عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


در رابطه با ناو امریکایی وین­سنس که هواپیمای مسافربری ایران را مورد اصابت موشک قرار داده است توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1399/2/24 12:41:9 36 0
مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-42

جنگ و روابط اقتصادي آمريكا با عراق

علي ‌رغم سردي ظاهري حاكم بر روابط دو كشور آمريكا و عراق، ليكن دلايلي وجود دارد كه براساس آنها چنين استنباط مي‌شود مناسبات في‌مابين دو كشور قطع نشده است. در سال 1972، پس از دو هفته از امضاي معاهده دوستي ميان عراق و شوروي، دفاتر حفظ منافع دو پايتخت در واشنگتن و بغداد گشايش يافت و علي‌ رغم كاهش حجم مبادلات تجاري در اثر تحريم آمريكا بر عراق و قرار دادن نام كشور عراق در ليست پنج كشوري كه طرفدار تروريست‌هاي بين‌المللي است، مبادلات في‌ مابين قطع نشده و حتي پس از سه سال سير صعودي نيز به خود مي‌گيرد.

1399/3/10 9:14:20 0 0
اجرای آموزش معارف جنگ درپادگان تیپ116 قزوین

در راستای انتقال ارزش ها و تجربیات دوران دفاع مقدس و نیز  آشنایی نسل جوان کشور با تاریخ این دوران طلایی که سرشار از فداکاری و ایثارگری ملت قهرمان ایران است، هیئت معارف جنگ سپهبد شهید علی صیاد شیرازی، آموزش های مصوبه این هیئت را درپادگان تیپ116 قزوین برگزار نمود.

1399/3/7 10:32:49 14 0
اجرای آموزش معارف جنگ در پادگان شهید  پرویز بحرانی مشهد

در راستای انتقال ارزش ها و تجربیات دوران دفاع مقدس و نیز  آشنایی نسل جوان کشور با تاریخ این دوران طلایی که سرشار از فداکاری و ایثارگری ملت قهرمان ایران است، نماینده استانی هیئت معارف جنگ سپهبد شهید علی صیاد شیرازی، آموزش های مصوبه این هیئت را در پادگان شهید  پرویز بحرانی مشهد برگزار نمود.

1399/3/7 10:26:28 10 0
نبردهای هوایی ایران (5)

خاطره امیرسرتیپ علی اصغر ایمانیان نخستین فرمانده منتخب امام در نهاجا درباره فروش بوئینگ‏‌ها

شادروان امیر (تیمسار) ایمانیان نخستین فرمانده منتخب حضرت امام در نهاجا[1]، درباره فروش بوئینگ‏های 707 و 747 پس از پیروزی انقلاب اسلامی خاطره بسیار ارزشمندی دارند که باتوجه به اهمیت موضوع در سطور زیر به اختصار نقل می‏‌شود:

«پس از مراسم معارفه و تشرف خدمت حضرت امام(ره)، معظم‏له یک عکس خودشان را هم امضا کردند و به من دادند، که هنوز هم دارم و همیشه توی اتاق خوابم است، ضمناً همان روز دستور فرمودند که من هر وقت کاری داشتم مستقیم و بدون واسطه بروم خدمت ایشان و یا مستقیم بتوانم تلفنی با ایشان صحبت کنم».

1399/3/7 10:17:18 6 0
استقبال خونين (19)

دو روز در ايرانشاه (2)

ما چند نفر مشغول صحبت بوديم كه سربازي با حالت اضطراب جلو آمد و گفت تعداد زيادي مهاجم به سمت ما مي‌آيند و با دست به محل آنها اشاره كرد. پرسيدم آن افراد كجا هستند؟ او گلّه‌اي بز را به من نشان داد و گفت جناب سروان آنها كي هستند؟ به او گفتم آن گلة بز را مي‌گويي يا افراد در محل ديگري هستند!؟ او گفت آدم هستند و بعضي دولا دولا حركت مي‌كنند. آنها دشمن هستند. سروان دهقان دوربين را خواست. دوربين خود را به او دادم. دهقان منطقه را از نظر گذراند و به محل حركت گلّه خيره شده و گفت به خداوندي خدا قسم 400 نفر از افراد جلال طالباني دارند به طرف ما مي‌آيند. الان همه را كشته يا اسير مي‌كنند! بسطامي فكري بكن! 106 ميلي‌متري گروهان كجاست؟ گفتم جناب سروان اين‌ها بز هستند و تنها دو نفر چوپان همراه آنها ديده مي‌شود! دهقان قانع نشد و دوربين را به استوار حسنوند داد تا او نگاه كند. حسين حسنوند هم مشكوك بود و چيزي كه بيشتر باعث شك آنها مي‌شد اين بود كه سرباز حامل پيام مي‌گفت تعدادي نفر در بين آنها مخفي هستند و خميده راه مي‌روند. اما آن سرباز خيالاتي شده بود و من هر چه دقت كردم كسي را نديدم. به دهقان گفتم اگر آنها مهاجم بودند، اين طوري باهم نمي‌آمدند؛ بلكه از شيارها و مخفيانه به ما نزديك مي‌شدند. به هر حال دهقان تا حدودي قانع شد.

1399/3/7 10:13:26 8 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-191

بخش چهارم: دارای روحیه وفاداری و فداکاری

1399/3/7 10:11:43 6 0
چرا و چگونه باید از جنگ بدانیم-3

جنگ­هاي قرن بيستم

در قرن بيستم 318 جنگ يا منازعه خونين جمعي روي داده است. جنگ، انقلاب، شورش، كودتا، منازعه و درگيري همراه با خونريزي. از بين 27 تعريفي كه از جنگ نوشته‌ام، يك تعريف ساده از جنگ برایتان ارائه می دهم: «منازعه و درگيري مسلحانه دو يا چند گروه، همراه با خونريزي، كشتن و كشته شدن.» 250ميليون نفر، تلفات اين 318 جنگ در طول صد سال است. يعني به طور متوسط سالانه 3 جنگ، تمام بلايا و سوانح طبيعي كه در قرن بيستم رخ داده، مثل زلزله، سيل، سونامي، طوفان، طاعون و وبا، به همراه سوانح و حوادث مصنوعي دست‌ساز بشر مثل تصادفات، تلفاتش 83ميليون نفر بوده است.

1399/3/7 10:10:33 5 0
مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-40

د) نهضت آزادي

«نهضت آزادي» كه مهندس «مهدي بازرگان» تا سال 1373 سمت دبيركلي آن را برعهده داشت، تشكيلاتي بود كه برخي از سران آن با سازمان جاسوسي CIA در ارتباط بوده و بسياري از اعضاي آن نيز وابستگي فكري و عاطفي به آمريكا داشته‌اند. در اين رابطه مي‌توان به «عباس امير انتظام» اشاره كرد كه از افراد بسيار نزديك به بازرگان و سخنگوي دولت موقت بوده است. بر طبق مفاد يك سند به ­دست آمده از سفارت آمريكا در تهران به تاريخ نوزدهم مرداد ماه 1358 كه داراي طبقه ‌بندي «سري» مي‌باشد، امير انتظام از اوايل  دهة 1340 با «جورج كيو»[1] معاون سابق قرارگاه «CIA» در تهران كه نام مستعار «ژوزف آدلسيك»[2] داشته، در ارتباط بوده است.(غضنفري، 98:1384)

1399/3/7 10:8:1 3 0
گزارش دوره آموزشی معارف در مرکز آموزش توپخانه اصفهان

به حول و قوه الهی، هیئت معارف جنگ در اجرای مأموریت انتقال گوشه ای از فرهنگ حماسه، معنویت، تدبیر، علم، وحدت، ولایت مداری و رشادت و ایثارگری رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس، آموزش معارف جنگ را برای دانشجویان وظیفه ورودی 01/02/99 در مرکز آموزش اصفهان در مقاطع تحصیلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد، دکترا) به مدت 14 ساعت و به استعداد 69 نفر در مرکز آموزش اصفهان برگزار نمود. 

1399/3/6 12:1:35 9 0
نبردهای هوایی ایران (4)

2) تحولات تجهیزاتی و اقلام عمده پروازی

از سال‏های 1335 شمسی باعنایت به مباحث و اهداف مطروحه فوق نیروی هوایی، شاهد توسعه و گسترش بیش از حد و غیر قابل انتظاری بوده است به این صورت که در راستای این اهداف، در ابتدا با برخورداری از تجهیزات آمریکایی در قالب «کمک‏های نظامی» اولین جت آموزشی «ت33» و متعاقباً در سال 1336 اولین سری از هواپیمای جت شکاری «اف84» و چند سال بعد جنگنده «اف86» در اختیار نیروی هوایی قرار می‏گیرد.

1399/3/6 11:34:2 7 0
چرا و چگونه از جنگ باید بدانیم-2

اگر جبهه ديگري باز مي شد؟

فرض كنيد جبهه‌اي در بوشهر يا بندرعباس يا نزديك‌تر، بندر امام خميني(ره) در خورموسي، عليه ما باز مي‌شد و اگر قدرت دريايي براي عراق به صورت کامل باقي مي‌ماند، بعيد نبود با کمک نیروی هوایی عراق در بعضی بنادر و سواحل ما تهدیدی بوقوع بپیوندد، چراكه زمان زیادی از جنگ نگذشته بود (در سال دوم جنگ بعد از عملیات رمضان) كه شوروي در روستاي حرمك، 25 كيلومتري عمق خاك ما در استان سيستان و بلوچستان، نفوذ كرد. یعنی از داخل خاك افغانستان يگان هوابرد اتحاد جماهير شوروي به استعداد کمتر از یک گردان به بهانه تعقيب مجاهدين افغان و به زعم خودشان شورشيان، وارد خاك جمهوري اسلامي شدند.

1399/3/6 11:21:39 5 0
استقبال خونين (18)

دو روز در ايرانشاه

زماني كه به پاسگاه رسيديم، همة افراد و خودروها در آن محدوده تجمع كرده بودند. داخل پاسگاه پر از نيرو بود. به زحمت راهي باز كرديم و جوياي آب شديم. افراد حاضرِ داخل محوطة پاسگاه گفتند آب و غذا هست برويد بگيريد. ستوان فلاح كُردي را پيدا كردم. ايشان گفتند همة بچه‌هاي گروهان سالم رسيده‌اند. براي شما هم نان و خرما از پاسگاه گرفته‌ايم. من توقع نداشتم كه در يك پاسگاه ژاندارمري كه معمولاً استعداد سازمانی آن حدود 10 تا 15 نفر است، آذوقه‌اي براي يك گردان وجود داشته باشد، اما پاسداران مستقر در پاسگاه آذوقة فراواني ذخیره داشتند به طوري كه نان و خرما و مقداري پنير به همة افراد رسيد.

1399/3/6 11:17:13 7 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-190

بخش چهارم: دارای روحیه وفاداری و فداکاری

1399/3/6 10:41:45 6 0
مواضع آمریکا-40

در آخرين دقيقه­هاي روز سه­شنبه و نخستين لحظات سحرگاه چهارشنبه، روز سرنوشت ­ساز كودتا، خلبان تصميم مي­گيرد تا مراتب را به حضرت "آيت­الله خامنه‌اي" (مدظله العالي) اطلاع­رساني نمايد. اين اقدام انجام مي­پذيرد و اطلاعات مؤثر و کارايي از کودتا را در محضر ايشان افشاء مي­نمايد. همچنين يکي از   درجه­داران تيپ 23 نوهد هم به ستاد مشترک مراجعه و جريان مشابه­اي را بازگو ‌نموده و پاكتي حاوي اطلاعات راجع به كودتا و اسامي يازده نفر از كودتاچيان را تسليم مي­نمايد.(مؤسسه مطالعات و پژوهش­هاي سياسي،1367: 192 و190)

1399/3/6 9:26:54 6 0
عملیات آفندی خیبر - قوچ سلطان(انتشار مجدد)

در حمله 27 آذرماه 1359 عراق توانست به ارتفاعات واقع در شمال غربی مریوان در خاک جمهوری اسلامی ایران حمله نموده و با تصرف قسمتی از ارتفاعات قوچ سلطان روی محور مریوان- باشماق موقعیت دیده بانی خوبی را به دست آورد و به این ترتیب سهولت وامکانات بیشتری را برای پشتیبانی از گروهکهای ضد انقلاب برای خود فراهم ساخت.

 

1393/3/5 10389 1

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015