• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه (25)


11 نقاط برجسته و نقاط ضعف توپخانه در عملیات فتح‌المبین:

الف – نقاط برجسته

- توپخانۀ فتح‌المبین به نحو اصولی و علمی سازماندهی شده بود. بنابراین، تا پایان مرحلۀ چهارم عملیات هیچ‌گونه تغییری در سازمان برای رزم توپخانه داده نشد و این عامل به یگان‌های توپخانه اجازه می‌داد تا بدون اتلاف وقت و جابه‌جایی‌های بی‌مورد، مأموریت‌های طرح‌ریزی شده را انجام و تعقیب کنند و نیاز پیشروی یگان‌های مانوری را فراهم کنند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، عملیات های آفندی و ویژه ، عملیات ثامن‌الائمه(ع)،  ارتش جمهوری اسل

دانش و توانایی سلسله مراتب فرماندهی یگان‌های توپخانه که از بهترین افسران توپخانه ارتش بوده‌اند، کاربرد توپخانه را به حد مطلوب رسانده بود.

          - یگان‌های توپخانه از انسجام و کارآیی بیشتری نسبت به عملیات‌های قبل برخوردار بودند.

          - مسئولیت‌های ذاتی مربوط به هریک از مأموریت‌های تاکتیکی واگذاری به یگان‌های توپخانه به طور نسبی رعایت شد.

          -  طرح‌ریزی آتش و هماهنگی پشتیبانی آتش، برابر اصول تاکتیک و تکنیک توپخانه، تا پایین‌ترین رده (آتشبار- گردان مانوری) اجرا شد.

          - برای بی‌اثر کردن پاتک‌های سنگین دشمن، از انبوه آتش سازمان یافته توپخانه استفاده شد.

          - ربط و ارتباط بین یگان‌های توپخانه و یگان‌های مانوری به طور نسبی اجرا شد.

          - تنوع کالیبرهای توپخانه (105– 122– 130– 155– 175– 203 میلیمتری) و کیفیت مکانیزم توپ‌ها و همچنین نگهداری و کاربرد صحیح آنها در تمام مدت عملیات باعث شد تا پشتیبانی آتش مورد نظر فراهم شود.

          -  استقرار صحیح دیدبان‌ها در نقاط سرکوب و نزدیک‌ترین محل به دشمن و ارسال گزارش‌های دیدبانی بموقع و جمع‌آوری اطلاعات صحیح از دشمن باعث شد تا بیشترین شناخت از دشمن، بویژه توپخانه‌های دشمن، در اختیار قرار گیرد.

          - با وجود محدودیت شدید مهمات، بخصوص برای توپ‌های130 و 155 م‌م، فرماندهان یگان‌های توپخانه با صرفه‌جویی و دقت فوق‌العاده در تیراندازی‌ها، از مصرف بی‌رویه مهمات ممانعت کردند. ضمن اینکه یگان‌های توپخانه، قبل از عملیات فتح‌المبین و در مأموریت‌های پدافندی، با ذخیره‌سازی مهمات توانسته بودند تا 5برابر بار مبنا، مهمات یگان را ذخیره و در این عملیات به پای کار آورند. به همین دلیل، در طول عملیات و در شرایط پاتک‌ها، پرحجم‌ترین آتش‌ها را بر سر دشمن فرو ریختند.

          - دشمن ابتدا با 13 یا 14 گردان توپخانه 122، 130، 152 ، 155 و کاتیوشا با تهاجم نیروهای ما مواجه شد. اگرچه به نظر می‌رسد سایر توپخانه‌های سپاه دشمن هم یگان‌های پدافندکننده را در این منطقه یاری کرده باشند، اما گلوله‌باران شدید توپخانه‌های دشمن توسط توپخانه قدرتمند خودی از لحظات اولیۀ کشف تک، همچنین نفوذ رزمندگان ما به عمق یگان‌های دشمن در اولین ساعات عملیات و تصرف مواضع تعدادی از یگان‌های توپخانۀ دشمن باعث شد که سامانه پشتیبانی آتش دشمن سردرگم شده از هم بپاشد. به این ترتیب، فرصت سازماندهی یا جاگزینی توپخانه‌های دشمن میسر نشد. اگرچه دشمن یگان‌هایی مانند گردان215 و گردان217 را از قصر شیرین و سایر مناطق به این منطقه جابه‌جا کرد، اما توفیقی به دست نیاورد و این امر نقش بسزایی در انهدام بیشتر نیروهای دشمن و موفقیت هرچه تمام‌تر نیروهای رزمی خودی ایفا کرد. بنابراین، آنچه مسجل و محرز است اینکه در طول مدت اجرای عملیات فتح‌المبین، به علت ضربات پی در پی و همه‌جانبه به توپخانه دشمن، نیروهای متجاوز نتوانستند پشتیبانی لازم را از توپخانۀ سازمانی خود دریافت کنند. در این عملیات گردان‌های 19، 28، 39، 49، 217 ،242 و351 توپخانۀ دشمن کاملاً منهدم و تعدادی از آتشبارهای ارتش خلقی دچار آسیب‌های جدی شدند وگردان هدفیاب دشمن نیز آسیب سنگین دید.

 

          ب - نقاط ضعف:

          - کمبود شدید مهمات بویژه کالیبرهای 155م‌م و کاتیوشا و 175م‌م. این کمبود از زمان اجرای عملیات کربلا1 وجود داشت. از اینرو، یگان‌های توپخانه با ابتکار و صرفه‌جویی، مقداری مهمات را خارج از آمارهای رسمی ذخیره کرده بودند تا در روز مبادا مورد استفاده قرار دهند. به همین دلیل، این مهمات در عملیات فتح‌المبین مورد استفاده قرار گرفت.

          - کمبود افسران وظیفه جهت انجام مأموریت در رسدهای دیدبانی، که این کمبود بنا بر ابتکار فرماندهان یگان‌های توپخانه از طریق آموزش سربازان دیپلم موجود در یگان، تقریباً منتفی و رسدهای دیدبانی مورد نیاز تأمین شد.

- امکان دیدبانی هوایی به علت محدودیت در پرواز و خطرات ناشی از جنگ‌افزارهای پدافندی هوایی دشمن میسر نشد.

- محدودیت گلوله‌های روشن کننده (منور) برای هویتزرهای 105 و 155م‌م، یگان‌های توپخانه را ملزم می‌کرد تا تیراندازی با گلوله‌های منور به حداقل رسیده و این نیازمندی از طریق تیراندازی با گلوله‌های  منور خمپاره‌اندازها تأمین شود.

- کمبود وسایل ترابری سازمانی (البته این کمبود توسط قرارگاه‌های جهاد سازندگی تا حدودی تأمین شد).

12 –  ابتکارات و نوآوری توپخانه در عملیات فتح‌المبین:

در این عملیات به علت محدودیت مهمات بعضی از جنگ‌افزارهای توپخانه، از گردان‌های 105م‌م که هیچ‌گونه محدودیتی از نظر مهمات نداشتند، استفاده شد. همچنین، یک گردان توپخانۀ 105م‌م به منظور استفاده از حداکثر پشتیبانی از عملیات و از بین بردن محدودیت برد، به جلو تغییر مکان داده شد و در مواضعی در میان تپه‌های رملی، حوالی دیدگاه اشغال موضع کرد.P31F[1]

منبع: توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه ، سرتیپ دوم توپخانۀ ستاد محمد نجفی‌راشد، 1397، ایران سبز، تهران

 


[1]- سرتیپ2 نصرت‌الله معین وزیری، نیروی زمینی ارتش در عملیات فتح‌المبین، تهران، ایران سبز، 1381.

1398/7/14 10:34:28 187 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
11 – نقاط برجسته و نقاط ضعف توپخانه در عملیات فتح‌المبین: الف – نقاط برجسته - توپخانۀ فتح‌المبین به نحو اصولی و علمی سازماندهی شده بود. بنابراین، تا پایان مرحلۀ چهارم عملیات هیچ‌گونه تغییری در سازمان برای رزم توپخانه داده نشد و این عامل به یگان‌های توپخانه اجازه می‌داد تا بدون اتلاف وقت و جابه‌جایی‌های بی‌مورد، مأموریت‌های طرح‌ریزی شده را انجام و تعقیب کنند و نیاز پیشروی یگان‌های مانوری را فراهم کنند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015