• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عبور از دیوار مرگ (1)


در مناطق عملیاتی کشور به‌ویژه منطقه عملیات جنوب شهرها و ارتفاعاتی وجود دارد که هرکدام علاوه بر داشتن موقعیت راهبردی برای نیروهای خودی و دشمن، بخشی از تاریخ و هویت این کشور پهناور می‌باشد. خرمشهر و آبادان و فکه و بستان و... نمونه‌های آن است.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، نیروی زمینی ارتش جمهو

مقدمه:

با سلام و تحیت و آرزوی سلامتی و شادی برای عزیزانی که همیشه به دنبال واقعیت و کسب اطلاعات و تجربه از عملکرد کسانی هستند که جزئی از هویت و تاریخ پرفراز و نشیب ایران و سایر کشورها بوده‌اند.

اینجانب نویسنده کتاب یا رمان همچون سایر اساتید و نویسندگانی که از آثار مکتوب آنان فیلم‌ها ساخته شده و یا کتابشان در ردیف پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار گرفته و یا می‌گیرد نبودم، پیشاپیش از آن‌ها، اجازه می‌خواهم که با همکاری دوستان، کتاب دیوار مرگ را به شما خوانندگان تقدیم کنم.

در سال 1329 در تهران، میدان شاهپور متولد و در سال 1348 با دیپلم ریاضی وارد دانشکده افسری (دانشگاه امام علی (ع) فعلی) شدم. پس از فارغ‌التحصیلی و طی دوره تخصصی مقدماتی پیاده در شیراز در سال 1352 به مرکز آموزشی 01 تهران منتقل شدم.

پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و قبل از شروع جنگ تحمیلی به لشکر 28 سنندج منتقل و در سال 61 پس از مجروح شدن از ناحیه پا در عملیات آزادسازی شهر بوکان در مرکز آموزشی درجه‌داری تهران مشغول خدمت شدم.

در سال 1364 با بهبود نسبی پای راست به لشکر77 ثامن‌الائمه(ع) مشهد منتقل و پس از انجام وظیفه در عملیات تیپ1 ل77 و فرماندهی گردان770 تکاور (پس از عملیات دیوار مرگ) در دی‌ماه سال 1366 به فرماندهی تیپ مستقل45 تکاور جنوب انتخاب و پس از سازمان‌دهی، آموزش و شرکت در عملیات‌های مختلف در جنوب، غرب و شمال‌غرب، با قبول شدن در دوره دانشکده فرماندهی و ستاد در سال 1368 وارد دافوس شدم و در سال 1369 به ستاد نزاجا منتقل شدم. در سال 1380 پس از 32 سال خدمت و فرماندهی از رده دسته تا تیپ مستقل و 12 سال مشاغل مدیریتی با عنوان مدیر پژوهش و ارزیابی نزاجا بازنشسته شدم.

درخصوص نوشتن این کتاب اصرار دوستان خوبم در سازمان عقیدتی ـ سیاسی آجا، امور ایثارگران نزاجا و معاون محترم پژوهش نزاجا (امیر سرتیپ دکتر ملکی) تصمیم گرفتم با راهنمایی امیر سرتیپ2 علی نیکفرد کتاب عملیات دیوار مرگ را بنویسیم تا با کمک هیئت معارف جنگ، نسبت به انتشار آن اقدام شود. در آینده و در صورت امکان و یاری پروردگار، خاطرات واقعی عملیات در کردستان و مناطق عملیاتی جنوب، غرب و شمال‌غرب کشور را به رشته تحریر درآورم.

بدین وسیله از کمک و راهنمایی امیر سرتیپ ناصر آراسته و امیر سرتیپ حسام هاشمی و امیر سرتیپ2 علی صادقی گویا  که در چاپ و انتشار کتاب نهایت صمیمیت را مبذول داشتند و هم‌چنین با تشکر از کلیه کسانی که مشوق اینجانب در نوشتن این کتاب بوده‌اند از کلیه خوانندگان و دوستان عزیز تقاضا دارم با راهنمایی‌های خود مرا قرین امتنان فرمایند.

از هیئت معارف جنگ که فرصت انتشار این کتاب را فراهم کردند، صمیمانه تشکر می‌کنم.

سرتیپ 2 حسین انصاری

وضعیت منطقه

1- موقعیت جغرافیایی دیوار مرگ

در مناطق عملیاتی کشور به‌ویژه منطقه عملیات جنوب شهرها و ارتفاعاتی وجود دارد که هرکدام علاوه بر داشتن موقعیت راهبردی برای نیروهای خودی و دشمن، بخشی از تاریخ و هویت این کشور پهناور می‌باشد. خرمشهر و آبادان و فکه و بستان و... نمونه‌های آن است.

فکه بخش کوچکی از استان بزرگ خوزستان است که تقریباً در منتهی‌الیه شمال غربی استان و در حاشیه رودخانه دویرج که قسمتی از مرز ایران و عراق است واقع شده است. روز 31 شهریور سال 1359 ارتش عراق با هدف فتح سه روزه خوزستان از مرزهای جنوب و غرب وارد ایران شد و پس از ویران کردن شهرهای مرزی همچون بستان، موسیان، فکه و... به‌طرف رودخانه کرخه پیشروی کرد که با رشادت‌ یگان‌های محدود موجود در منطقه که چند برابر کمتر از نیروی دشمن بودند، و نیز خلبانان شجاع هوانیروز قهرمان (هواپيمائي نیروی زمینی ارتش) و تيزپروازان نيروي هوائي، تانک‌های خط مقدم ارتش عراق که در دشت‌های خوزستان همچون سیل حرکت می‌کردند متوقف و ارتش عراق عملاً در پشت کرخه و امتداد شوش، پادگان حمیدیه و رودخانه کارون و خرمشهر زمین‌گیر شد.

در فاصله سال‌های 60 تا 64 نیروهای دلاور و جان‌برکف نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و با پشتیبانی نیروی هوایی و دریایی ارتش، سپاه پاسداران و نیروهای بسیجی داوطلب مردمی در عملیات مختلف مانند: ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس و... ارتش عراق را مجبور کردند با هزاران کشته و زخمی و ده ها هزار اسیر و از دست دادن بخش عظیمی از ماشین جنگی خود، به پشت مرزهای بین‌المللی عقب‌نشینی کند، لیکن دشمن بعضی از شهرها و نقاط راهبردی را همچون میمک، فکه و... را حفظ و به سختی از آنها دفاع می‌کرد.

فکه و ارتفاعات مشرف به رودخانه دویرج از جمله نقاط حساس بود که ارتش عراق با سه تیپ کماندویی، ارتفاعات دوطرف رودخانه دویرج را تصرف و با احداث سنگرها و کانال‌های مستحکم، منطقه فکه و راه‌های تدارکاتی و ارتباطی مرزی را زیر پوشش داشت و تلفات و ضایعات زیادی به نیروهای خودی وارد می‌کرد.

ارتفاع بلند و شیب تند كناره‌هاي رودخانه دويرج و عدم توفیق نیروهای ایرانی در تصرف ارتفاع مذکور باعث شده بود که این ارتفاع به دیوار مرگ مشهور شود.

 

منبع: عبور از دیوار مرگ، سرتیپ 2 پیاده  ستاد حسین انصاری، ۱۳۹4، ایران سبز، تهران

1398/7/16 10:24:13 240 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در مناطق عملیاتی کشور به‌ویژه منطقه عملیات جنوب شهرها و ارتفاعاتی وجود دارد که هرکدام علاوه بر داشتن موقعیت راهبردی برای نیروهای خودی و دشمن، بخشی از تاریخ و هویت این کشور پهناور می‌باشد. خرمشهر و آبادان و فکه و بستان و... نمونه‌های آن است.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015