عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

در مورد نحوه اسارت شهید لشکری توضیح دهید.


در مورد نحوه اسارت شهید لشکری توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

1398/7/23 11:48:13 75 1
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل دوم: مردمی بودن ارتش-69

بخش سوم: تعلق ارتش به مردم

۳- ملحق شدن صمیمانه ارتش به مردم:

مسئله ارتش و نقش آن در جامعه کنونی مسئله‌ای بسیار مهم و قابل‌توجه است. ارتش در نظام گذشته جدا از مردم بود و سعی شده بود تا جدا بماند، حرکت و فشارهای غیرطبیعی را بر ارتش وارد می‌کردند و به‌مجرداینکه آن بار سنگین از دوش این واحد عظیم انسانی برداشته شد به سمت مردم آمد و به آن صمیمانه ملحق شد. همه باید بدانند که همکاری مردم، ارتش و انقلاب یک حقیقت صمیمانه است و ما این را در میدان‌هایی آزموده‌ایم که خدعه و دروغ وجود ندارد.

1398/8/1 12:26:49 2 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-47

توجه: آشپزخانه­های صحرایی خارجی به علت کمبود وسایل سوختی، انهدام (بر اثر ترکش­ها) و همين­طور نداشتن کیفیت مناسب غذای طبخ­شده به وسيله آنها، به سرعت بلااستفاده می­گردید.

3- نان توسط پشتیبانی مناطق در مناطق عقب و یا با احداث خبازخانه موقت در نزدیک­ترین محل ممکن به خطوط پدافندی، پخت و روزانه به یگان­ها توزیع مي­شد.

1398/8/1 11:54:20 1 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (33)

به‌ هر حال، این اصرار و تأکید سپاه پاسداران بود بر اجرای عملیات و به قول سردار محسن رضایی در جلسه‌ای که بعد از اجرای عملیات والفجر مقدماتی و قبل از والفجر1 داشتیم: «غرور ما را گرفت. هدفی در عمق چهل کیلومتری انتخاب کردیم، که دور از دسترس ما بود.» یا به قول سردار غلامپور: «جنگ ما در والفجر مقدماتی با زمین بود، با دشمن نبود.» یا به قول سردار غلام‌علی رشید: «در تپه‌های رملی عمقر دو قدم به جلو و سه قدم به عقب می‌آمدیم.»

1398/8/1 11:53:34 2 0
فرماندهان صدام (92)

وودز: خیلی‌ها علاقه دارند در مورد چگونگی حادثه ناو استارک بیشتر بدانند. برایمان بگویید این حادثه چگونه اتفاق افتاد و پس از اصابت موشک به ناو استارک چه اتفاقی رخ داد. ممکن است در مورد شخصیت‌ها و واکنش‌های رهبران عراق و خلبان مربوط هر چه می‌دانید برایمان بگویید؟

1398/8/1 11:52:3 0 0
عبور از دیوار مرگ (11)

تلفن‌چی پس از این‌که دستور حسین – فرمانده گردان - را به کلیه فرماندهان و مسئولین گردان تکاور ابلاغ کرد، موضوع را به حسین اعلام کرد که دستور به طور دقیق اجرا و گیرنده پیام و ساعت ابلاغ در دفتر روزنامه ثبت شد.

حسین تا حضور فرماندهان و مسئولین یک بار دیگر کلیه مراحل اجرایی عملیات را در ذهن خود مرور کرد و حتی نتایج آن را در شرایط مطلوب و شرایط بحرانی مجدداً بررسی کرد تا در صورت نیاز تغییرات و اقدامات لازم قبل از ساعت «س» انجام شود.

ساعت 9 شب کلیه فرماندهان گروهان، دسته و عناصر مسئول در اجرای عملیات در اطاق عملیات (سنگر فرمانده گروهان در خط) حضور پیدا کردند.

1398/8/1 11:49:14 1 0
پیشگامان صنعت رادار در ایران-31

بد نیست خاطره نصب اولین روتوری را که گاه امیر غلامی تا ساعت 12 شب در سوله بر مونتاژ آن نظارت داشتند، به استحضار عزیزان برسانم. پس از آماده شدن اولین روتوری و تست آزمایشگاهی بر اثر فشار کاری بیش از حد و فشار عصبی زیاد ناشی از نگرانی، شب پنج شنبه بعد از اتمام کار، در منزل دچار ناراحتی شدید قلبی گردیدم، که اورژانس خبر کردند.

1398/8/1 11:39:27 3 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (32)

مجسم کنید اگر می‌خواستیم این همه نیرو را فقط به صورت راهپیمایی و نه جنگ و نه بمباران از تپه‌های عمقر در یک شب (منظور در تاریکی که روش جنگیدن ما بود یعنی همان فرمول) عبور دهیم و یا از جاده حلفائیه – عماره عبور دهیم. امکان داشت؟

تازه به فرض رسیدن به حلفائیه و پل غُزیله برای نگهداری آن در یک خط تماس حداقل نود کیلومتر نیاز به نیرو و تجهیزات سنگرسازی و خاکریزی داشتیم که جای سؤال داشت.

1398/7/30 13:36:33 6 0
عبور از دیوار مرگ (10)

كمربند آتش، مأموريت داشت با استقرار و روانه كردن جنگ‌افزارها با خط مستقيم در خط كمربند آتش بلافاصله پس از اجراي آتش از سنگرهاي دشمن، محل اجراي آتش دشمن را با اجراي آتش متقابل زير آتش قرار داده و آن‌ها را منهدم سازند. جنگ‌افزارهاي با خط سير منحني اعم از خمپاره‌انداز60 مستقر در خط آتش و ساير خمپاره‌اندازهاي مستقر در خط پدافندي همراه با آتش يگان در خط كمربند آتش را تقويت و يگان عمل‌كننده را پشتيباني مي‌كردند. ضمناً ديده‌بان مقدم توپخانه همراه فرمانده گردان تكاور به جلو اعزام تا در صورت نياز، آتش توپخانه نيز در‌خواست شود.

1398/7/30 13:33:41 8 0
ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا

فصل دوم: مردمی بودن ارتش-68

بخش سوم: تعلق ارتش به مردم

۲- خود(مردم) را با ارتش یکی دانستن:

اگر هرکدام از شما با همین لباس سربازی در جمع توده‌های عظیم مردم ظاهر شوید، مردم شمارا حامیان و دوستان عزیز خود می‌دانند و از صمیم قلب شمارا احترام خواهند کرد. در هیچ کجای دنیا ملتی وجود ندارد که ارتش را این‌گونه صمیمانه دوست بدارد و خود را با ارتش یکی بداند. در غالب کشورهای جهان، ارتش در خدمت قدرت‌هایی هستند که آن قدرت‌ها همراه مردم نیستند.

1398/7/30 11:27:31 7 0
پیشگامان صنعت رادار در ایران-30

ساخت موجبرهای رادار

سرهنگ حشمت‌الله زهدی

یکی دیگر از مواردی که در پدافند هوایی کمتر به آن پرداخته شده بود، مسیرهای هدایت امواج رادارها (Wave Guide) بود. در انتخاب رادار GPS-11 به عنوان الگو جهت ساخت، به عظمت و پیچیدگی موجبرها توجه نشده بود، که در حین ساخت متوجه سختی‌ها و دقت لازم جهت تأمین انواع موجبرها و تقسیم‌کننده‌های دقیق امواج شدیم. تنها فردی که در پدافند هوایی روی مسیرهای موجبری و لوازم جانبی آن کار کرده بود و تجربه داشت، برادر عزیز و صبورمان سرهنگ زهدی بودند،که با پشتکار همراه صبر و استقامت مثال‌زدنی توانست این پروژه سنگین را به سرانجام برساند. ایشان فوق‌العاده کم‌حرف و در عوض، اهل تلاش و عمل در سکوت هستند. 

1398/7/30 11:20:23 7 0
فرماندهان صدام (91)

یک روز در مسیر فرانسه بودیم که او از فرانسوی‌ها خواست اجازه دهند در یک بازی جنگ با بهترین خلبان جنگنده آنها یک نبرد هوایی داشته باشد. سلیمان در این نبردهای شبیه‌سازی‌شده سه بار خلبان فرانسوی را ساقط کرد و فرانسوی‌ها مجبور شدند خلبان خود را از عملیات اسکادران هوایی‌شان کنار بگذارند چون فکر می‌کردند دیگر برای این کار مناسب نیست.

1398/7/30 10:44:34 12 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-46

چنانچه در شرایط جوی نامناسب و یا صعب‌العبور بودن مسير، امکان آماد روزانه و ارسال غذای گرم به پایگاه‌ها با دشواري مواجه بود، لذا جیره و مواد غذایی به صورت خشک در اختیار پایگاه‌ها قرار می‌گرفت تا هر پايگاه با امکانات اولیه آشپزی که در اختیارشان قرار داشت، برابر برنامه غذايي نسبت به طبخ غذا و پخت نان روي ساج اقدام كنند.

در صورت مسدود شدن راه‌ها، براثر بارش شديد برف، ناامنی راه‌ها و يا صعب‌العبور بودن مسير برخي از پايگاه‌ها، تجديد تداركات طبقات ده‌گانه آمادي با استفاده از هوانيروز انجام مي‌گرفت.

1398/7/30 10:42:31 7 0
بررسی آثار وقایع پس از پیروزي انقلاب اسلامی و قبل از شروع جنگ ایران و عراق بر توان رزمی ارتش

جهت دانلود فایل PDF کلیک نمایید.

1398/7/29 11:52:46 17 0
بازخوانی جنگ تحمیلی (31)

در خردادماه 1361، عراق یک قرارداد 830 میلیون دلاری با یک شرکت بلژیکی برای تأسیس و ساخت مجتمع شیمیایی القاسم امضا کرد. مهم‌تر از همه بعد از فتح خرمشهر بود که جهان شرق و غرب متوجه انسجام و قوت انقلاب و نظام اسلامی ایران شدند. به طوری که در روز بعد فتح خرمشهر(4/3/1361) رادیو لندن گفت: «جنگ نه تنها جمهوری اسلامی آیت‌الله خمینی را تضعیف نکرده، بلکه به رهبری آن انسجام بخشید و اینک این قدرت صدام حسین در بغداد است که بی‌ثبات جلوه می‌کند.»

1398/7/29 11:42:53 13 0
پیاده نظام و دفاع مقدس-45

یکی از عوامل اساسی در تعیین آئین نظامی (دکترین) مسئله تهیه ساز و برگ مناسب و تدارکات لازم برای پشتیبانی از نیروهای مسلح هر کشور می‌باشد. دارا بودن توان رزمی مناسب برای بکارگیری نیروها در صحنه رزم همواره یکی از دغدغه‌های اصلی فرماندهان در تمامی رده‌ها می‌باشد.

در جنگ‌های نوین فرماندهان در صحنه رزم به عملیات و هدایت آن مي‌پردازند و تدارک و آماد یگان را به سامانه مسئول آماد و پشتیبانی واگذار مي كنند.

1398/7/29 11:38:27 14 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015