• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-20


در روند شروع و تکمیل فعالیت‌های فجر­28، ساخت گیرنده رادار PAR با پژوهشکده فاوا دانشگاه صنعتی اصفهان قرارداد شد و ساخت رادارهای IHPIR و ICWAR با مهندس میوه‌چی در دانشگاه اصفهان قرارداد بسته شد. ابتدا قرار بود لامپ مورد نیاز رادار PAR از نوع کلایسترون از طریق روس­ها تأمین شود، که بعدها روس­ها خلف وعده کرده و لامپ مورد نیاز رادار PAR را ندادند. در همین ایام نیز گیرنده و پردازشگر رادار PAR تحت عنوان KPAR ساخته شد و تحویل صنایع فجر28 گردید، ولی متأسفانه به دلیل عدم واگذاری لامپ، عملاً پروژه مذکور متوقف شد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

فعالیت­های پس از بازنشستگی

در آذر­ 1383، پس از 32 سال خدمت بازنشسته شدم. چند ماهی استراحت کردم تا در بهمن­ماه همان سال، از طرف پژوهشکده فاوا دانشگاه صنعتی اصفهان جهت ادامه ساخت رادارها، دعوت به همکاری شدم. بنده نیز با توجه به اینکه محل سکونتم در تهران بود، با شرایط یک هفته در میان پذیرفتم که جهت همکاری در ساخت رادارها و مشاوره نظامی به اصفهان بروم. تا سال 1385، در ساخت انواع رادارها برای نیروهای مختلف با دانشگاه همکاری کردم.

در طی سال‌ها، گاهی جهت احوال­پرسی، خدمت امیر غلامی تماس می­گرفتم و گاهی نیز جهت عرض ادب به طور حضوری خدمت می­رسیدم. در یکی از تماس­های تلفنی در زمستان سال1385، ایشان امر کردند که خدمتشان برسم و در ملاقات حضوری، ایشان اعلام نمودند که می‌خواهند پروژه ساخت سامانه هاگ را بپذیرند و خواستند دوباره افرادی که در پروژه ناظر و مجتمع سپهر قبلاً همکاری می‌کردیم جمع شده و در پروژه سامانه هاگ همکاری کنیم.

بنده نیز با توجه به اینکه به صورت یک هفته در میان با دانشگاه اصفهان قرارداد داشتم، نمی‌توانستم به طور دائم حضور داشته باشم، لذا امیر غلامی پذیرفتند که همکاری خود با دانشگاه را نیز ادامه دهیم. بدین ترتیب با جمع­آوری افراد ذیربط، در ساخت قسمت‌های مختلف رادار در یک مجتمع در صنایع مکانیک (شهید محلاتی) تحت عنوان پروژه فجر28 جهت ساخت کلیه تجهیرات سامانه موشکی هاگ شروع به کار نمودم.

در روند شروع و تکمیل فعالیت‌های فجر­28، ساخت گیرنده رادار PAR با پژوهشکده فاوا دانشگاه صنعتی اصفهان قرارداد شد و ساخت رادارهای IHPIR و ICWAR با مهندس میوه‌چی در دانشگاه اصفهان قرارداد بسته شد. ابتدا قرار بود لامپ مورد نیاز رادار PAR از نوع کلایسترون از طریق روس­ها تأمین شود، که بعدها روس­ها خلف وعده کرده و لامپ مورد نیاز رادار PAR را ندادند. در همین ایام نیز گیرنده و پردازشگر رادار PAR تحت عنوان KPAR ساخته شد و تحویل صنایع فجر28 گردید، ولی متأسفانه به دلیل عدم واگذاری لامپ، عملاً پروژه مذکور متوقف شد.

در این زمان، پیشنهاد ساخت فرستنده نیمه هادی در باند L برای اولین بار مطرح شد و ساخت آن با پژوهشکده فاوا دانشگاه صنعتی اصفهان قرارداد شد.

در طی یک سال، یک رادار کامل جستجوگر پالسی نیمه هادی تحت عنوان SPAR (کاوش) به طور کامل ساخته شد و در طی سال­های 1387 الی 1390، تعداد هشت دستگاه رادار کامل کاوش ساخته شده و تحویل صنایع شد، که در نوع خود تحولی نو و غرورآفرین بود.

 

کارگاه ساخت فرستنده رادار با ولتاژ زیاد/ سرهنگ پدافند حسن غفاری

گرچه فرستنده در سامانه رادار دارای حساسیت کمتری نسبت به سایر بخش‌هاست، ولی بالا بودن ولتاژ در اکثر قسمت‌های اصلی که تا صدهزار ولت هم می­رسد، نیاز به شجاعت و جسارت خاصی دارد، مخصوصاً برای پرسنل پدافند هوایی که عزیزانی را در تعمیرات همین فرستنده­ها در اثر کوچک­ترین خطا از دست داده‌اند. فرستنده با ولتاژ بالای سامانه رادار ملّی را مرد شجاع و جسور پدافند هوایی سرهنگ حسن غفاری بدون هیچ­گونه حادثه با قطعات و تجهیزات ساخته شده در کشورمان به پایان رساندند.

نامبرده متولد شهر مرند آذربایجان شرقی هستند، که در سال1354 به استخدام پدافند هوایی درآمدند و دوره­های تخصصی خود را در مراکز آموزشی کشور گذرانده­اند. بهتر است چگونگی پیشرفت کار را با بیان ایشان دنبال کنیم.

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/7/15 10:38:12 287 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در روند شروع و تکمیل فعالیت‌های فجر­28، ساخت گیرنده رادار PAR با پژوهشکده فاوا دانشگاه صنعتی اصفهان قرارداد شد و ساخت رادارهای IHPIR و ICWAR با مهندس میوه‌چی در دانشگاه اصفهان قرارداد بسته شد. ابتدا قرار بود لامپ مورد نیاز رادار PAR از نوع کلایسترون از طریق روس­ها تأمین شود، که بعدها روس­ها خلف وعده کرده و لامپ مورد نیاز رادار PAR را ندادند. در همین ایام نیز گیرنده و پردازشگر رادار PAR تحت عنوان KPAR ساخته شد و تحویل صنایع فجر28 گردید، ولی متأسفانه به دلیل عدم واگذاری لامپ، عملاً پروژه مذکور متو
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015