• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

بازخوانی جنگ تحمیلی (19)


در مورخ 14/5/1359، کنفرانس سران کشورهای عرب در طائف عربستان برگزار و صدام مسئله حمله به ایران را مطرح می‌کند و آن را یک تفریح نظامی می‌خواند. در این جلسه، هشت کشور عربی از تصمیمات صدام پشتیبانی کردند.

در تیرماه 1359، برژینسکی در مرز اردن و عراق با صدام ملاقات کرد و چراغ سبز آمریکا را به وی اعلام کرد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس، خاطرات فرماندهان ارتش

آغاز جنگ تحمیلی(3)

مورد پنجم: قرائن و شواهد:

- ارتش عراق در مورخ 12/1/1359، متولدین سال 1955 را برای خدمت احتیاط و اعلام بسیج نظامی فراخوان داد و پس از ده روز در مورخ 22/1/1359، دوباره با فراخوان کلیه متولدین سال 1949 را به خدمت احضار کرد.

-در مورخ 14/1/1359، روزنامه واشنگتن‌ پست نوشت: ایران و عراق در آستانه جنگ قرار دارند.

- در مورخ 17/1/1359، سعدون حمادی وزیر امور خارجه عراق خواستار تخلیه سه جزیره ایرانی(تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی) در دهانه تنگه هرمز توسط ایران شد.

- در مورخ 18/1/1359، صدام در سخنرانیش اعلام کرد: آماده حل اختلافات به زور با ایران است.

- روزنامه کیهان 21/1/1359 ص2، فرمانده کل ژاندارمری اعلام نمود: ارتش عراق به پانزده کیلومتری مرز ایران رسید.

- در مورخ 29/1/1359، آیت‌الله سیدباقر صدر و خواهرش بنت‌الهدی توسط رژیم بعثی عراق به شهادت رسیدند.

- در مورخ 30/1/1359، دیپلمات‌های ایرانی مقیم بغداد اخراج گردیدند.

- در مورخ 4/2/1359، صدام تأکید بر حاکمیت عراق بر استان خوزستان کرد.

- اخراج ایرانیان و ایرانی ‌تبار‌های مقیم عراق به طور مستمر و گسترده تا شروع جنگ ادامه داشت.[1]

- در مورخ 18/1/1359، قطع روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا و اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا درباره اقدامات علیه ایران و امکان حمله نظامی به ایران برای رهایی گروگان‌ها. دو روز بعد روزنامه ویکی تلگراف نوشت: «عراق خود را به همراه آمریکا برای منزوی کردن ایران همسو می‌بیند.»

- روزنامه نیویورک تایمز در اردیبهشت‌ماه 1359 نوشت که دولت آمریکا پس از شکست و ناکامی در ماجرای فرودگاه طبس، سه طرح نظامی مهم را بررسی می‌کند.

- در مورخ 14/5/1359، کنفرانس سران کشورهای عرب در طائف عربستان برگزار و صدام مسئله حمله به ایران را مطرح می‌کند و آن را یک تفریح نظامی می‌خواند. در این جلسه، هشت کشور عربی از تصمیمات صدام پشتیبانی کردند.

- در تیرماه 1359، برژینسکی در مرز اردن و عراق با صدام ملاقات کرد و چراغ سبز آمریکا را به وی اعلام کرد.

- آرایش مواضع و تمرکز نیرو در مجاورت مرزها گزارش می‌گردید.

- درگیری‌های پاسگاه‌های مرزی شدت یافته بود.

- در مورخ 16/6/1359 و 19/6/1359 منطقه مرزی زینل‌کش و میمک توسط ارتش متجاوز عراق اشغال نظامی شد.

-در مورخ 22/6/1359 در یک درگیری هوایی در منطقه گرده‌نو و بیشگان سرپل ذهاب دو فروند هوایپمای میگ21 عراقی سرنگون و جنازه خلبان‌های آنها به قصرشیرین منتقل می‌شود.

- در مورخ 26/6/1359، صدام‌حسین (رئیس‌جمهور عراق) قرارداد 1975 الجزایر را پاره و به ایران اعلان جنگ نمود.

قرائن و شواهد جنگ با عراق و همسویی آمریکا با عراق که فهرست‌وار اشاره کردم، نمونه‌‌ای بود. خیلی بیشتر از این و به صورت جزئیات توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مرزبانی و ژاندارمری، استانداری‌ها و سپاه پاسداران به مراجع گزارش شده است.

اداره دوم ستاد مشترک ارتش هم بر اساس همین قرائن و شواهد، تحلیل‌ها و برآوردهای خودش را تهیه و به بنی‌صدر(رئیس‌جمهور و فرماندهی کل قوا) ارائه داده است که در مباحث بعدی اشاره خواهم کرد.

مورد ششم: علت تأخیر در تهیه طرح از زمان ابلاغ تدبیر تا امضای طرح که حدود هفت ماه می‌شود و علت تأخیر در ابلاغ طرح از زمان امضای آن تا ابلاغ به لشکرها که درحدود بیش از دو ماه می‌شود که در این مدت هم همه قرائن و شواهد تهدید دیده می‌شود، نیاز به تحلیل و بررسی جداگانه‌ای دارد.

مورد هفتم: معمولاً در برابر اصول کلاسیک تجربه شده، هر رده باید برای رده پایین‌تر خود زمانی سه برابر آنچه خود آن رده صرف تهیه طرح کرده پیش‌بینی نموده و در نظر بگیرد. به نظر می‌رسد از زمان ابلاغ طرح ابوذر تا زمان ابلاغ آماده‌باش (20/6/1359) که حدود هشت روز می‌شود، با توجه به اوضاع نابسامان لشکر92 زرهی، مدت کمی برای طرح‌ریزی و اجرا داده شده است. ضمن اینکه زمانی هم برای هماهنگی با پاسگاه‌های ژاندارمری در مورد همکاری و تفکیک وظایف وجود ندارد و به همین دلیل، بعضی از واحدها به جای استقرار در مواضع پیش‌بینی شده در پشتیبانی پاسگاه‌‌های مرزی به کار برده شده است.

مورد هشتم: این طرح بر اساس فرضیات و واقعیات (بدون در نظر گرفتن حقایق و وقایع در فاصله ابلاغ تدبیر ستاد مشترک ارتش تا زمان امضای طرح) خوب تهیه شده، البته ایراداتی هم به آن وارد است. مسئله اساسی این است که هر طرحی، منجمله همین طرح ابوذر می‌بایست هر روز تجدید نظر شود و بر اساس حقایق و شرایط بین‌المللی، فرضیات جدیدی منظور گردد. اگر در مأموریت، سازمان، ساختار و توان و گسترش واحدها تغییراتی ایجاد شده، در طرح عمل شود؛ در صورتی که در این طرح دیده نمی‌شود.

 

منبع: بازخوانی جنگ تحمیلی ، سرتیپ2 پیاده ستاد عبدالحسین مفید ، ۱۳۹۸، ایران سبز، تهران

 


[1]. اولین گروه ایرانیان اخراجی در دهم آذر سال 1358 با 47 نفر از ایرانیان مقیم عراق از طریق مرز خسروی اخراج ایرانیان شروع شد. اخراج شدگان تا پایان هفده فروردین 1359 به سیزده هزار و تا پایان 25 فروردین به هفده هزار نفر رسید. در 26 فروردین 1359 جمع رانده‌شدگان به 18631 نفر رسید. در 27 فروردین 1359 تعداد اخراج شدگان بیست هزار نفر اعلام شد و تا سی فروردین 1359 از مرز سی هزار نفر گذشت. در اول مرداد 1359 تعداد اخراج شدگان را چهل هزار نفر اعلام نمود. بنی‌صدر رئیس جمهور وقت ایران در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل که در 1 اکتبر 1980 در نهم مهر 1359 در دبیرخانه‌ی سازمان ملل به ثبت رسیده است، تعداد اخراج شدگان را چهل هزار نفر مردم شیعه ایرانی‌الاصل ساکن عراق اعلام کرد (دایرةالمعارف دفاع مقدس، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، تهران، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، 1389).

 

1398/7/10 10:10:48 312 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در مورخ 14/5/1359، کنفرانس سران کشورهای عرب در طائف عربستان برگزار و صدام مسئله حمله به ایران را مطرح می‌کند و آن را یک تفریح نظامی می‌خواند. در این جلسه، هشت کشور عربی از تصمیمات صدام پشتیبانی کردند. در تیرماه 1359، برژینسکی در مرز اردن و عراق با صدام ملاقات کرد و چراغ سبز آمریکا را به وی اعلام کرد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015