام یاران(26)


کار را امشب به من برسانید

در سال­های تدریس شهید سپهبد علی صیادشیرازی در دانشگاه افسری امام علی(ع)، کار تنظیم سلسله درس گفتارهای «معارف جنگ» و تایپ بر عهده من بود. در یکی از شب­های ماه مبارک رمضان مطابق معمول مشغول تایپ مطالب بودم.

1396/11/29 10:42:17 32 0

خلبانان(60)


تپه‌هاي‌الله اكبر

سرهنگ خلبان سيّد حبيب الله ملكوتي خواه

خبرهاي ضد و نقيضي پخش شده بود. عده‌اي مي‌گفتند: نيروهاي عراقي سوسنگرد و هويزه را گرفته‌اند و به طرف موسيان در حركت ‌اند.  عده‌اي ديگر مي‌گفتند: اينها شايعاتي است كه ستون پنجم راه انداخته و چنين اتفاقي نيفتاده است. در هر صورت آن روز از طرف قرارگاه خاتم الانبيا كه ما زير نظر آنها عمل مي‌كرديم، به ما مأموريت دادندكه يك پرواز شناسايي در آن منطقه انجام داده و صحت و سقم اين خبر را مشخص‌كنيم. بلافاصله يك تيم آتش آماده پرواز شد و ما به عنوان رسكيو به همراه آنها به منطقه رفتيم. ما هرچه بيشتر مي‌رفتيم هيچ نيرويي مشاهده نمي‌شد.

1396/11/29 10:41:13 31 0

درمانگران رزمنده(39)


راننده آمبولانس هم مجروح شد

سرهنگ جانباز نجفياني

به‌عنوان امدادگر از سوي سپاه پاسداران، داوطلبانه به منطقه اعزام شده بودم. در منطقة  آبادان مسئول درمانگاه جزيره مينو بودم. تمامي مجروحان را به يك درمانگاه، كه در واقع مدرسه‌اي بود، مي‌آوردند و ما آنها را به بيمارستان طالقاني، كه در داخل شهر آبادان بود، اعزام مي‌كرديـم. در عمليات‌هاي كربلاي4 و 5 مجروحان زيادي داشتيم و به علت شيميايي شدن بيمارستان طالقاني بايد مجروحان را به بيمارستان علي‌بن‌ابي‌طالب(ع) ـ بيمارستان صحرايي بودـ انتقال مي‌داديم. به‌ دليل بُعد مسافت، سعي مي‌كرديم بيشتر مجروحان را در روز اعزام كنيم مگر در موارد خيلي حساس، البته اگر مجروح بدحالي وجود داشت، در هر زمان از شبانه روز كه لازم بود، اعزام مي‌كرديم.

1396/11/29 10:39:23 28 0

زنده به عشق (شرح حال شهید امیر محمد جعفر نصر اصفهانی -26)


جیب های لباست را بگرد

مرخصی جعفر در اصفهان تمام شده و او عازم تهران است. همسرش در کمال قناعت زندگی را می چرخاند... خانواده وضعیت مالی مناسبی ندارند. تمام پول نقد خانواده صد تومان است...

جعفر می گوید:

 • من غیر از پنجاه تومان کرایه اتوبوس، فقط پنج تومان دیگر احتیاج دارم، تا خودم را به لشکر برسانم. سه تومان از تومان می شود کرایه، دو تومان هم پس انداز کنم...

1396/11/29 10:37:59 27 0

زنده به عشق (شرح حال شهید امیر محمد جعفر نصر اصفهانی -25)


همه سربازیم

 

 • سرباز، یگان تو بالای ارتفاعات سورن است. برو خودت را به سروان نصر فرماندهی گروهان معرفی کن.
 • چشم قربان.

انباردار به سرباز می گوید:

 • این سه گالن نفت را ببر بالای ارتفاعات.

راه صعب العبور است و هوا گرم. سرباز به سختی گالن ها را کشان کشان از سربالایی بالا می کشد. حالا رسیده است کمرکش کوه، می ایستد، نفس تازه می کند و عرق پیشانی اش را خشک می کند.

1396/11/28 10:49:24 34 0

فاتحان خرمشهر(23)


امیر سرتیپ2 سید علی اکبر موسوی قویدل

چگونگی آزادسازی خرمشهر

سرانجام مرحله سوم عمليات در ساعت۲۲۳۰ روز اول خرداد۱۳۶۱ به منظور آزادسازی خرمشهر آغاز شد. در این مرحله از عملیات قرارگاه فتح در سمت چپ (غرب)، قرارگاه فجر در وسط و قرارگاه نصر در سمت راست (شرق) بین جاده اهواز - خرمشهر تا مرز در جبهه ای به عرض حدود۱۶ کیلومتر از شمال به جنوب آرایش گرفتند. تا برای رسیدن به سواحل اروند رود و محاصره کامل خرمشهر وارد عمل شوند.

1396/11/28 10:49:23 33 0

خلبانان(59)


مردة متحرك- ستوان فرخ صفري

در عمليات طريق‌القدس كه منجر به آزادي بستان شد، پس از درگيري شديد وقتي وارد بستان شديم با انبوه جنازه‌هاي عراقي روبرو شديم.

البته خود ما هم تلفاتي داشتيم. ناگهان در بين جنازه هاي عراقي متوجه حركت، يك فرد به ظاهر مرده شدم؛ و خود را به او نزديك كردم و متوجه شدم زنده است.

او را بلند كرده بي اختيار سيلي محكمي به او زدم وگفتم:

1396/11/28 10:47:15 37 0

گفتمان ارتشی دفاع مقدس(4)


طرح‌های دفاعی ارتش قبل از آغاز جنگ ایران و عراق

10. تاریخ ورود یگان‌های نیروی زمینی به منطقه جنوب

پس از جدی شدن تهدیدات عراق، یگان‌های نیروی زمینی به مرور آماده شده و برای حضور در مناطق عملیاتی حرکات خود را آغاز کردند. جدول زیر که بر اساس گزارش‌ یگان‌ها پس از استقرار در منطقه مأموریت آنها تهیه شده، حاکی از زمان ورود آنها به منطقه جنوب است.

1396/11/25 11:5:40 112 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015