• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه (21)


4- اقدامات یگان‌های توپخانه قبل و در حین عملیات:

فرماندهان عالی جنگ با تکیه بر پیروزی‌های کم‌نظیر رزمندگان و تجارب حاصل از آن، مصممند تا با اجرای عملیاتی بزرگ، دشمن را در غرب دزفول تار و مار کنند. این منطقه که در واقع گلوگاه خوزستان محسوب می‌شود، در مهر ماه 1359، با وجود مقاومت و رشادت‌های بی‌بدیل یگان‌های سرزمینی و حمایت بی‌دریغ توده‌های مردمی به اشغال دشمن خونخوار درآمد، با این هدف که شاهرگ حیاتی خوزستان را قطع و اهواز را محاصره و این استان زرخیز را از میهن جدا کنند. اما رزم‌آوران حاضر در صحنه، با وجود همه کاستی‌ها و ناملایمات غالب، با پایمردی و ایستادگی و بهره‌مندی از حداکثر توان توپخانۀ قدرتمند و عملیات متهورانۀ هوانیروز با قامتی استوار جاودانه ماندند، تا اگرچه خونشان بر زمین ریخته شد، اما اجازه ندادند اهداف دشمن محقق شود و خصم نابه کار را با تحمل حداکثر تلفات و خسارات در غرب رودخانه کرخه سد و تثبیت کردند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای، عملیات های آفندی و ویژه ، عملیات ثامن‌الائمه(ع)، ارتش جمهوری اسل

اینک زمان آن رسیده تا فرزندان خلف این ملت سربلند با توکل و تکیه به قدرت لایزال خداوندی و ایمان و اعتقاد راسخ، با حملات برق‌آسا و غافلگیرانه بر دشمن زبون هجوم برند و انتقام خون شهدای مظلوم این خطه را بازستانند و قسمتی دیگر از سرزمین پاک خوزستان را آزاد کرده، آثار تجاوز را از چهرۀ شهر و دیار و مردم بزدایند و طومار دشمن را در هم پیچند. از اینرو فرماندهان عالی جنگ، طراحان و رزمندگان در قالب زبده‌ترین یگان‌های ارتش، بسیج و سپاه در این منطقه گرد آمده‌اند. بررسی‌ها، شناسایی‌ها، بحث‌ها و تبادل نظرها همه و همه به انجام رسیده تا با حماسه‌ای دیگر پوزه خصم را بر خاک بمالند. قرارگاه‌های عمده دایر و  پاسگاه‌های فرماندهی در تمام رده‌ها فعال شده‌اند. دستورهای عملیاتی صادر شده، آخرین شناسایی‌ها به عمل آمده، عناصر ستادی و حتی نیروهای رزمنده تا سر حد امکان توجیه شده‌اند. در این راستا:

 • هماهنگ کنندۀ پشتیبانی آتش در قرارگاه کربلا با بهره‌مندی از تجارب ارزشمند عملکرد یگان‌های توپخانه در دو عملیات غرورآفرین ثامن‌الائمه(ع) و طریق‌القدس، با انسجام و کارآیی مطلوب‌تری آماده شده تا عملیات بزرگ فتح‌المبین را در گستره‌ای وسیع‌تر پشتیبانی کند.
 • یگان‌های توپخانه مواضع خود را به طور نسبی و برابر اصول انتخاب، اشغال و آرایش کرده‌اند و سنگر توپ‌ها، تجهیزات، وسایل و وسائط به وسیلۀ تجهیزات سنگین مهندسی ارتش و جهاد سازندگی احداث و هر آنچه برای حفظ جان افراد و استمرار پشتیبانی آتش به نظر می‌رسد، مهیا شده است.
 • آتشبارها به طور دقیق روانه شده‌اند و آخرین اقدامات فنی (محوریابی و...) و سرویس‌های نگهداری قبل از تیراندازی به عمل آمده و کارها طوری پیش‌بینی شده تا به منظور تداوم تیراندازی‌ها در طول عملیات، بتوانند پشتیبانی آتش را در تمام مراحل عملیات فراهم کنند. از طرفی، با توجه به نیازمندی‌های پشتیبانی آتش و همچنین سیال بودن عملیات (به لحاظ وسعت منطقۀ عمل)، پیش‌بینی شده تا تغییر موضع یگان‌های توپخانه در کل محدودۀ منطقه عملیات، متناسب با پیشروی یگان‌های رزمی و پا به پای آنها انجام گیرد، تا آتش پشتیبانی مورد نیاز یگان‌های رزمی همواره تأمین شود و تداوم یابد.
 • گروه33 توپخانه طرح‌ریزی و اجرای هماهنگ پشتیبانی آتش را با بهره‌گیری از یگان‌های سازمانی و زیر امر و همچنین توپخانۀ قرارگاه‌های قدس، نصر، فجر و فتح فراهم آورده تا همه اهداف مورد نظر و آماج‌هایی را که مأموریت فرماندهی قرارگاه کربلا را با مخاطره مواجه می‌کند، مورد تک قرار دهند. بدین منظور قرارگاه گروه33 توپخانه، هماهنگی پشتیبانی آتش قرارگاه کربلا و توپخانۀ لشکرهای 21 پیاده حمزه، 77 پیاده پیروز خراسان، 92 زرهی اهواز و تیپ84 خرم‌آباد و همچنین، هماهنگی پشتیبانی آتش 4 قرارگاه عمل‌کننده را برقرار کرده تا با پوشش تمام هدف‌های شناخته شده در سرتاسر منطقه نبرد، از عین‌خوش در شمال‌غربی تا رقابیه در جنوب‌غربی، در خط تماس نعلی شکل به طول تقریبی یکصد کیلومتر، سنگین‌ترین آتش پشتیبانی را برای یگان‌های عمل‌کننده فراهم و اجرا کنند. در این طرح‌ریزی، که با 22 گردان توپخانه صحرایی از کالیبرهای مختلف اجرا می‌شود، تمامی هدف‌ها در سراسر منطقۀ نبرد یگان‌های مانوری پوشش داده شده و با ایجاد مراکز هماهنگی پشتیبانی آتش تا پایین‌ترین رده، ترتیبی اتخاذ شده تا هماهنگی پشتیبانی آتش، تا رده گروهان مانوری ایجاد شود و هماهنگی کامل با یگان مانوری به عمل آید، تا با بهره‌مندی از تمام آتش‌های پشتیبانی موجود در هر رده، با به کار بردن آتش مؤثرترین وسیله، هماهنگی فضای هوایی ممکن و اطمینان از تأمین عده‌ها و تأسیسات خودی در همه رده‌ها فراهم شود. یگان‌های توپخانه در هر رده، اقدام به تهیۀ پیوست پشتیبانی آتش و آن را همراه دستور عملیاتی صادر کرده‌اند. در این پیوست‌ها، ضمن تصریح مأموریت و نوع عمل یگان توپخانه، آتش تهیه، آتش ضد آتشبار، سری آماج و گروه آماج پیش‌بینی شده تا در هر مرحله از عملیات، یگان رزمی با بهره‌مندی از آتش پشتیبانی مناسب، مأموریت را به نحو مطلوب اجرا کند. ضمناً برای اینکه یک هدف بموقع و دقیق زیر آتش قرار گرفته و منهدم شود، چهار عنصر در یگان‌های توپخانه، شامل آتشبار تیر، هدایت آتش، دیدبان و ارتباط و مخابرات به طور منظم سازماندهی شده‌اند، زیرا مأموریت موفق یگان توپخانه صحرایی در گرو همکاری این چهار گروه بوده و با انجام وظایف خصوصی هر گروه در قالب مأموریت محوله، کار جمعی میسر و نتیجه بخش خواهد بود. همچنین، اقدامات هماهنگی پشتیبانی آتش (مجاز و محدود کننده) به طور نسبی انجام گرفته است.
 • رسدهای هدایت آتش در تمامی یگان‌ها، برابر سازمان، فعال شده‌اند و ضمن مرور اطلاعات دریافتی از دشمن، فهرست آماج را تهیه و ثبت تیرها با بهره‌گیری از دستگاه‌های ساها(سامانه الکترونیک هدایت آتش) در گردان‌های 155م‌م خودکششی، در کنار ابزارهای سنتی، به انجام رسیده است.
 • رسدهای دیدبانی برابر اصول سازماندهی و به یگان‌های مانوری تا ردۀ گروهان اعزام شده‌اند و با هماهنگی کامل فرماندهان یگان‌های تک‌ور اقدام به دیدبانی خواهند کرد. دیدبان‌های یگان‌های توپخانۀ عمل کلی(توپخانه‌های سنگین دوربرد و کاتیوشا) در دیدگاه‌های مشخص مستقر شده‌اند. دیدبانی در منطقۀ عملیاتی فتح‌المبین متکی به ارتفاعات موجود در منطقه است و در مواردی، در حین نبرد، از روی خاکریزها انجام می‌گیرد، اما امکان دیدبانی هوایی به علت محدودیت در پرواز و خطرات ناشی از جنگ‌افزارهای پدافند هوایی دشمن، میسر نخواهد بود.
 • ربط و ارتباط نسبی برقرار شده و در تمامی قرارگاه‌های عملیاتی، مراکز هماهنگی پشتیبانی آتش، از وجود افسران هماهنگی پشتیبانی آتش بهره‌مند شده‌اند.
 • بر اساس برآوردهای انجام شده، مهمات مورد نیاز فراهم و در دسترس یگان‌های توپخانه قرار گرفته است. یگان‌ها علاوه بر مهمات واگذاری برای هر قبضه در روز، پنج برابر بار مبنای مهمات عملیاتی را که قبلاً ذخیره کرده‌اند، پای کار آورده‌اند.
 • کمبود وسایل ترابری به وسیله قرارگاه‌های جهاد سازندگی برطرف شده است.

منبع: توپخانه در عملیات های آفندی و ویژه ، سرتیپ دوم توپخانۀ ستاد محمد نجفی‌راشد، 1397، ایران سبز، تهران

1398/7/7 10:54:51 238 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
فرماندهان عالی جنگ با تکیه بر پیروزی‌های کم‌نظیر رزمندگان و تجارب حاصل از آن، مصممند تا با اجرای عملیاتی بزرگ، دشمن را در غرب دزفول تار و مار کنند. این منطقه که در واقع گلوگاه خوزستان محسوب می‌شود، در مهر ماه 1359، با وجود مقاومت و رشادت‌های بی‌بدیل یگان‌های سرزمینی و حمایت بی‌دریغ توده‌های مردمی به اشغال دشمن خونخوار درآمد، با این هدف که شاهرگ حیاتی خوزستان را قطع و اهواز را محاصره و این استان زرخیز را از میهن جدا کنند. اما رزم‌آوران حاضر در صحنه، با وجود همه کاستی‌ها و ناملایمات غالب، با پایمر
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015