• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-17


در ملاقات‌های اولیه با اعضای تیم دانشگاه، درخواست شد که نصب اولیه گیرنده آزمایشگاهی در باندL  در سایت رادار گروه پدافند هوایی هاشم‌آباد انجام گردد، که مورد موافقت پدافند هوایی قرارگرفت. پس از آماده‌سازی تجهیزات و بلوک‌های ساخته شده گیرنده آزمایشگاهی، برنامه تست هماهنگ شد و در زمستان سال1375، تیم به هاشم‌آباد اعزام شد و طی چند روز گیرنده مذکور را جایگزین گیرنده اصلی رادار هاشم‌آباد، که از نوع ADS4  بود، نمود و مورد تست قرار داد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

پروژه ناظر

در سال 1364و اواسط جنگ تحمیلی، از طرف شهید ستاری فرماندهی نهاجا و امیر غلامی فرماندهی آماد و پشتیبانی نهاجا مأموریتی تحقیقاتی به تعدادی از نفرات دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان (متشکل از دکتر علوی، مهندس میرمحمد صادقی، مهندس میوه‌چی، مهندس اخوان) داده می‌شود، تا بر روی رادار PAR سامانه هاگ در سایت زاهد گروه پدافند اصفهان جهت کپی‌سازی آن پژوهش و تحقیق نمایند. مراحل تحقیقات منتج به ساخت یک گیرنده آزمایشگاهی شد و در سال 1367، با پایان یافتن  جنگ تحمیلی و به شهادت رسیدن شهید ستاری، عملاً پروژه تعطیل شد.

تا سال1375 که رادارهای پیش اخطار از نوع FPS100 مستقر در جنوب کشور عملاً به علت نبود قطعات حساس و بحرانی غیرعملیاتی گردید و یک به یک از رده خارج شده بودند. این ایام مصادف بود با فرماندهی امیر غلامی در پدافند هوایی. ایشان مجدداً پروژه مذکور را جهت تأمین و عملیاتی نمودن رادارهای پیش اخطار فعال نمودند.

سال1374 در گردان S200 گروه پدافند اصفهان خدمت می‌کردم، که برای اجرای تست موشک سیستم S200 به میدان تیر سمنان اعزام شده بودم. در بازگشت از مأموریت سمنان، جهت ارائه گزارش وضعیت در ستاد پدافند، خدمت امیر فرماندهی پدافند هوایی (امیر غلامی) رسیدم. در آن ملاقات امیر فرماندهی شروع یک پروژه جدید در اصفهان را تشریح کرده و به بنده پیشنهاد همکاری با دانشگاه صنعتی اصفهان (بخش تحقیقات دانشکده برق و کامپیوتر) را دادند. بنده نیز با توجه به سوابق و علاقه خاصی که نسبت به فعالیت‌های پژوهشی داشتم، با کمال میل پذیرفتم. قرار شد که در بازگشت به اصفهان با اعضای تیم بخش تحقیقات دانشکده برق دانشگاه صنعتی اصفهان ملاقات نمایم و هماهنگی‌های لازم را انجام دهم.

در ملاقات‌های اولیه با اعضای تیم دانشگاه، درخواست شد که نصب اولیه گیرنده آزمایشگاهی در باندL  در سایت رادار گروه پدافند هوایی هاشم‌آباد انجام گردد، که مورد موافقت پدافند هوایی قرارگرفت. پس از آماده‌سازی تجهیزات و بلوک‌های ساخته شده گیرنده آزمایشگاهی، برنامه تست هماهنگ شد و در زمستان سال1375، تیم به هاشم‌آباد اعزام شد و طی چند روز گیرنده مذکور را جایگزین گیرنده اصلی رادار هاشم‌آباد، که از نوع ADS4  بود، نمود و مورد تست قرار داد.

در تست پروازی که به همین منظور در حضور فرماندهی محترم پدافند و جمعی از فرماندهان و معاونت‌های نیرو و پدافند انجام شد، نتایج تست رضایت‌بخش بوده و مورد قبول واقع شد.

افرادی که درتیم دانشگاه با ما همکاری می‌کردند، عبارت بودند از: آقایان دکتر علوی، مهندسین حمید میرمحمد صادقی، محمدرضا اخوان صراف، محسن میوه‌چی، مهدی فدایی و خانم مهندس ابراهیمیان.

پس از مثبت بودن نتایج تست گیرنده در سایت هاشم‌آباد، مراحل تهیه پروپوزال و مذاکرات مد نظر در مورد مشخصات فنی و مالی قرارداد ساخت گیرنده رادار باند L انجام شد و سرانجام در دی‌ماه سال75 قرارداد منعقد شد. پس از عقد قرارداد، بنده از طرف امیر فرماندهی پدافند (امیر غلامی) به عنوان مسئول اجرایی و همکاری با دانشگاه صنعتی مأموریت یافتم تا محل تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز پروژه را ساماندهی کنم.

در فروردین سال76، تعدادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه هوایی که به تازگی فارغ‌التحصیل شده بودند، از طرف امیر فرماندهی پدافند انتخاب و به گروه پدافند اصفهان اعزام شدند. ساختمان آموزشی گروه پدافند نیز به عنوان ساختمان اصلی پروژه و محل کارگاه مورد نظر انتخاب و با تخصیص اعتبار، ساختمان مذکور جهت انجام فعالیت‌های مورد نظر آماده سازی و تجهیز شد.

علاوه بر افراد اعزامی از دانشگاه هوایی، تعدادی نیز از افراد فعال در زمینه‌های مورد نیاز که در گروه‌های تابعه پدافند خدمت می‌کردند نیز جذب شده و به اصفهان منتقل شدند.

اسامی افراد تشکیل دهنده پروژه بدین شرح است:

 1. سرهنگ سید محمود سید اشرفی      مسئول اجرایی پروژه
 2. سرهنگ عبداله شریفی                      مسئول اداری و معاون
 3. سرهنگ اسداله هاشمی                     مسئول مونتاژ و تدارکات
 4. سرهنگ محمد سلطان‌زاده                  مسئول مونتاژ
 5. سرگرد رضا عباس‌زاده                       متخصص فنی
 6. ستوانیکم سید حسن حسینی              متخصص فنی
 7. ستوان رضا شریفی                           متخصص فنی
 8. ستوان احمد طالبیان                        متخصص فنی
 9. ستوان سید حسین موسوی                 متخصص فنی
 10. ستوان ناصر منصوری‌راد                     متخصص فنی
 11. ستوان اردشیر امید                          متخصص فنی

 

از 20 فروردین سال76،  یک دوره کوتاه آموزشی رادار در دانشگاه توسط آقای دکتر علوی برای اعضاء تیم برگزار گردید، که در این دوره آموزشی، موارد مهمی که در ساخت گیرنده مورد نیاز و ضروری بود، آموزش داده شد. طول دوره در حدود 10 روز کاری بود.

علاوه بر پرسنل منتخب کادر ثابت، جهت تکمیل نیروی انسانی مورد نیاز، تعدادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها با مصاحبه و گزینش انتخاب شدند، که پس از انجام مراحل اداری و دریافت امریه از ستاد کل، به عنوان خدمت وظیفه به تیم اصلی اضافه شدند.

همزمان با جذب نیروی انسانی و شروع آموزش، مراحل تأمین و تدارک قطعات و تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیز و تکمیل کارگاه‌های ساخت و تولید در دستور کار قرار گرفته و با اعتبارات تخصیص یافته، سریعاً قطعات مورد نیاز چه از داخل و چه از خارج خریداری شده و انبار قطعات آماده پشتیبانی ساخت شد.

قرار شد برای پروژه نام و نشانی تعیین شود، که پس از بررسی نام‌های متعدد، در نهایت نام "ناظر"  برای پروژه انتخاب شد و پروژه تحت عنوان "پروژه ناظر" متولد شد.

پس از اجرای آموزش‌های اولیه، جذب نیروی انسانی و تأمین تدارک تأسیسات و تجهیزات، مراحل طراحی سیستم اول شروع شد و پس از چند ماه، نمونه اولیه نیمه صنعتی گیرنده در باند فرکانسیL  ساخته شد.

برای اطمینان عملکرد، یک نوبت تست برای ارزیابی نمونه در سایت رادار هاشم‌آباد انجام شد، تا اشکالات احتمالی برطرف شود.

برای ادامه کار، تست‌ها و نمونه‌برداری‌هایی هم در سایت رادار بندرعباس انجام شد.

در طی این مراحل، نیازمندی‌ها و قطعات مورد نیاز نیز از طریق مرکز تهیه و توزیع پدافند هوایی خریداری و به اصفهان فرستاده می‌شد.

در آذرماه سال1376، تقریباً ساخت گیرنده نمونه اول به پایان رسیده و مقرر شد که اولین سیستم در یکی از کانال‌های رادار سایت کیش نصب و راه‌اندازی شود.

اوایل زمستان سال1376 پس از آماده شدن سیستم، آماده‌سازی تجهیزات، سیستم و نیروی انسانی مورد نیاز انجام شد و هماهنگی‌های لازم نیز از طریق فرماندهی محترم پدافند هوایی با فرماندهی گروه پدافند کیش (سرهنگ ساویز) انجام شد.

پس از انتقال نفرات و تجهیزات به کیش، تجهیزات گیرنده یکی از چانل‌های قدیمی رادار کیش جمع‌آوری گردید (رادار کیش از نوع FPS100 آمریکایی بود) و گیرنده جدید ساخت داخل کشور جایگزین آن شد. با توجه به اینکه برای اولین بار این اقدام انجام می‌شد، طبیعی بود که چند هفته‌ای طول بکشد

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/7/10 11:48:51 427 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در ملاقات¬های اولیه با اعضای تیم دانشگاه، درخواست شد که نصب اولیه گیرنده آزمایشگاهی در باندL در سایت رادار گروه پدافند هوایی هاشم‌آباد انجام گردد، که مورد موافقت پدافند هوایی قرارگرفت. پس از آماده‌سازی تجهیزات و بلوک‌های ساخته شده گیرنده آزمایشگاهی، برنامه تست هماهنگ شد و در زمستان سال1375، تیم به هاشم‌آباد اعزام شد و طی چند روز گیرنده مذکور را جایگزین گیرنده اصلی رادار هاشم‌آباد، که از نوع ADS4 بود، نمود و مورد تست قرار داد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015