• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عبور از دیوار مرگ (2)


در تشكيل گردان تكاور، هر تيپ لشكر مسئوليت داشت يك گروهان از بهترين سربازان، درجه‌داران و افسران را انتخاب و با تجهيزات و سازوبرگ كامل تحويل گردان تكاور کنند. عده‌هاي لشكر نيز عناصر مورد نیاز رسته‌های مهندسي، ترابري، پشتيباني و......... را به گردان تکاور واگذار كنند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، نیروی زمینی ارتش جمهو

2- سازماندهي گردان تكاور:

نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران به منظور بيرون راندن نيروهاي متجاوز عراق از خاك وطن پس از كاهش عمليات‌ها و سكوت جبهه‌ها، با هدف توسعه سازمان و بالا بردن توان رزمي، در اوايل سال 1366 دستور تشكيل و سازمان‌دهي گردان تكاور لشكرها را صادر كرد.(1) لشكر 77 ثامن‌الائمه(ع) مشهد به فرماندهي سرهنگ ستاد نيكفرد - سرتیپ 2 فعلی - در اجراي اين دستور، گردان 770 تكاور را سازمان‌دهي و اينجانب (سرگرد حسين انصاري) را بهعنوان فرمانده گردان، مأمور تشكيل گردان کرد. 

در تشكيل گردان تكاور، هر تيپ لشكر مسئوليت داشت يك گروهان از بهترين سربازان، درجه‌داران و افسران را انتخاب و با تجهيزات و سازوبرگ كامل تحويل گردان تكاور کنند. عده‌هاي لشكر نيز عناصر مورد نیاز رسته‌های مهندسي، ترابري، پشتيباني و......... را به گردان تکاور واگذار كنند.

البته دستور بر این بود که سازماندهی و تشکیل گردان تکاور با نفرات زبده و شاخص تیپ‌ها و لشکر انجام شود، اما متأسفانه به‌علت کم‌توجهی بعضی از مسئولان بیش از 50درصد از نیروهای اعزامی به گردان تکاور شایستگی‌های لازم را نداشتند. لذا مجبور شدم ضمن اطلاع به فرماندهی محترم لشکر با دریافت افسران جوان و فارغ‌التحصیل دانشگاه افسری و سربازان جدیدالورود به لشکر، مجدداً ترکیب متناسبی از نفرات را سازماندهی و با تهیه یک برنامه آموزش فشرده، کار را شروع کردیم.

 

گردان تکاور با توجه به مأموریت و مسئولیتی که در خط پدافندی لشکر 77 ثامن‌الائمه مشهد نداشت پس از تشکیل، در نزدیکی کوه میشداغ و شهر بستان در یک دهکده که در جنگ ویران شده بود مستقر شد. گردان 770 تکاور با تهیه یک برنامه ویژه آموزشی شامل آموزش‌های کوهنوردی، زندگی در شرایط سخت، راهپیمایی طولانی و سنگین با تجهیزات کامل، تیراندازی هجومی، عقیدتی، ورزشی ضمن مجهز شدن به سلاح‌ها و ادوات جدید، آموزش خود را در شرایط آب‌و‌هوایی گرم جنوب شروع و در بازدیدهایی که در سطوح مختلف توسط مقامات لشکری در زمان‌های مختلف به‌عمل می‌آمد، متمایز بودن خود را نسبت به سایر یگان‌ها بیشتر به نمایش می‌گذاشت. خوشبختانه با حمایت ویژه‌ای که فرماندهی لشکر به‌عمل آوردند، در همان اوایل سازماندهی و آموزش، تعداد 12 نفر از افسران جوان فارغ‌التحصیل دانشگاه افسری امام علی(ع) که پس از طی دوره مقدماتی (تخصصی) توسط نزاجا به لشکر واگذار شده بود، را در اختیار گردان تکاور قرار دادند تا پس از یک ماه آموزش عملی تعداد هشت نفر را که ویژگی‌های خدمت در گردان تکاور را داشتند انتخاب و بقیه را در اختیار لشکر بگذارم.

بنده نیز با بررسی سوابق، مصاحبه حضوری، علاقه آنها، خصوصیات و ویژگی‌های روحی، جسمی، روانی و نحوه برخورد و قدرت مدیریت آنها در طول یک ماه تعداد هشت نفر که تقریباً شرایط و ویژگی‌های لازم را برای خدمت به عنوان فرمانده گروهان یا معاون گروهان تکاور داشتند انتخاب و بقیه را در اختیار لشکر قرار دادم.

این افسران جوان و شایسته با تلاش شبانه‌روزی ضمن اجرای آموزش‌ها و کسب اطلاعات و تجربه از افسران و درجه‌داران قدیمی، خیلی سریع خود را به مرز آمادگی آموزشی رساندند و از بنده خواستند تا آمادگی بازدید آموزشی آنها را به عرض فرماندهی لشکر برسانم.

بعد از چهارماه آموزش سخت و طاقت‌فرسا (همانند آموزش‌هاي دوره رنجر) مطلع شديم، فرماندهی نزاجا – سرتیپ حسنی سعدی (سرلشکر فعلی) - در سفر به منطقه جنوب از گردان770 تکاور مشهد بازدید خواهند داشت.

خبر بازدید فرماندهی نزاجا از گردان تکاور شور و شوق مضاعفی را در نیروهای گردان ایجاد کرد و تمام افسران، درجه‌داران و سربازانی که به مرخصی رفته بودند بلافاصله خودشان را به گردان رساندند و کسی هم تقاضای مرخصی نکرد و بطور کلی همه برای روز بازدید لحظه ‌شماری می‌کردند.

تا قبل از روز بازدید، گردان چندين بار توسط مسئولین محترم قرارگاه جنوب، فرماندهی و عقیدتی ـ سیاسی لشکر مورد بازدید قرار گرفت و معایب مشهوده از نظر لباس، تجهیزات و آموزش برطرف گردید.

بالأخره روز بازدید فرارسید و گردان تکاور با کلیه تجهیزات، ادوات، خودروها و لباس‌های نو و پوتین‌های براق و چهره‌های شاد بطور زیبایی در میدان صبحگاه گردان مستقر شدند.

ساعت 8 صبح امیر سرتیپ حسنی‌سعدی فرماندهی محترم نزاجا در رأس هیئتی از مسئولان محترم نزاجا و قرارگاه جنوب با چندین دستگاه پاترول وارد منطقه گردان تکاور شدند. با ادای احترام نظامی توسط پاسدار تشریفات و گزارش فرماندهی میدان (فرمانده گردان) گردان تکاور آماده بازدید شد.

فرماندهی نزاجا ضمن اظهار تشکر و خسته نباشید، به هیئت همراه فرمودند آقایان با توجه به مسئولیتتان گردان را از نظر لباس، تجهیزات، خودرو و سایر نیازمندی‌ها کاملاً بازدید و ضمن مشخص کردن محاسن و معایب، نیازمندی‌ها را در جلسه بحث و انتقاد ارائه فرمائید.

فرماندهی نزاجا شخصاً آموزش (به‌ویژه آموزش تیراندازی) را بازدید فرمودند و نکته جالب و اثرگذار در بازدید ایشان، تیراندازی واقعی به کلاه آهنی در فاصله 100 متر و 200 متر بود که چکیده تیراندازی به سیبل در میدان تیر استاندارد بود. متأسفانه این تغییر روش تیراندازی که سربازان و افسران و درجه‌داران آن را در طول این چند ماه آموزش تجربه نکرده بودند، باعث شد تا در این بخش از آموزش که فرآیند چندین آموزش بود مورد قبول نباشد. البته قبلاً آموزش‌های ناگهانی تیراندازی را اجرا کرده ولي نتيجه عمل سربازان، درجه‌داران و افسران در این بخش ضعیف بود. فرماندهی محترم نزاجا فرمودند: «جنگ واقعی نیاز به عکس‌العمل سریع در مقابل شرایط ناگهانی و غیرمنتظره دارد و دشمن ممکن است در جایی ظاهر شود که شما انتظار آن را ندارید و همین عدم آمادگی باعث خارج شدن شما از صحنه جنگ و عملیات خواهد شد و تبعات حذف شما از یگان، چه از نظر روحی و چه از نظر توان رزمی اثرات بسیار بدی برای یگان دارد و باید همیشه این حس را داشته باشید که ممکن است از زمین صاف جلوی شما یا پشت یک درخت یا ساختمان و... یک نفر بلند شود و یا تانکی ظاهر شود و به طرف شما تیراندازی کند.»

فرماندهی نزاجا مقرر فرمودند پس از 15 روز دیگر مجدداً از آموزش تیراندازی به سبک جدید بازدید خواهد شد تا در صورت احراز آمادگی مطلوب مأموریت رزمی گردان ابلاغ شود. این موضوع چنان تحرکی در نیروهای گردان تکاور به‌وجود آورد که هر فرمانده گروهان برای خودش یک میدان تیر جداگانه انتقالی و ناگهانی برای روزانه و شبانه با اهداف واقعی‌تر ایجاد و برای رسیدن به مرز آمادگی مطلوب به‌صورت شبانه‌روزی تمرین می‌کردند.

خوشبختانه پس از 15 روز نمایندگان ویژه فرماندهی محترم نزاجا و قرارگاه جنوب از آموزش‌ها و تیراندازی به روش جدید بازدید کردند و نفرات زیادی پاداش نقدی دریافت کردند.

 

  1. دستور تشکیل گردان های تکاور لشکرها در سال 1363 صادر شد و اولین گردان از این نوع یگانها در لشکر 64 ارومیه تشکیل گردید. به مرور لشکرهای دیگر هم اقدام به تشکیل گردان های تکاور کردند  و پس خاته جنگ بااستفاده از همین گردان ها در سه منطقه عملیاتی شمالغرب، غرب و جنوب سه تیپ تکاور سازماندهی شدند.( هیئت معارف جنگ)

 

منبع: عبور از دیوار مرگ، سرتیپ 2 پیاده  ستاد حسین انصاری، 1394، ایران سبز، تهران

1398/7/17 10:17:12 328 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در تشكيل گردان تكاور، هر تيپ لشكر مسئوليت داشت يك گروهان از بهترين سربازان، درجه‌داران و افسران را انتخاب و با تجهيزات و سازوبرگ كامل تحويل گردان تكاور کنند. عده‌هاي لشكر نيز عناصر مورد نیاز رسته‌های مهندسي، ترابري، پشتيباني و......... را به گردان تکاور واگذار كنند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015