عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

در مورد نحوه اسارت شهید لشکری توضیح دهید.


در مورد نحوه اسارت شهید لشکری توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1398/7/23 11:48:13 708 1
آغاز هفدهمین دوره آموزش هیئت معارف جنگ در دانشگاه امام خمینی نوشهر

مراسم افتتاحیه هفدهمین دوره معارف جنگ در دانشگاه  امام خمینی نیروی دریایی ارتش در نوشهر برگزار شد.

1398/8/25 11:28:15 32 0
گرامیداشت هفته پدافند غیر عامل در زاهدان

به مناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل، سخنرانی توجیهی در مدارس شهر زاهدان انجام شد.

1398/8/25 11:24:15 28 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

بی‌شک، ارتش امروز، از ارتش سال‌های پیش، هم کارآمدتر و هم انقلابی‌تر است. مسئولان زحمتکش و عزیز ارتش جمهوری اسلامی ایران، باید این راه را همچنان دنبال کنند. هر چه شما قوی‌تر، کارآمدتر و باایمان تر باشید و هرچه به هدف‌های انقلاب نزدیک‌تر شوید، خیرات و برکات شما برای ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بیشتر خواهد شد.

1398/8/25 11:21:17 28 0
عبور از سيروان (3)

دكتر چمران در پناه آتش نيروهاي پاسگاه، به طرف پايگاه پاسداران (ساختمان سابق ساواك) حركت كرده و در آنجا مستقر شد. مردم گروه گروه به خانة پاسداران مي‌آمدند و از ترس دموكرات‌ها پناهنده مي‌شدند. در نبردهاي شديد از تعداد 60 نفر پاسدار غيربومي فقط 16 نفر سالم مانده و بقيه شهيد يا مجروح شده بودند. پاسداران اصفهاني از دكتر چمران تقاضاي نيروي كمكي و اسلحه و مهمات داشتند. يك هفته مقاومت بدون آب و برق در حالي كه دموكرات‌ها بر ارتفاعات شهر مسلط بودند

1398/8/25 11:19:31 32 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (46)

کنار گذاشتن جناب سرهنگ علی صیادشیرازی از فرماندهی نزاجا

ما همکاران ستادی فرماندهی نزاجا جناب سرهنگ علی صیادشیرازی در اوایل فروردین سال 1365 از فعالیت‌های پشت پرده سپاه پاسداران و یا تصمیمات فرماندهی کل قوا و ریاست‌جمهوری اطلاعی نداشتیم، ولی مسلماً خود صیادشیرازی بی‌اطلاع نبود. بعدها با انتشار کتاب خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی متوجه شدیم. 

1398/8/25 11:18:31 31 0
حضور گروه معارف جنگ استان اصفهان در چهاردهمین نمایشگاه  کتاب استان اصفهان.

روابط عمومی هیئت معارف جنگ شهید سپهبد صیاد شیرازی اعلام کرد: باهمت گروه معارف جنگ استان اصفهان با اختصاص یک غرفه در سالن میرداماد  چهاردهمین نمایشگاه بین­المللی کتاب اصفهان به انتشارات معارف جنگ اختصاص یافت. در این نمایشگاه حدود 500 ناشر داخلی با ارائه صدها عنوان کتاب شرکت داشتند.

1398/8/25 11:17:43 29 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-59

امير سرتيپ2 پياده ستاد محمدباقر دانش، جانشين سابق دانشگاه عالي دفاع ملي

علل نارسایي جداول سازمان و تجهيزات گردان‌هاي پياده از نظر ایشان:

ايشان اعتقاد دارند به علت اينكه الگوهاي سازماني در ارتباط با گردان‌هاي پياده در جنگ مدّ نظر قرار نگرفته و از نظر پرسنل و تجهيزات گردان‌هاي پياده، پشتيباني و تدارك نشده و هميشه درصد واگذاري كاركنان و تجهيزات به اين گردان‌ها كم بوده است، لذا بررسي نارسایي‌هاي جداول سازمان و تجهيزات به علت اينكه گردان‌ها در يك جنگ منظم كلاسيك شركت نكرده‌اند و از طرفي آمادگي رزمي آنها در حدود 95 % بوده است مشكل است.

1398/8/25 11:14:21 30 0
دلاورمردان روزهای سخت-2

مقدمه

غرض نقشی ست کز ما بازماند       کـه هسـتی را نـمی‌بینـم بقـایـی

اکنون که یک دهه از دوران بازنشستگی‌ام می‌گذرد، برآن شدم، هر چند مختصر به بیان رشادت و ایثارگری دلیر مردانی از ارتش جمهوری اسلامی ایران که افتخار انجام وظیفه در کنار آنان را داشتم بپردازم.

1398/8/25 11:9:34 30 0
سال سوم تا پایان جنگ آبان 98

گلچینی از موضوعات مهم دفاع مقدس به بیان امیر سرتیپ دکتر سید ناصر حسینی

برای دریافت فایل این مقاله اینجا کلیک نمایدد.

1398/8/25 11:4:34 29 0
عبور از سيروان (2)

با پيروزي انقلاب اسلامي منافع و اقتدار اين‌گونه افراد به خطر افتاده و فرصتي براي اعلام وجود دشمنان سنتي آنان و طايفه و اطرافيانشان ايجاد شد. از طرفي همزمان با اوج گرفتن ناآرامي در كردستان، عناصري از احزاب و گروهك‌هاي مخالف جمهوري اسلامي با نفوذ در بين مردم بخش‌ها و روستاهاي شهرستان پاوه به تحريك پرداخته و با مستمسك قرار دادن برخورد پاسداران با دو راننده، به ميان مردم رفته و شايعة ورود ارتش و پاسداران براي سركوب عشاير را مي‌پراكنند و آنان را عليه طرفداران جمهوري اسلامي شورانده و تشويق به سركوبي مخالفين و تسلط بر امور شهر پاوه مي‌كنند. در روز 22 مرداد عده‌اي از اهالي قشلاق، تازه‌آباد و قوري‌قلعه در محل قوري‌قلعه متحصن شده و مسير كرمانشاه را مي‌بندند و عده‌اي از اهالي شمشير، نجار و روستاهاي مجاور پاوه در اين شهر تحصن مي‌كنند.

1398/8/22 11:23:40 61 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فرماندهی به‌جای خود، اما برخورد و منش انسانی و برادرانه، این چیز باارزشی است که شما این را امروز دارید. درگذشته شما این را نداشتید. ارتش ایران هیچ‌وقت برخوردار از عزت واقعی نبوده است. عزت واقعی را می‌گویم و زرق‌وبرق و ترسیدن آدم‌ها را کاری ندارم. از عزت واقعی برخوردار نبود. برای خاطر اینکه از طرف مافوق همیشه رویش فشار بوده، تحقیر بوده، از طرف مردم همیشه ترس و گاهی هم یا خیلی اوقات نفرت بوده. این تاریخ گذشته ماست.

1398/8/22 11:20:19 61 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (45)

سال 1365 (2)

من از ستوان‌دومی ویژگی‌های مثبت و منفی فرماندهانم را یادداشت و به آنها دقت می‌کردم. از بدو مسئولیت فرماندهی نزاجا با جناب سرهنگ علی صیادشیرازی به عنوان افسر اطلاعات، تماس‌های 24 ساعته و روزانه در شرایط بحرانی و میادین و جلسات ستادی و بعد از جنگ هم در هیئت معارف جنگ تماس‌های هفتگی داشتم و همه ویژگی‌های ایشان را هم یادداشت می‌کردم. از اینرو به جرئت می‌توانم بگویم که در هیچ‌کدام از فرماندهان قبل و بعد از انقلاب اسلامی، ویژگی‌های خاص جناب صیادشیرازی را ندیده‌ام. پس از شهادت ایشان هم با هرکسی که از شهید صیادشیرازی صحبت می‌کردم یک جمله می‌گفت: «مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری و بوسه رهبر فرزانه ایران اسلامی بر تابوت او گواه شخصیت و جایگاه شهید صیادشیرازی در جامعه است.»

1398/8/22 11:18:59 65 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-58

جنگ‌افزارهاي ضد‌تانك: در آينده جنگ‌افزارهاي ضدتانكي مي‌تواند كارآيي لازم را داشته باشد كه داراي خصوصياتي از قبيل برد مناسب بوده، به وسيله نفر حمل شود و در همه شرايط رزم و در هر نوع شرايط جوّي قابل استفاده، هدايت‌شونده ، با قدرت تخريب و كشندگي مناسب، سادگي از نظر آموزش و يادگيري، هم ضدتانك باشد هم ضدسنگرهاي بتون آرمه، قابل استفاده كليه نيروها، ضد نفرات مجتمع و كاملاً هوشمند باشد.

1398/8/21 12:27:48 57 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (44)

بیشتر از همه مسئولان، شخص فرماندهی نزاجا جناب سرهنگ علی صیادشیرازی نگران و دلواپس خطوط جبهه‌ها بودند که بیشتر مناطق پدافندی در طول 1608 کیلومتر مرز مشترک با عراق در کنترل و مسئولیت نزاجا قرار داشته بود. سؤالاتی که همواره فکر فرماندهی نزاجا را به خود مشغول می‌کرد و با من در میان می‌گذاشت، عبارت بودند از اینکه: چکار باید بکنیم؟ آیا فقط دفاع کنیم؟ آیا حمله بکنیم؟ در کجا؟ و یا کدام واحدها؟ مگر می‌شود از خطوط دفاعی نیرو برداشت کرد؟ آیا می‌توانیم هم حمله بکنیم و هم دفاع بکنیم؟ آیا نزاجا فقط انبار لجستیک سپاه باشد؟ چگونه واحد‌های آماده شهادت را سازماندهی کنیم که قابل مقایسه با نیروهای بسیجی باشد؟ چگونه گردان‌های توپخانه‌ای که در اختیار سپاه گذاشته شده را پس بگیریم؟ در این صورت تکلیف این واحدهای سپاه بدون آتش پشتیبانی چه می‌شود؟ فرقی نمی‌کند، سرباز و بسیجی همه از مردم و همین کشور هستند.

1398/8/21 11:38:12 56 0
عبور از سيروان (1)

معرفي نويسنده: سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي

در سال 1331 در شهرستان الشتر استان لرستان متولد شد. پنج سال اول دوران ابتدايي را در همان شهرستان تحصيل نمود. از سال ششم ابتدايي تا پايان دورة متوسطه را در شهرستان خرم‌آباد گذراند و موفق به اخذ ديپلم در رشته طبيعي (علوم تجربي) گرديد.

در سال 1350 وارد دانشكده افسري شد و در سال 1353 با درجه ستواندومي فارغ‌التحصيل و جهت طي دوره مقدماتي پياده به مركز پياده شيراز اعزام گرديد. پس از گذراندن دوره مقدماتي ابتدا در سمت فرمانده دسته ادوات و يك سال بعد در سمت فرمانده گروهان پياده در گردان139 تيپ مستقل84 پياده مشغول خدمت شد.

1398/8/21 11:42:31 61 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015