• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه (23)


10  عملکرد توپخانه در عملیات فتح‌المبین:

          الف– عملکرد توپخانه از دیدگاه فرماندهان:

یک کار تحقیقاتی جامع از اثربخشی گلوله‌های توپخانه در عملیات فتح‌المبین به عمل نیامده است، اما جمع‌بندی نقل قول‌های عوامل دست‌اندرکار، اظهار نظرهای مسئولان وقت نیروهای مسلح، عوامل دشمن و اسرای جنگی به شرح زیر و حجم مهمات مصرفی در یک محدوده زمانی کوتاه (7روزه) مؤید عملکرد مطلوب یگان‌های توپخانه در عملیات فتح‌المبین بوده و این نظرات، لوح زرینی برای عملکرد توپخانه در این عملیات محسوب می‌شود و برای همیشه تاریخ جاودان خواهد بود.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، عملیات های آفندی و ویژه ، عملیات ثامن‌الائمه(ع)،  ارتش جمهوری اسل

امیر سرتیپ2 سجادی از افسران اطلاعاتی توپخانه در عملیات فتح‌المبین در یکی از جلسات همایش نقش توپخانه در دوران دفاع مقدس چنین می‌گوید: 24F[1]

"اگر بگویم موقعیت 90 تا 95 درصد توپخانه‌های دشمن در منطقه فتح‌المبین را می‌دانستیم، حقیقت محض است و اگر در روزهای پایانی عملیات به اهداف متصرفی بسنده نمی‌کردیم، بدون شک با تسلطی که به توپخانۀ دشمن داشتیم، می‌توانستیم ارتفاعات حمرین (مرز) را هم پشت سر بگذاریم. زیرا دشمن را کاملاً می‌شناختیم و مضافاً اینکه اجازه اظهار وجود را به توپخانه دشمن نمی‌دادیم."

امیر سرتیپ عباس شیروانی از فرماندهان ارشد توپخانه در عملیات فتح‌المبین در جلسه تحلیلی توپخانۀ فتح‌المبین چنین می‌گوید: 25F[2]

"منبع آماج‌یابی ما علاوه بر عکس‌های هوایی، دیدبانان بادانش و پرتلاش بودند که در بهترین نقاط سرکوب و مسلط به منطقۀ عملیات مستقر شده بودند و کوچکترین حرکات دشمن، بویژه توپخانه‌ها را از ماه‌ها قبل رصد و اطلاعات مختصاتی آنان را ثبت می‌کردند و با اجرای آتش‌های دقیق موجب می‌شدند تا اجازۀ نفس کشیدن به توپخانۀ دشمن داده نشود. مضافاً در حین عملیات هم این روند با جدیت بیشتر و حضور بی‌درنگ در نقاط متصرفی و نزدیک به دشمن دنبال شد. این دیدبان‌ها آموزش‌های دیدبانی را در مرکز آموزش توپخانه، به نحو مطلوب و برابر اصول علمی، طی کرده و با شرکت در عملیات‌های قبلی، برای حضور در عملیات فتح‌المبین آب‌دیده و کار آزموده شده بودند."

امیر سرتیپ منصور معظم از استادان دانشکدۀ توپخانۀ صحرایی و افسر عملیات توپخانۀ لشکر21 پیاده در عملیات فتح‌المبین در خاطراتش می‌نویسد:26F[3]

"در عملیات فتح‌المبین، عموماً دیدگاه‌های ما در مناطق سرکوب و مسلط انتخاب و با یکدیگر تقاطع میدان دید داشتند و هیچ نقطه‌ای از منطقۀ عملیات و یگان‌های دشمن و حرکات آنان از دید تیزبین دیدبان‌های ما مخفی نبود. افزون بر آن بعضی از دیدگاه‌ها آنچنان به دشمن نزدیک بودند که در برد خمپاره‌انداز 60 میلیمتری دشمن قرار داشتند. بنابراین، هیچ حرکت دشمن از نظر توپخانۀ ما پنهان نبود. نتیجه اینکه این تدبیر ما را قادر ساخت تا قبل از آغاز عملیات و در فرصت‌های مناسب اطلاعات دقیق از توپخانه دشمن را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کرده، در طرح‌ریزی‌های آتش منظور و در زمان اجرای عملیات اجازه ندهیم تا توپخانۀ دشمن برای یگان‌های تک‌ور ما مزاحمت ایجاد کند."

امیر سرتیپ دکتر ابراهیم علی‌بخشی از فرماندهان یگان‌های توپخانه در عملیات فتح‌المبین در بخشی از خاطرات خود از دوران دفاع مقدس می‌نویسد:27F[4]

"وقتی جنگ تحمیلی آغاز شد، ما با کمبود نیروی انسانی و نیروهای پایور کار آزموده مواجه بودیم. مضافاً یگان‌ها فاقد افسران وظیفۀ آموزش دیده (به حد کافی) برای تکمیل رسدهای دیدبانی بودند. ناگزیر کارکنان مستعد (دیپلم وظیفه) را تحت آموزش قرار دادیم که بلافاصله کارآموزی را در کنار دیدبانان دوره دیده طی کردند، که انصافاً همین دیدبانان هنگام حضور در دیدگاه‌های عملیاتی (فتح‌المبین)، مأموریت را به نحو شایسته‌ای به انجام رسانیدند. اینجانب با حفظ سمت (مسئولیت فرماندهی)، مدت‌ها به عنوان دیدبان، بویژه در ارتفاعات علی‌گره‌زد و ارتفاعات مشرف به دشت عباس، دیدبانی کرده‌ام و به کار خوب و اصولی همین دیدبانان و دانش مطلوب آنان در هدایت گلوله‌های توپخانه روی اهداف مورد نظر ایمان آوردم."

سرهنگ توپخانۀ ستاد منصور ششکلانی از فرماندهان یگان توپخانۀ عملیات فتح‌المبین در قسمتی از خاطرات خود به عملکرد توپخانه در عملیات فتح‌المبین اشاره کرده و می‌نویسد: 28F[5]

"در عملیات فتح‌المبین، دیدبانان ما در دیدگاه‌های واقع در تپه‌های انگوش، تپه چشمه، خرولی و بقایای ساختمان‌های تپۀ باستانی نقش آفرینی کردند. البته یگان‌های ما، دیدبانان لیسانس وظیفه به حد کافی در اختیار نداشتند. بنابراین، از ستوان سوم‌های فارغ‌التحصیل جدید از مرکز آموزش توپخانه به عنوان دیدبان استفاده می‌کردیم. من ستوان بجدی و مقدسی را از این دست دیدبانان به خاطر دارم که با دانش مناسب و اشتیاق وافر و با تمام وجود این مسئولیت را انجام می‌دادند. البته کار تأمین رسدهای دیدبانی (3رسد) در هر آتشبار نفس‌گیر و مشکل بود. مضافاً اینکه باید رسدهای جایگزین هم برای تعویض دیدبان‌ها و همچنین جایگزینی دیدبان‌های شهید و مجروح پیش‌بینی می‌کردیم."

سرلشکر وفیق سامرائی، رئیس اطلاعات نظامی ارتش رژیم بعث عراق در کتاب خود توضیح می‌دهد: 29F[6]

"نیروهای ایرانی بکارگیری توپخانه را به طور ماهرانه و در سطحی وسیع آغاز کردند. افسران پایور، هدایت و تصحیح آتش را به خوبی انجام می‌دادند. از اینرو نیروهای ما در مواضع آشکار و شکننده به شدت کوبیده می‌شدند. قبل از عملیات فتح‌المبین واحدهای مقدم لشکر 10زرهی در منطقۀ نادری که لشکر21 ایران و واحدهای سپاه پاسداران از آن حمایت می‌کردند، به طور مداوم درگیر بودند و گلوله باران توپخانه‌ها [ایران] به حد اعلای خود رسیده بود. چند روز قبل از عملیات فتح‌المبین به آنها [نیروهای عراقی] ابلاغ کردیم که نیروهای ایرانی عملیات خود را در ساعت 0100 روز 21 مارس 1982، یعنی ساعت 1 بعد از نیمه شب که مصادف با اولین ساعت آغاز سال جدید ایران بود، شروع خواهند کرد و دقیقاً در وقت تعیین‌شده نیروهای ایرانی بزرگ‌ترین عملیات زمینی خود را تا آن تاریخ با گلوله‌باران وسیع توپخانه‌های ما آغاز کردند."

منبع: توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه ، سرتیپ دوم توپخانۀ ستاد محمد نجفی‌راشد، 1397، ایران سبز، تهران

 


[1]- جلسه بحث و گفتگو پیرامون عملکرد توپخانه عملیات فتح‌المبین، باغ موزه دفاع مقدس (تهران)، 24/9/1392.

[2]- همان.

[3]- قسمتی از خاطرات و دستنوشته.

[4]- همان.

[5]- قسمتی از خاطرات و دستنوشته.

[6]- سرلشکر عراقی وفیق‌السامرائی، ویرانی دروازه شرقی، تهران، مرکز فرهنگی سپاه، 1380.

1398/7/9 10:47:0 322 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
10–  عملکرد توپخانه در عملیات فتح‌المبین: یک کار تحقیقاتی جامع از اثربخشی گلوله‌های توپخانه در عملیات فتح‌المبین به عمل نیامده است، اما جمع‌بندی نقل قول‌های عوامل دست‌اندرکار، اظهار نظرهای مسئولان وقت نیروهای مسلح، عوامل دشمن و اسرای جنگی به شرح زیر و حجم مهمات مصرفی در یک محدوده زمانی کوتاه (7روزه) مؤید عملکرد مطلوب یگان‌های توپخانه در عملیات فتح‌المبین بوده و این نظرات، لوح زرینی برای عملکرد توپخانه در این عملیات محسوب می‌شود و برای همیشه تاریخ جاودان خواهد بود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015