• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه (24)


گاهی اوقات قلم از بیان حقایق میدان نبرد ناتوان می‌شود. در آن شب روی دیدگاهی در تپۀ بلند سپتون، تقریباً تمام منطقۀ عملیات قرارگاه نصر را زیر نظر داشتم. همه جا آتش و تحرک و پیشروی بود. با وجود تاریکی مطلق، تجسم وضعیت درگیری‌ها برای کسی که منطقه را می‌شناخت، تقریباً ساده بود. زیرا خط سیر گلوله‌ها، بویژه گلوله‌های رسام، نشان می‌داد که درگیری‌ها چگونه، در کجا و کی شروع می‌شود و چگونه و با چه نتیجه‌ای پایان می‌پذیرد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، عملیات های آفندی و ویژه ، عملیات ثامن‌الائمه(ع)، ارتش جمهوری اسل

10  عملکرد توپخانه در عملیات فتح‌المبین (2)

ب- روز شمار آتش توپخانه 30F[1]

1 فروردین  1361

 • روز قبل سرهنگ توپخانه علی صیادشیرازی، فرماندۀ وقت نیروی زمینی پیامی به شرح زیر به قرارگاه‌های چهارگانه فرستاد: حملات دشمن ناشی از ترس و وحشت او از حمله گستردۀ رزمندگان اسلام است. با خونسردی دفع کنید و مهمات را بیهوده مصرف نکنید.
 • در ساعت 0900 مورخ 1/1/60، تصمیم نهایی دستور عملیاتی قرارگاه کربلا به قرارگاه‌های تابعه ابلاغ شد. بنابراین، طبق دستورهای ابلاغی، یگان‌های توپخانه آماده شدند تا در سراسر صحنۀ نبرد از عین‌خوش در شمال‌غربی تا رقابیه و میشداغ در جنوب‌غربی منطقۀ غرب دزفول در خط تماسی قوسی شکل به طول قریب به 100 کیلومتر سنگین‌ترین آتش پیش‌بینی شدۀ خود را بر مواضع و سنگرهای دشمن فرو ریزند.
 • در ساعت 1000، بر اثر اصابت یک گلولۀ توپ دشمن به بیمارستان شوش یک دستگاه آمبولانس دچار حریق شد و دو نفر مجروح شدند.

 

2 فروردین 1361

 • از حدود ساعت 1 بامداد روز دوم فروردین ماه، تک نصرهای 1 و 3 کشف شد و دشمن آتش توپخانۀ خود را روی آنها باز کرد. با وجود این تلاش شد که تا سرحد امکان استمرار تک با استفاده از غافلگیری صورت پذیرد. بالأخره در ساعت 0130، آتش توپخانۀ خودی روی دشمن و بویژه روی مواضع توپخانۀ وی که از قبل شناسایی و روی آن تنظیم تیر هم شده بود، گشوده شد و ضمن خاموش کردن آنها، عناصر قرارگاه نصر تحت حمایت این آتش‌ها از معابر ایجاد شده در میادین مین عبور کردند و با دشمن درگیر شدند.

          در اینجا لازم می‌دانم بخشی از خاطرات امیر سرافراز ارتش، سرتیپ2 توپخانۀ ستاد نصرت‌الله معین وزیری، نویسنده کتاب نیروی زمینی ارتش در عملیات فتح‌المبین، از زبان خود ایشان نقل شود:

          "گاهی اوقات قلم از بیان حقایق میدان نبرد ناتوان می‌شود. در آن شب روی دیدگاهی در تپۀ بلند سپتون، تقریباً تمام منطقۀ عملیات قرارگاه نصر را زیر نظر داشتم. همه جا آتش و تحرک و پیشروی بود. با وجود تاریکی مطلق، تجسم وضعیت درگیری‌ها برای کسی که منطقه را می‌شناخت، تقریباً ساده بود. زیرا خط سیر گلوله‌ها، بویژه گلوله‌های رسام، نشان می‌داد که درگیری‌ها چگونه، در کجا و کی شروع می‌شود و چگونه و با چه نتیجه‌ای پایان می‌پذیرد. به طور مثال، ابتدا انبوهی خط سیر گلوله را از جانب دشمن می‌دیدی که بلافاصله نیروی خودی به آنها پاسخ می‌داد. اندکی بعد خط سیر گلوله‌های دشمن به ترتیب کم و سپس خاموش می‌شدند و پیرو آن، مواضع دشمن توسط رزمندگان دلاور خودی سقوط می‌کرد. در نتیجه، با وجود اینکه مواضع توپخانه دشمن در غرب تپه علی گره‌زد به تصرف نیروهای جمهوری اسلامی درآمده بود و از نظر کلیات نبرد، باید دیگر مواضع دشمن در جلو توپخانه نیز سریعاً سقوط می‌کرد، ولی این وضع در روز اول نبرد پیش نیامد. احتمال پاتک دشمن از ساعت 10:30 تقویت و حرکت نیروهای دشمن به سمت شمال نهر رفائیه مشاهده شد. تعداد زیادی توپ کششی از دشمن باقی مانده بود که خودروهای کشندۀ این توپ‌ها یا منهدم و یا توسط خدمۀ مربوط به عقب برده شده بودند. اما چون این توپ‌های عراقی ساخت شوروی و از همان توپ‌هایی بودند که نیروهای ایرانی نیز داشتند، به توپخانۀ لشکر21 پیاده دستور داده شد از توپ‌های بجا مانده دشمن، در همان محل و علیه نیروهای عراقی استفاده شود."

 

4 فروردین 1361

 • مبادلۀ آتش در منطقۀ قرارگاه فجر به طور دائم ادامه داشت و توپخانۀ لشکر77 تلاش می‌کرد با اجرای آتش، از جابه‌جایی نیروهای مستقر در تپۀ ابوصلیبی خات جلوگیری کند.

 

 

 

7 فروردین 1361

 • در ساعت 0910، به توپخانه دستور داده شد که ستون تانک دشمن را زیر آتش بگیرد. ضمناً در همین زمان فرماندۀ قرارگاه نصر، تیپ3 لشکر92 را که در احتیاط قرارگاه قرار داشت، نسبت به تهدید مزبور آگاه کرد که دقیقاً مراقب اوضاع باشد.
 • در ساعت 0933، توپخانۀ لشکر21 به فرماندهی قرارگاه نصر گزارش کرد که به علت گرد و خاک زیاد، دیـدبان‌ها چیزی را نمی‌بینند. فرماندۀ قرارگاه نصر پاسخ داد که دشمن در حال پاتک اسـت، آتش را قطع نکنید.
 • در ساعت 1000، صبح، فرماندۀ قرارگاه نصر به توپخانه دستور داد کــه روی منطقۀ واوی و حسن بربوطی آتش را باز کنند.
 • در ساعت 0840، فجر 1 اعلام کرد که تعدادی توپ بسته به توپ‌کش دشمن، از تپۀ146 به سمت تپۀ127 در حال فرار هستند. با توجه به خط آتش محدود، آنها را زیر آتش قرار دهید.

 

8 فروردین 1361

 • توپخانۀ لشکر21 حمزه برای جلوگیری از فرار دشمن، با بیشترین توان آتش خود، عقبۀ دشمن را زیر آتش گرفت. در ساعت 0525، قرارگاه نصر گزارش داد که ایستگاه رادار را تصرف و اشغال کرده است و آماده می‌شود به سوی سایت 5 پیشروی کند.

منبع: توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه ، سرتیپ دوم توپخانۀ ستاد محمد نجفی‌راشد، 1397، ایران سبز، تهران

 


[1]. منبع: بررسی و تدوین روزشمار جنگ اجا

   مجری و محقق: سرتیپ2 ستاد علاءالدین احمدی

   ناظر علمی: سرتیپ ستاد محمود رستمی

  انتشارات: سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس

1398/7/10 10:21:9 304 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
گاهی اوقات قلم از بیان حقایق میدان نبرد ناتوان می‌شود. در آن شب روی دیدگاهی در تپۀ بلند سپتون، تقریباً تمام منطقۀ عملیات قرارگاه نصر را زیر نظر داشتم. همه جا آتش و تحرک و پیشروی بود. با وجود تاریکی مطلق، تجسم وضعیت درگیری‌ها برای کسی که منطقه را می‌شناخت، تقریباً ساده بود. زیرا خط سیر گلوله‌ها، بویژه گلوله‌های رسام، نشان می‌داد که درگیری‌ها چگونه، در کجا و کی شروع می‌شود و چگونه و با چه نتیجه‌ای پایان می‌پذیرد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015