• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (77)


وودز: ممکن است در مورد طرح‌ریزی عملیات بازپس‌گیری فاو در سال ۱۹۸۸م برایمان بگویید؟ نیروی دریایی عراق تا چه حد در طرح‌ریزی عملیات بازپس‌گیری این شبه‌جزیره مشارکت داشت؟

کعبی: نقش عمده‌ای در این عملیات برای نیروی دریایی در نظر گرفته‌شده بود. عملیات عمدتا با استفاده از نیروهای آب‌خاکی انجام شد. در آن زمان تنها دو تیپ تفنگدار دریایی 44۰ و 44۱ را داشتیم که در این عملیات زیر نظر فرماندهی گارد ریاست جمهوری عمل می‌کردند؛ زیرا نیروهای تفنگدار گارد ریاست جمهوری به منطقه آشنا بودند. معاون پدافند ساحلی عبود قنبر فرماندهی یکی از این تیپ‌ها و مؤید عبدالغفور فرماندهی تیپ دیگر را بر عهده داشتند. 

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق، میگ25، ج

مورای: اما ژنرال حمدانی در مورد تیپ‌های تفنگدار دریایی و اینکه در این عملیات زیر فرماندهی گارد ریاست جمهوری بوده‌اند چیزی نگفت.

کعبی: دیروز ژنرال مکی هم اینجا بود. وقتی مقاله‌ام را به او نشان دادم و نظرش را جویا شدم، گفت از بسیاری از مطالب این مقاله بی‌اطلاع است و نظر خاصی هم درباره عملیات فاو ندارد. به هر حال، ما از طریق شط العرب و از دو محور به فاو حمله کردیم. یک محور از جلوی فاو و محور دیگر از بخش جنوبی امالقصر بود. از ام‌القصر با حدود ۲۰۰ نیروی غواص وارد عمل شدیم که از شط‌العرب عبور کردند و از پشت به استحکامات دشمن حمله کردند و با این اقدام مسیری انحرافی برای نیروی زمینی فراهم آوردند تا از جلو به استحکامات ایرانیان حمله کند.

وودز: ازنظر تاریخی، ارتباطات در جنگ‌های دریایی اهمیت بسیار بالایی دارد. برای نمونه، رمزگشایی ارتباطات آلمانی‌ها نقش عمده‌ای در پیروزی متفقین درنبرد آتلانتیک در دهه ۱۹4۰م داشت. تا چه اندازه توانستید ارتباطات ایرانیان را رمزگشایی کنید؟

کعبی: البته، ما هم در طول جنگ تجهیزات مخصوص شنود اطلاعات مخابراتی در اختیار داشتیم.

وودز: نیروی دریایی قابلیت اجرای عملیات شنود هم داشت؟

کعبی: بله، خودمان این قابلیت را داشتیم ولی گاهی هم اطلاعات لازم را از نیروی زمینی و فرماندهی اطلاعات نظامی دریافت می‌کردیم.

مورای: در عملیات شنود، پیام‌های ایرانیان را رمزگشایی هم می‌کردید؟

کعبی: بله.

مورای: فکر می‌کنید این رمزگشایی ازنظر تشخیص زمان حرکت کشتی‌های ایرانی و حمله هوایی به آنها اقدام مفیدی بود؟

کعبی: بله، و به ویژه در تنگه هرمز وقتی می‌دیدیم ارتباطات ایرانیان در این منطقه حالتی غیرعادی دارد، حدس می‌زدیم یکی از کاروان‌های دریایی ایران در منطقه است.

وودز: نیروی دریایی عراق در چه سطحی از نظرات تاکتیکی مشاوران دیگر کشورها استفاده می‌کرد؟

کعبی: هیچ مشاوره خارجی در طول جنگ به نیروی دریایی عراق داده نشد.

وودز: شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه ایرانیان از مشاوره کارشناسان دریایی  کره شمالی استفاده می‌کردند. شاید شما از اطلاعات نظامی دریافتی یا از تجهیزات به غنیمت گرفته‌شده از ایرانیان به صحت‌وسقم این شایعات پی برده باشید، من نمی‌دانم. اما در مجلات و نشریاتی که بعدها منتشر شد چیزهایی در این مورد نوشته‌شده است.

کعبی: نظر خاصی در این مورد ندارم.

مورای: موضوعی با عنوان تحلیل ترافیک مخابرات وجود دارد که به زبان ساده می‌توان آن را این‌گونه تعریف کرد که از تبادل پیام‌های رادیویی دشمن از حضور کاروان نظامی‌اش خبر می‌دهد و کاهش آن عکس این معنا را القا می‌کند. برای تعیین جهت کاروان نظامی ایرانیان ایستگاه‌های جهت‌یاب هم داشتید؟

کعبی: رادار می‌تواند جهت، فاصله و همه اطلاعات خاصی را که نیاز دارید تأمین کند.

مورای: بنابراین، از طریق رصد پیام‌های رادیویی می‌توانستید به وجود کاروان نظامی دشمن و موقعیت آن پی ببرید، درست است؟

کعبی: رصد پیام‌های رادیویی تنها یکی از ابزارهایمان بود. درست است که امکان کشف هدف در فاصله ماه‌های مارس تا سپتامبر بهتر می‌شد اما در بقیه ایام سال این قضیه برعکس بود. یک‌بار که در قرارگاه فرماندهی نیرو نشسته بودم با خود فکر کردم همین‌الان ممکن است یکی از کاروان‌های نظامی ایران در منطقه باشد؛ زیرا قابلیت دید ما در آن فصل از سال عملا صفر بود. با این گمان که ایرانیان از این شرایط آب و هوایی برای اعزام کاروان نظامی‌شان استفاده خواهند کرد، یکی از بالگردهایمان را برای عملیات شناسایی نظامی منطقه اعزام کردم و هم‌زمان دو فروند هواپیما هم آماده کردم. به خلبان هواپیمای اول گفتم به اینجا ( اشاره به نقشه) به این منطقه برو و اگر کاروان نظامی در آنجا دیدی، به‌طرف آن شلیک کن و به ماهم اطلاع بده. پس از حرکت دو هواپیما، هواپیمای دیگری را برای کمک به هواپیمای اول مسلح کردیم. در آن عملیات بدون هیچ اطلاعات نظامی توانستیم شش فروند کشتی را منهدم کنیم. نمی‌دانم خبر این عملیات چگونه به ستاد فرماندهی کل عراق رسید ولی  صدام بی‌درنگ از ما پرسید نیروی دریایی با چه اطاعاتی دو فروند هواپیما را یکی پس از دیگری به مأموریت فرستاد و وقتی پاسخ دادیم هیچ اطلاعات خاصی نداشته‌ایم، دستور داد یک جنگنده میگ25 برای تصویربرداری از منطقه اعزام شود. عکس‌ها نشان می‌داد که شش فروند کشتی در منطقه سوخته یا در حال سوختن بودند. صدام روز بعد مرا احضار کرد و به من نشان افتخار داد.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/7/9 10:51:22 309 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
وودز: ممکن است در مورد طرح‌ریزی عملیات بازپس‌گیری فاو در سال ۱۹۸۸م برایمان بگویید؟ نیروی دریایی عراق تا چه حد در طرح‌ریزی عملیات بازپس‌گیری این شبه‌جزیره مشارکت داشت؟ کعبی: نقش عمده‌ای در این عملیات برای نیروی دریایی در نظر گرفته‌شده بود. عملیات عمدتا با استفاده از نیروهای آب‌خاکی انجام شد. در آن زمان تنها دو تیپ تفنگدار دریایی 44۰ و 44۱ را داشتیم که در این عملیات زیر نظر فرماندهی گارد ریاست جمهوری عمل می‌کردند؛ زیرا نیروهای تفنگدار گارد ریاست جمهوری به منطقه آشنا بودند. معاون پدافند ساحلی عبود
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015