• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

افسر مخابرات


 نکته قابل توجه این است که پس از اخذ سردوشی و شروع دروس تخصصی مخابرات و الکترونیک یک شماره به صورت رمز به کلیه دانش‌جویان اختصاص داده بودند و اساتید نمرات آزمایشی هر درس را با آن رمز به دانشکده مخابرات اعلام می‌کردند و بدین ترتیب جلوی بعضی مسائل حاشیه‌ای گرفته می‌شد

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

خاطرات سرهنگ امیر قلی زارع-6

استخدام در ارتش

به امید خداوند متعال و استعانت از ائمه معصومین (ع) در تاریخ 29/7/1337 رسماً به استخدام در ارتش نائل شدم و با پوشیدن لباس مقدس سربازی به آرمان کودکی خود جامه عمل پوشاندم. در همین روزهای اول، رسته هر نفر را مشخص نمودند، نام من را در لیست دانش‌جویان رسته مخابرات نوشتند. رسته‌ها چندین بار به دلایلی به هم می‌خورد و دوباره در زمان دیگری تجدید می‌شد، اما هر بار که نام من را می‌خواندند در رسته مخابرات بود نه صنوف دیگر، نهایتاً‌ اعلام کردند؛ طبق اسامی که خوانده شد، علامت رسته مخابرات خریداری شود و به یقه‌ها در طرفین نصب گردد و بدین ترتیب گروهان 8 آن زمان به رسته مخابرات اختصاص یافت. لذا پس از طی ماه‌های مقدماتی و اخذ سردوشی، جهت آموزش تخصصی مخابرات به دانشكده مخابرات نیروی زمینی ارتش معرفی و با اتوبوس‌های تعیین شده صبح و عصر رفت و آمد داشتیم که این آموزش مدت 9 ماه به طول انجامید.

    نکته قابل توجه این است که پس از اخذ سردوشی و شروع دروس تخصصی مخابرات و الکترونیک یک شماره به صورت رمز به کلیه دانش‌جویان اختصاص داده بودند و اساتید نمرات آزمایشی هر درس را با آن رمز به دانشکده مخابرات اعلام می‌کردند و بدین ترتیب جلوی بعضی مسائل حاشیه‌ای گرفته می‌شد (البته در طی دوره آموزشی، نگهبانی، گشتی پادگانی، پاسداری و اجرای احترامات هر چند روز یک بار صورت می‌گرفت، چون خطم خوب بود لذا همه‌جور کمکی به آقایان افسران و حتی فرماندهی گروهان در دفتر به وسیله من انجام می‌شد. در مدت تحصیل در یگان همه نوع تنبیهات و تشویقات وجود داشت که هر کدام به نوبه خود در سطح روحی و روانی دانش‌جویان تأثیر داشت لذا از سختی‌های دانش‌جویی چیزی و مطلبی بیان نمی‌کنم که چه تشویقات و چه تنبیهات اجتماعی انجام گرفته است.

در خاتمه طی دوره دانشکده مخابرات اعلام شد هر کسی بر مبنای نمراتی که در طول سال (اعم از دروس تخصصی و غیر تخصصي) که دریافت داشته است می‌تواند محل خدمتی خود را تعیین نماید، لذا در پايان دوره به علت اينكه نمرات دريافتي­ام بالا بود شاگرد دوم كلاس شدم و محل خدمتي خود را شهرستان كرمانشاه، لشكر 7 انتخاب نمودم. و بقیه هم با توجه به نمرات مأخوذه و یگان‌های باقی‌مانده محل خدمتی را تعیین می کردند و منتقل می‌شدند. همان‌طور که قبلاً عرض کردم، چون سطح نمراتم بالا بود شخصاً محل خدمتی خود را کرمانشاه لشکر 7 پیاده انتخاب نمودم و پس از تسویه حساب با گروهان- گردان و پادگان و دانشکده مخابرات و الکترونیک نیروی زمینی وسایر مبادی ذیربط طبق لیست تعیین شده در برگه تسویه حساب، با استفاده از ایام مرخصی تصویبی خود را به ستاد لشکر 7 کرمانشاه معرفی نمودم، ضمناً‌ بایستی بگویم من و یک نفر دیگر که قبلاً درجه دار بوده و به اخذ دیپلم نائل گشته، در روز مقرر خود را به لشکر معرفی کردیم، دونفر ما را به توپخانه لشکری اختصاص دادند.

منبع: افسر مخابرات( خاطرات سرهنگ مخابرات امیر قلی زارع)،1394، ایران سبز، تهران

 

 

 

 

1398/1/26 10:44:39 518 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
نکته قابل توجه این است که پس از اخذ سردوشی و شروع دروس تخصصی مخابرات و الکترونیک یک شماره به صورت رمز به کلیه دانش‌جویان اختصاص داده بودند و اساتید نمرات آزمایشی هر درس را با آن رمز به دانشکده مخابرات اعلام می‌کردند و بدین ترتیب جلوی بعضی مسائل حاشیه‌ای گرفته می‌شد
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015